Criminal Justice Bill — [3rd Alloted Day] — New Clause 6 — 20 May 2003 at 17:15

Increase in sentences for hate crimes

'(1) In considering the seriousness of an offence which falls under the category of "hate crime" as set out in subsection (2), the court-

(a) must treat that fact as an aggravating factor (that is to say, a factor that increases the seriousness of the offence), and

(b) must state in open court that the offence was so aggravated.

(2) An offence is to be considered a hate crime for the purposes of section if-

(a) at the time of committing the offence, or immediately before or after doing so, the offender demonstrates towards the victim of the offence hostility based on the victim's actual or perceived race, religion, gender, disability, or sexual orientation; or

(b) the offence is motivated (wholly or partly) by hostility towards people on the basis of their race, religion, gender, disability, or sexual orientation.

(3) In this section "race" may be defined by reference to race, colour, nationality (including citizenship) or ethnic or national origins.'.-[Mr. Heath.]

Brought up, and read the First time.

Motion made, and Question put, That the clause be read a Second time:-

The House divided: Ayes 53, Noes 326.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)tellno
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Liz BlackmanErewashLabno
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLabno
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabno
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Alan CampbellTynemouthLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Ben ChapmanWirral SouthLabno
David ChaytorBury NorthLabno
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabno
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
David ClellandTyne BridgeLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Robin CookLivingstonLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Mr Tom CoxTootingLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Ann CryerKeighleyLabno
John CryerHornchurchLabno
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabno
Janet DeanBurtonLabno
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Parmjit DhandaGloucesterLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Ms Julia DrownSouth SwindonLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLabno
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
Mr Win GriffithsBridgendLabno
John GroganSelbyLabno
Mike HallWeaver ValeLabno
Patrick HallBedfordLabno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLabno
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLabno
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabno
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLabno
John MacDougallCentral FifeLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Dr Jim MarshallLeicester SouthLabno
Eric MartlewCarlisleLabno
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Nick PalmerBroxtoweLabno
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Mr Peter PikeBurnleyLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Mr Chris PondGraveshamLabno
Greg PopeHyndburnLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Terry RooneyBradford NorthLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Chris RuaneVale of ClwydLabno
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Christine RussellCity of ChesterLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabno
Marsha SinghBradford WestLabno
Angela SmithBasildonLab (minister)no
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
Howard StoateDartfordLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLabno
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Neil TurnerWiganLabno
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabtellno
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David WrightTelfordLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLabno
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)tellaye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDemaye
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)tellaye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPaye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPaye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPaye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive