Defence White Paper — Approved — 28 Feb 2000

Those voting Aye passed the motion:

This House approves the 1999 Defence White Paper (Cm 4446).

Link is actually to Cm 5000, which refers to Cm 4446, which does not appear on the internet.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)tellaye
Peter AinsworthEast SurreyConno
Douglas AlexanderPaisley SouthLabaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Mr Joe AshtonBassetlawLabaye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Peter AtkinsonHexhamConno
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Mr Martin BellTattonIndependentno
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLabaye
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Dr Peter BrandIsle of WightLDemaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)aye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)aye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
David ChaytorBury NorthLabaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
John CryerHornchurchLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
David CurrySkipton and RiponConno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Mr Stephen DayCheadleConno
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Stephen DorrellCharnwoodConno
David DrewStroudLab (minister)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Margaret EwingMoraySNPno
Mr David FaberWestburyConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Mr Howard FlightArundel and South DownsConno
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)no
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Mrs Eileen GordonRomfordLabaye
Mrs Teresa GormanBillericayConno
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labouraye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
John GummerSuffolk CoastalConno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Peter HainNeathLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)tellaye
Patrick HallBedfordLabaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworthLabaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
John HoramOrpingtonConno
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Andrew HunterBasingstokeConno
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Michael JackFyldeConno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConno
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Fiona JonesNewarkLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Robert KeySalisburyConno
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Oliver LetwinWest DorsetConno
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Martin LintonBatterseaLabaye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Sir Peter LloydFarehamConno
Tony LloydManchester CentralLabaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)tellno
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
Andrew MacKayBracknellConno
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mr David MadelSouth West BedfordshireConno
Humfrey MalinsWokingConno
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
John MaplesStratford-on-AvonConno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLabaye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPno
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLabaye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLabaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConno
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConno
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
John RedwoodWokinghamConno
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConno
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Martin SmythBelfast SouthUUPno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
Nicholas SoamesMid SussexConno
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Mr Nick St AubynGuildfordConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Anthony SteenTotnesConno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLabaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCno
Mr William ThompsonWest TyroneUUPno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Mr John TownendEast YorkshireConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorConno
Jon TrickettHemsworthLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportConno
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Claire WardWatfordLabaye
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conno
Nigel WatersonEastbourneConno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
David WilshireSpelthorneConno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Ms Audrey WisePrestonLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Labaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive