Police (Northern Ireland) Bill [Lords] — New Clause 8 — Appointments to the Police Service of Northern Ireland — 27 Mar 2003 at 17:29

'In the event that-

(a) the Chief Constable is unable to appoint his required number of police trainees or police support staff, or

(b) the number of serving officers is below that intended at the time of consideration

the Secretary of State shall, at the request of a majority of the Police Board and acting on the recommendation of the Chief Constable, make an Order to suspend the provisions of section 46 of the Police (Northern Ireland) Act 2000 (c.32) for a period of six months.'.-[Mr. John Taylor.]

Brought up, and read the First time.

Motion made, and Question put, That the clause be read a Second time:-

The House divided: Ayes 139, Noes 229.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by name

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellno
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Graham AllenNottingham NorthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
John AustinErith and ThamesmeadLabno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Vera BairdRedcarLabno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
John BaronBillericayConaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Roger BerryKingswoodLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
David ChaytorBury NorthLabno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
John CryerHornchurchLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponConaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)aye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)tellno
Mr Adrian FlookTauntonConaye
Barbara FollettStevenageLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Paul GoodmanWycombeConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Stephen HepburnJarrowLabno
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Stephen HesfordWirral WestLabno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
John HoramOrpingtonConaye
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeaye
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Michael JackFyldeConaye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Robert JacksonWantagewhilst Conaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Brian JenkinsTamworthLabno
Boris JohnsonHenleyConaye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Paul KeetchHerefordLDemaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert KeySalisburyConaye
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Tom LevittHigh PeakLabno
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Martin LintonBatterseaLabno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellConaye
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Humfrey MalinsWokingConaye
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Michael MatesEast HampshireConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Patrick MercerNewarkConaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Laura MoffattCrawleyLabno
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Margaret MoranLuton SouthLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLabno
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyrLabno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)aye
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Gordon PrenticePendleLabno
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Gwyn ProsserDoverLabno
James PurnellStalybridge and HydeLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)tellaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)tellaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
Rachel SquireDunfermline WestLabno
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Anthony SteenTotnesConaye
Ian StewartEcclesLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr John TaylorSolihullConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Nigel WatersonEastbourneConaye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
David WilshireSpelthorneConaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive