Iraq — Weapons of Mass Destruction Inquiry — 4 Jun 2003 at 16:31

The majority of MPs voted against an independent inquiry into the handling of intelligence on Iraqi weapons of mass destruction. A replacement motion noted the Intelligence and Security Committee is the appropriate body to carry out any inquiry.

The majority of MPs voting voted against the motion:[1]

  • This House
  • recalls the Prime Minister's assertion that Iraq possessed weapons of mass destruction capable of being used at 45 minutes' notice;
  • further recalls the Government's contention that these weapons posed an imminent danger to the United Kingdom and its forces;
  • notes that to date no such weapons have been found; and
  • calls for an independent inquiry into the handling of the intelligence received, its assessment and the decisions made by ministers based upon it.

A new motion was proposed in its place:[2]

  • This House:
  • believes that the Intelligence and Security Committee[3] established by Parliament is the appropriate body to carry out any inquiry into intelligence relating to Iraq; and
  • notes in relation to Iraq's disarmament obligations the terms of United Nations Security Council Resolution 1483[4]

And this passed without a vote.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLab (minister)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Sandra OsborneAyrLabno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Alex SalmondBanff and BuchanSNPaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeaye
John MannBassetlawLab (minister)no
Don FosterBathLDemaye
Martin LintonBatterseaLabno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Patrick HallBedfordLabno
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Martin SmythBelfast Southwhilst UUPno
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
John BaronBillericayConaye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabno
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLabno
Joe BentonBootleLab (minister)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Andrew MacKayBracknellConaye
Terry RooneyBradford NorthLabno
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLabno
Mr Alan HurstBraintreeLabno
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLabno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Win GriffithsBridgendLabno
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLabno
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabno
Eric ForthBromley and ChislehurstConaye
Julie KirkbrideBromsgroveConaye
Mrs Marion RoeBroxbourneConaye
Nick PalmerBroxtoweLabno
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Mr Peter PikeBurnleyLabno
Janet DeanBurtonLabno
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Julie MorganCardiff NorthLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLabno
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabno
Bob SpinkCastle PointConaye
John MacDougallCentral FifeLabno
Mr Simon ThomasCeredigionPCaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLabno
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabno
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Mr Gareth ThomasClwyd WestLabno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Kali MountfordColne ValleyLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Howard StoateDartfordLabno
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLabno
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabno
Gwyn ProsserDoverLabno
Professor Ross CranstonDudley NorthLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Rachel SquireDunfermline WestLabno
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
John CummingsEasingtonLabno
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPno
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Mrs Anne PickingEast LothianLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneConaye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Ian StewartEcclesLabno
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
John BarrettEdinburgh WestLDemaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Liz BlackmanErewashLabno
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLabno
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConaye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLabno
Vernon CoakerGedlingLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Peter ViggersGosportConaye
Martin CatonGowerLab (minister)no
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Mr Chris PondGraveshamLabno
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLabno
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)no
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLabno
Boris JohnsonHenleyConaye
Paul KeetchHerefordLDemaye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Francis MaudeHorshamConaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mike GapesIlford SouthLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Chris MoleIpswichLabno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLabno
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLabno
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst UUP (front bench)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemaye
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Andy ReedLoughboroughLabno
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Mr Matthew GreenLudlowLDemaye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conaye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)tellaye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabno
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemaye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Colin ChallenMorley and RothwellLabno
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkConaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConaye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)no
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireConaye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)aye
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Bill OlnerNuneatonLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabtellno
Michael MeacherOldham West and RoytonLab (minister)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
John HoramOrpingtonConaye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLabno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Ms Annabelle EwingPerthSNPaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Vera BairdRedcarLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonConaye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Robert KeySalisburyConaye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Paddy TippingSherwoodLabno
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemaye
David CurrySkipton and RiponConaye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Fiona MactaggartSloughLabno
Mr John TaylorSolihullConaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUPno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLabno
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
David WilshireSpelthorneConaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabno
Dave WattsSt Helens NorthLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
David KidneyStaffordLabno
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)tellno
Barbara FollettStevenageLabno
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Iris RobinsonStrangfordDUPno
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Keith HillStreathamLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
Chris MullinSunderland SouthLabno
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Brian JenkinsTamworthLabno
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemtellaye
David WrightTelfordLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDemaye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemaye
Anthony SteenTotnesConaye
David LammyTottenhamLab (minister)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Mr Archie NormanTunbridge WellsConaye
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)aye
Alan CampbellTynemouthLabno
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLabno
John SmithVale of GlamorganLabno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Robert JacksonWantagewhilst Conaye
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Claire WardWatfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mike HallWeaver ValeLabno
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabno
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Richard SpringWest SuffolkConaye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConaye
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)aye
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Mark OatenWinchesterLDemaye
Mr Michael TrendWindsorConaye
Ben ChapmanWirral SouthLabno
Stephen HesfordWirral WestLabno
John RedwoodWokinghamConaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeConaye
Richard TaylorWyre ForestIndependentaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
David LawsYeovilLDem (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive