Question accordingly negatived.
Question, That the proposed words be there added, put forthwith, pursuant to Standing Order No. 31 (Questions on amendments):-
The House divided: Ayes 308, Noes 190.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Con | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab | aye |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Billericay | Con | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | aye |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | no |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
John MacDougall | Central Fife | Lab | aye |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | no |
Patsy Calton | Cheadle | LDem | no |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | tellno |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | aye |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | aye |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | aye |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | aye |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | aye |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Lab | aye |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | aye |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | tellaye |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab (minister) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Boris Johnson | Henley | Con | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
John Cryer | Hornchurch | Lab (minister) | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | aye |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | aye |
John Battle | Leeds West | Lab | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | aye |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | tellno |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab | aye |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | aye |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
John Horam | Orpington | Con | no |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con | no |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | no |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
David Kidney | Stafford | Lab | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | tellaye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | aye |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | no |
David Lammy | Tottenham | Lab | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | no |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | aye |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | aye |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | aye |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab | aye |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | no |
Humfrey Malins | Woking | Con | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |