I beg to move,
That the following provisions shall apply to the Armed Forces Bill for the purpose of supplementing the Order of 9th January:
Completion of remaining stages
2. The Bill, as amended in the Select Committee, shall be considered in Committee of the whole House in the following order, namely, Clauses 1 to 17; Schedule 1; Clauses 18 and 19; Schedule 2; Clauses 20 to 22; Schedule 3; Clauses 23 to 29; Schedule 4; Clauses 30 to 32; Schedule 5; Clauses 33 and 34; Schedule 6; Clauses 35 and 36; Schedule 7; Clauses 37 to 40; Schedule 8; Clause 41; new Clauses; new Schedules.
3. Proceedings in Committee of the whole House shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion at half past Nine o'clock.
4. Any proceedings on consideration, and proceedings on Third Reading, shall (so far as not previously concluded) be brought to a conclusion at half past Ten o'clock.
5. Sessional Order B (Programming Committees) made by the House on 7th November 2000 shall not apply to proceedings in Committee of the whole House or on consideration and Third Reading.
6. Paragraphs (6) and (7) of Sessional Order A (varying and supplementing programme motions) made by the House on 7th November 2000 shall not apply to proceedings on any motion to vary or supplement this order for the purpose of allocating time to proceedings on consideration of any Lords amendments, or on any further messages from the Lords, and the question on any such motion shall be put forthwith.
Question put:--
The House divided: Ayes 282, Noes 134.
Historical Hansard | Online Hansard |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | no |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | no |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab | aye |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | aye |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | aye |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | aye |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab | aye |
Phil Hope | Corby | Lab | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | tellno |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | aye |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | tellaye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | aye |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
John Cummings | Easington | Lab | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab | aye |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | no |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab | aye |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | aye |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | aye |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | aye |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem | no |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
John Cryer | Hornchurch | Lab | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | aye |
Mr John Major | Huntingdon | Con | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab | aye |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | aye |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Lab | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | no |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab | aye |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | tellno |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | aye |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | aye |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | no |
John Horam | Orpington | Con | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | aye |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | aye |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | tellaye |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | no |
Mr John Taylor | Solihull | Con | no |
William McCrea | South Antrim | DUP | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | no |
Dr David Clark | South Shields | Lab | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
David Kidney | Stafford | Lab | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | no |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | no |
Anthony Steen | Totnes | Con | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | aye |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | aye |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab | aye |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | no |
Neil Turner | Wigan | Lab | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |