Electoral Commission — 8 Jan 2001

I beg to move,

That an Humble Address be presented to Her Majesty, praying that Her Majesty will appoint as Electoral Commissioners:

(1) Pamela Joan Gordon for the period of four years;

(2) Sir Neil William David McIntosh KBE for the period of four years;

(3) Johnathon Glyn Mathias for the period of five years;

(4) Sukhminder Karamjit Singh CBE for the period of five years;

(5) James Samuel Younger for the period of six years; and

(6) Graham John Zellick for the period of five years;

and that Her Majesty will appoint James Samuel Younger to be the chairman of the Electoral Commission for the period of six years.

We intend to table a motion for an Address to be presented to Her Majesty, as required by section 3(1) of the Political Parties, Elections and Referendums Act 2000, soon.--[ Official Report , 13 December 2000; Vol. 359, c. 181W.]

I am writing to apologise for the premature release yesterday morning of a Home Office Press Notice announcing the names of the Electoral Commissioners-designate in advance of the tabling of the motion for the Address as required by section 3 of the Political Parties, Elections and Referendums Act 2000.

As you will have seen, the motion was tabled yesterday afternoon and appears on today's Order Paper. I hope it will be possible to find time to debate the motion soon after the Christmas Recess and for the appointments process to be completed by the middle of January at the latest.

The timing of the Address for the appointment of the Electoral Commissions--

was dependent, first and foremost, on securing Royal Assent for the Political Parties, Elections and Referendums Bill. As you know this was not secured until the very end of the last Session and it was only then that it was possible to initiate steps to table the motion for the Address, although I agree that your Office could have been given a little more forewarning. While it was highly desirable for the appointments to have been made this side of Christmas it is not absolutely essential for this to happen and I am grateful to you for provisionally scheduling a slot for the Address to be debated when the Commons returns in January.

Why will the House have to wait until mid-January before the electoral commissioners are appointed, as the Home Office press release states? Surely we could debate that in the coming week and have them in place for the new year. Will the Leader of the House consider that because it is important and needs to be addressed? Will that decision not further complicate the implementation of the Bill's main provisions on donations and expenditure?

I hope that the Leader of the House will share my concern about the way in which the business has been handled and the disrespect it shows to Members of the House for announcements to be made without providing a written answer or an opportunity for us to discuss it.

As for the Home Office press release, I am afraid that I am not familiar with precisely what was said or why . . . However, the Political Parties, Elections and Referendums Bill has been extensively discussed. I understand that the House is interested in who the commissioners may be, but I am not aware of a suggestion that we should debate those appointments. Indeed, successive Governments have not thought that there should be accountability, other than through Ministers, for appointments that are made through the proper public appointment process.

whether she will reconsider her response to my request for a debate next week on the appointment of the electoral commissioners? Section 3 of the Political Parties, Elections and Referendums 2000 requires an address to the Crown from the Commons for the appointment of commissioners. Does it not therefore seem highly appropriate that the Commons should address the subject?

it will not be easy for the House to find time for such a debate--nor, indeed, do I immediately perceive the necessity for one.

successive Governments have not thought that there should be accountability, other than through Ministers, for appointments that are made through the proper public appointment process.--[ Official Report , 14 December 2000; Vol. 359, c. 804-21.]

We have received no serious criticisms of the present work carried out by the majority of local authorities and electoral officers, and we congratulate them on their record.

In a sense, we were saying that there is not a huge problem in this country, and that we should not get things out of proportion. We noted that there was dissatisfaction in some respects, and suggested that an Electoral Commission might be the way to deal with that. That is the context in which we are considering the nominations.

A person may not be appointed as an Electoral Commissioner if the person--

(a) is a member of a registered party;

(b) is an officer or employee of a registered party or of any accounting unit of such a party;

(c) holds a relevant elective office . . . or

(d) has at any time within the last ten years--

(i) been such an officer or employee as is mentioned in paragraph (b), or

(ii) held such an office as is mentioned in paragraph (c), or

(iii) been named as a donor . . .

The new Electoral Commission will scrutinise electoral issues such as party funding and referendums and ensure the delivery of the Neill principles of integrity and openness.

The Electoral Commission will play a crucial role in cleaning up British Politics--

and provide independent oversight of the new funding framework for UK political parties.

The Commission shall consider the wording of the referendum question, and shall publish a statement of any views of the Commission as to the intelligibility of that question . . . as soon as reasonably practicable after the Bill is introduced, and in such manner as they may determine.

On a point of order, Mr. Deputy Speaker. I beg to move, That the House sit in private.

Question put forthwith, pursuant to Standing Order No. 163 (House to sit in private):--

The House divided: Ayes 0, Noes 19.

Historical Hansard | Online Hansard |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 0 (+2 tell)01.3%
Lab17 (+2 tell) 004.6%
LDem2 004.3%
Total:19 003.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)tellaye
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireContellaye
Peter AinsworthEast SurreyConabsent
David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Peter AtkinsonHexhamConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Mr Richard BodyBoston and SkegnessConabsent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Mr Peter BrookeCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Mr Ian BruceSouth DorsetConabsent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Dr Michael ClarkRayleighConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Quentin DaviesGrantham and StamfordConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Mr Stephen DayCheadleConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Sir Peter EmeryEast DevonConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Mr David FaberWestburyConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mr Howard FlightArundel and South DownsConabsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Mr Norman FowlerSutton ColdfieldConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserMid Dorset and North PooleConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Mr Christopher GillLudlowConabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Mrs Teresa GormanBillericayConabsent
James GrayNorth WiltshireConabsent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConabsent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mr Edward HeathOld Bexley and SidcupConabsent
David Heathcoat-AmoryWellsConabsent
Mr Michael HeseltineHenleyConabsent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheConabsent
Mr Andrew HunterBasingstokeConabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantageConabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Sir Geoffrey Johnson SmithWealdenConabsent
Robert KeySalisburyConabsent
Mr Tom KingBridgwaterCon (front bench)absent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Sir Peter LloydFarehamConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Sir Nicholas LyellNorth East BedfordshireConabsent
Mr John MacGregorSouth NorfolkConabsent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderConabsent
Mr David MadelSouth West BedfordshireConabsent
Mr John MajorHuntingdonConabsent
Humfrey MalinsWokingConabsent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)absent
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Patrick NichollsTeignbridgeConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
John RedwoodWokinghamConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Andrew RoweFaversham and Mid KentConabsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConabsent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkConabsent
Mr Nick St AubynGuildfordConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesConabsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleConabsent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConabsent
Mr John TownendEast YorkshireConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetConabsent
Charles WardleBexhill and Battlewhilst Conabsent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConabsent
Sir Ray WhitneyWycombeConabsent
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConabsent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConabsent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonConabsent
Nicholas WintertonMacclesfieldConabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireConabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
William McCreaSouth AntrimDUPabsent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Mr Martin BellTattonIndependentabsent
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentabsent
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourabsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
John HealeyWentworthLabno
Mark HendrickPrestonLabno
John HeppellNottingham EastLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)tellno
Brian JenkinsTamworthLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Tom LevittHigh PeakLabtellno
Martin LintonBatterseaLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLababsent
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLababsent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Mr Joe AshtonBassetlawLababsent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLababsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLababsent
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
John BattleLeeds WestLab (minister)absent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLababsent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Mr Tony BennChesterfieldLababsent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Joe BentonBootleLababsent
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLababsent
Roger BerryKingswoodLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Liz BlackmanErewashLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLababsent
Bob BlizzardWaveneyLababsent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Mr Peter BradleyThe WrekinLababsent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLababsent
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLababsent
Colin BurgonElmetLababsent
Mrs Christine ButlerCastle PointLababsent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)absent
Mrs Anne CampbellCambridgeLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)absent
Mr Dale Campbell-SavoursWorkingtonLab (minister)absent
Mr Jamie CannIpswichLababsent
Mr Ivor CaplinHoveLababsent
Mr Roger CasaleWimbledonLababsent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Ian CawseyBrigg and GooleLababsent
Ben ChapmanWirral SouthLababsent
David ChaytorBury NorthLababsent
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLababsent
Ms Judith ChurchDagenhamLababsent
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLababsent
Dr David ClarkSouth ShieldsLababsent
Ms Helen ClarkPeterboroughLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Paul ClarkGillinghamLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Eric ClarkeMidlothianLababsent
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLababsent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
David ClellandTyne BridgeLab (minister)absent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLababsent
Ann CoffeyStockportLab (minister)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Frank CookStockton NorthLababsent
Robin CookLivingstonLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLababsent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CryerHornchurchLab (minister)absent
John CummingsEasingtonLababsent
Mr Lawrence CunliffeLeighLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Keith DarvillUpminsterLababsent
Mrs Valerie DaveyBristol WestLababsent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Mr Ron DaviesCaerphillyLababsent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
Janet DeanBurtonLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Andrew DismoreHendonLababsent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
Frank DoranAberdeen CentralLababsent
Jim DowdLewisham WestLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLababsent
Mr Huw EdwardsMonmouthLababsent
Clive EffordElthamLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLababsent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Frank FieldBirkenheadLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLababsent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Caroline FlintDon ValleyLababsent
Paul FlynnNewport WestLababsent
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Michael Jabez FosterHastings and RyeLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Mrs Maria FyfeGlasgow MaryhillLababsent
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLababsent
George GallowayGlasgow KelvinLababsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Neil GerrardWalthamstowLababsent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Mrs Eileen GordonRomfordLababsent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLababsent
Mr Win GriffithsBridgendLababsent
Mr Bruce GrocottTelfordLababsent
John GroganSelbyLab (minister)absent
Mr John GunnellMorley and RothwellLababsent
Peter HainNeathLababsent
Patrick HallBedfordLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLababsent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Keith HillStreathamLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
John Home RobertsonEast LothianLababsent
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLababsent
Kelvin HopkinsLuton NorthLababsent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLababsent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Brian IddonBolton South EastLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLababsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLababsent
Fiona JonesNewarkLababsent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLababsent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirk WestLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sally KeebleNorthampton NorthLababsent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Ann KeenBrentford and IsleworthLababsent
Ruth KellyBolton WestLababsent
Fraser KempHoughton and Washington EastLababsent
Piara S KhabraEaling, SouthallLababsent
David KidneyStaffordLababsent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)absent
Ms Tess KinghamGloucesterLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Stephen LadymanSouth ThanetLababsent
David LammyTottenhamLababsent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
David LepperBrighton, PavilionLababsent
Chris LeslieShipleyLababsent
Ivan LewisBury SouthLababsent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Mr David LockWyre ForestLab (minister)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLababsent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)absent
Dr John MarekWrexhamLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLababsent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Robert Marshall-AndrewsMedwayLababsent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)absent
John McAllionDundee EastLababsent
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)absent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)absent
John McFallDumbartonLab (minister)absent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Shona McIsaacCleethorpesLababsent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Henry McLeishCentral FifeLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLababsent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Gillian MerronLincolnLababsent
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLababsent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Laura MoffattCrawleyLababsent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)absent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Mr Rhodri MorganCardiff WestLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Sir John MorrisAberavonLababsent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Dr Mo MowlamRedcarLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLababsent
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)absent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Doug NaysmithBristol North WestLababsent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Sandra OsborneAyrLababsent
Nick PalmerBroxtoweLababsent
Mr Tom PendryStalybridge and HydeLababsent
Ms Linda PerhamIlford NorthLababsent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
Mr Peter PikeBurnleyLababsent
James PlaskittWarwick and LeamingtonLababsent
Mr Kerry PollardSt AlbansLababsent
Mr Chris PondGraveshamLababsent
Greg PopeHyndburnLab (minister)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Mr Raymond PowellOgmoreLababsent
Bridget PrenticeLewisham EastLababsent
Gordon PrenticePendleLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Gwyn ProsserDoverLababsent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)absent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLababsent
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)absent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow AnnieslandLababsent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)absent
Mr Allan RogersRhonddaLababsent
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Terry RooneyBradford NorthLababsent
Mr Ernie RossDundee WestLababsent
Mr Ted RowlandsMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLababsent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Christine RussellCity of ChesterLababsent
Joan RyanEnfield NorthLababsent
Martin SalterReading WestLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLababsent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLababsent
Jacqui SmithRedditchLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLababsent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLababsent
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)absent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLababsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Ian StewartEcclesLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
David TaylorNorth West LeicestershireLababsent
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Lababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLababsent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Desmond TurnerBrighton, KemptownLababsent
Dr George TurnerNorth West NorfolkLababsent
Neil TurnerWiganLababsent
Derek TwiggHaltonLababsent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Mr Bill TynanHamilton SouthLababsent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Claire WardWatfordLababsent
Robert WareingLiverpool, West DerbyLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLababsent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLababsent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Betty WilliamsConwyLababsent
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLababsent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardWitneywhilst Lababsent
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLababsent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Tony WrightCannock ChaseLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Mrs Jackie BallardTauntonLDemabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Dr Peter BrandIsle of WightLDemabsent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDemabsent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)absent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDemabsent
Donald GorrieEdinburgh WestLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemabsent
Mrs Ray MichieArgyll and ButeLDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
Mr David RendelNewburyLDemabsent
Bob RussellColchesterLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Roseanna CunninghamPerthSNPabsent
Margaret EwingMoraySNPabsent
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
John SwinneyNorth TaysideSNPabsent
Andrew WelshAngusSNPabsent
Michael MartinGlasgow Springburnwhilst Speaker (front bench)absent
Robert McCartneyNorth DownUKUPabsent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyUUP (front bench)absent
Mr Ken MaginnisFermanagh and South TyroneUUPabsent
Mr William RossEast LondonderryUUPabsent
Martin SmythBelfast SouthUUPabsent
John TaylorStrangfordUUPabsent
Mr William ThompsonWest TyroneUUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent
Mr Cecil WalkerBelfast NorthUUPabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive