Delegated Legislation — Constitutional Law — 11 Jul 2000

Motion made, and Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 118(6) (Standing Committees on Delegated Legislation),

That the draft National Assembly for Wales (Transfer of Functions) (No. 2) Order 2000, which was laid before this House on 29th June, be approved.-- [Mr. McNulty.]

The House divided: Ayes 293, Noes 109.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Andrew WelshAngusSNPaye
Mr Howard FlightArundel and South DownsConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Sandra OsborneAyrLabaye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Patrick HallBedfordLabaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConno
John ButterfillBournemouth WestConno
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Nick PalmerBroxtoweLabaye
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Stephen DorrellCharnwoodConno
Mr Stephen DayCheadleContellno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
Ann WintertonCongletonConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)tellaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabaye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLabaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Russell BrownDumfriesLab (minister)aye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Mr William RossEast LondonderryUUPno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Mr John TownendEast YorkshireConno
Nigel WatersonEastbourneConno
Ian StewartEcclesLabaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Liz BlackmanErewashLabaye
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Sir Peter LloydFarehamConno
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Michael JackFyldeConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabaye
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabaye
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Peter ViggersGosportConno
Quentin DaviesGrantham and StamfordConno
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Mr Nick St AubynGuildfordConno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Derek TwiggHaltonLabaye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)aye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Jon TrickettHemsworthLabaye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamContellno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
John CryerHornchurchLab (minister)aye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLabaye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Mr Harold BestLeeds North WestLabaye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Gillian MerronLincolnLabaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
Mr Christopher GillLudlowConno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Tony LloydManchester CentralLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Peter HainNeathLabaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Mr David RendelNewburyLDemaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Mr Bill O'BrienNormantonLabaye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)no
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
John SwinneyNorth TaysideSNPaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)aye
John HoramOrpingtonConno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLabaye
David MacleanPenrith and The BorderConno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)tellaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabaye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
John GreenwayRyedaleConno
Hazel BlearsSalfordLabaye
Robert KeySalisburyConno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mr John TaylorSolihullConno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
David BorrowSouth RibbleLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConno
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
David KidneyStaffordLabaye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLabaye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Keith HillStreathamLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
John GummerSuffolk CoastalConno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Mr Tom CoxTootingLabaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Anthony SteenTotnesConno
David LammyTottenhamLabaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Claire WardWatfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
John HealeyWentworthLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabaye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetConno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Richard SpringWest SuffolkConno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Neil TurnerWiganLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Mr Michael TrendWindsorConno
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
John RedwoodWokinghamConno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)aye
Mr Terry LewisWorsleyLabaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Sir Ray WhitneyWycombeConno
Mr David LockWyre ForestLab (minister)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive