Vehicles (Crime) Bill [Money] — 18 Dec 2000

Queen's recommendation having been signified --

Motion made, and Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 52(1)(a) (Money resolutions and ways and means resolutions in connection with bills),

That, for the purposes of any Act resulting from the Vehicles (Crime) Bill, it is expedient to authorise the payment out of money provided by Parliament of--

(a) any expenditure incurred by a Minister of the Crown in consequence of the Act, and

(b) any increase attributable to the Act in the sums payable out of money so provided by virtue of any other Act.-- [Mr. Pope.]

The House divided: Ayes 327, Noes 114.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 114 (+2 tell)072.5%
Lab303 (+2 tell) 0073.3%
LDem21 0044.7%
PC2 0050.0%
SNP1 0016.7%
Total:327 114070.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabaye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Mr Tony BennChesterfieldLabaye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Joe BentonBootleLabaye
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Colin BurgonElmetLabaye
Mrs Christine ButlerCastle PointLabaye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Mr Jamie CannIpswichLabaye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLabaye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Mr Tom CoxTootingLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CryerHornchurchLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Mr Denzil DaviesLlanelliLabaye
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)aye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLabaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Barbara FollettStevenageLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
George GallowayGlasgow KelvinLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
Mr Bruce GrocottTelfordLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Peter HainNeathLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)tellaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
John HealeyWentworthLabaye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabaye
Mark HendrickPrestonLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Mr David HinchliffeWakefieldLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLabaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLabaye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)tellaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Mr Alan HurstBraintreeLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabaye
Fiona JonesNewarkLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLabaye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLabaye
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemaye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLabaye
Mrs Alice MahonHalifaxLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
David MarshallGlasgow ShettlestonLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)aye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Chris McCaffertyCalder ValleyLabaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLabaye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLabaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabaye
Ian PearsonDudley SouthLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mr Raymond PowellOgmoreLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabaye
Bill RammellHarlowLabaye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabaye
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)aye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Claire WardWatfordLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabaye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLabaye
Shaun WoodwardWitneywhilst Labaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Peter AinsworthEast SurreyConno
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamContellno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
John BercowBuckinghamCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Mr Ian BruceSouth DorsetConno
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)tellno
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConno
Mr James CranBeverley and HoldernessConno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Sir Peter EmeryEast DevonConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South DownsConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Mr Christopher GillLudlowConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Mrs Teresa GormanBillericayConno
James GrayNorth WiltshireConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsConno
Mr Michael HeseltineHenleyConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Michael HowardFolkestone and HytheConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Michael JackFyldeConno
Robert JacksonWantageConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Robert KeySalisburyConno
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Sir Peter LloydFarehamConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConno
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
David MacleanPenrith and The BorderConno
Humfrey MalinsWokingConno
Michael MatesEast HampshireConno
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConno
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mrs Marion RoeBroxbourneConno
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConno
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Mr Nick St AubynGuildfordConno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Mr John TaylorSolihullConno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConno
Mr John TownendEast YorkshireConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Mr Michael TrendWindsorConno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneConno
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConno
Sir Ray WhitneyWycombeConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireConno
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLababsent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLababsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLababsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Ann CoffeyStockportLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Quentin DaviesGrantham and StamfordConabsent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Mrs Eileen GordonRomfordLababsent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Patrick HallBedfordLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
John HeppellNottingham EastLababsent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
John HoramOrpingtonConabsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentabsent
Mr David LockWyre ForestLab (minister)absent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Andrew MacKayBracknellConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Speaker (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
John McAllionDundee EastLababsent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)absent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Laura MoffattCrawleyLababsent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Sandra OsborneAyrLababsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLababsent
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConabsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConabsent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive