Commonhold and Leasehold Reform Bill [Lords] — [1st Allotted Day] — New Clause 17 — Judgement creditor of commonhold association — 11 Mar 2002 at 16:00

I beg to move, That the clause be read a Second time.

We have tabled the new clause on judgment creditors of commonhold associations because, in discussion with the Law Society, we came to the conclusion that there is inadequate provision for dealing with questions of liability for the viability of the commonhold system. The problem that arises relates particularly to the form of the commonhold association memorandum and articles of association.

Question put, That the clause be read a Second time:-

The House divided: Ayes 140, Noes 241.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con0 113 (+2 tell)070.1%
DUP0 1020.0%
Lab240 (+2 tell) 0059.0%
LDem0 25047.2%
PC0 1025.0%
UUP1 0016.7%
Total:241 140060.0%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
David CameronWitneyCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Conaye
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonConaye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Boris JohnsonHenleyConaye
Robert KeySalisburyConaye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)tellaye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingConaye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)tellaye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
John ButterfillBournemouth WestConabsent
Kenneth ClarkeRushcliffeConabsent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)absent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mr Adrian FlookTauntonConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Conabsent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Conabsent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Jacqui LaitBeckenhamConabsent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Patrick MercerNewarkConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConabsent
John RedwoodWokinghamConabsent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
Peter ViggersGosportConabsent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Ann WintertonCongletonwhilst Conabsent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentabsent
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabno
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Robin CookLivingstonLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
John CryerHornchurchLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Clive EffordElthamLabno
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Labno
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
John GroganSelbyLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Kate HoeyVauxhallLabno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLabno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLabno
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLabno
Martin LintonBatterseaLabno
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
David MilibandSouth ShieldsLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLabno
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLabno
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)tellno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)tellno
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)absent
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Vera BairdRedcarLababsent
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLababsent
John BattleLeeds WestLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLababsent
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLababsent
Harry CohenLeyton and WansteadLababsent
Mr Tony ColmanPutneyLababsent
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Jeremy CorbynIslington NorthLababsent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Professor Ross CranstonDudley NorthLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CummingsEasingtonLababsent
Dr Jack CunninghamCopelandLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Mr Paul DaisleyBrent EastLababsent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)absent
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)absent
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLababsent
Andrew DismoreHendonLababsent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLababsent
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)absent
Michael FosterWorcesterLababsent
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Linda GilroyPlymouth, SuttonLababsent
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLababsent
Ms Jane GriffithsReading EastLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Mr Win GriffithsBridgendLababsent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Patrick HallBedfordLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Geoff HoonAshfieldLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
Kim HowellsPontypriddLab (minister)absent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and HighgateLababsent
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)absent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLababsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLababsent
Mr Andy KingRugby and KenilworthLababsent
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLababsent
Bob LaxtonDerby NorthLababsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLababsent
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLababsent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Fiona MactaggartSloughLababsent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Judy MallaberAmber ValleyLababsent
John MannBassetlawLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)absent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)absent
Mr John McWilliamBlaydonLababsent
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)absent
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)absent
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLababsent
Bill OlnerNuneatonLababsent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Sandra OsborneAyrLababsent
Mrs Anne PickingEast LothianLababsent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
Gordon PrenticePendleLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLababsent
Bill RammellHarlowLababsent
Andy ReedLoughboroughLababsent
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Mr Phil SawfordKetteringLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Clare ShortBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Mr Llew SmithBlaenau GwentLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Rachel SquireDunfermline WestLababsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLababsent
Howard StoateDartfordLababsent
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
Paddy TippingSherwoodLababsent
Mark ToddSouth DerbyshireLababsent
Don TouhigIslwynLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Bill TynanHamilton SouthLababsent
Keith VazLeicester EastLababsent
Claire WardWatfordLababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)absent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Don FosterBathLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Mr Nigel JonesCheltenhamLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDemabsent
Mr Matthew GreenLudlowLDemabsent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemabsent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemabsent
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCabsent
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNPabsent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNPabsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)absent
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPabsent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive