Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab | aye |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab | aye |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | aye |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab | aye |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | aye |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | aye |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | aye |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | aye |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | aye |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | aye |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | tellaye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
David Kidney | Stafford | Lab | aye |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | aye |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
John MacDougall | Central Fife | Lab | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | aye |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Alan Milburn | Darlington | Lab | aye |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | tellaye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | aye |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | aye |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | aye |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab (minister) | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | aye |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | aye |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | aye |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | aye |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab | aye |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab | aye |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | no |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | no |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Patsy Calton | Cheadle | LDem | no |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | no |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | no |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | no |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | no |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | no |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | no |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goodman | Wycombe | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem | no |
John Greenway | Ryedale | Con | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem | no |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
John Horam | Orpington | Con | no |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Michael Jack | Fylde | Con | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | no |
Boris Johnson | Henley | Con (front bench) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | no |
Robert Key | Salisbury | Con | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | no |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | tellno |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | no |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Humfrey Malins | Woking | Con | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst LDem | no |
Michael Mates | East Hampshire | Con | no |
Francis Maude | Horsham | Con | no |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | Con | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | no |
Mr John Taylor | Solihull | Con | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | no |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | no |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con | no |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | no |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con | tellno |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | no |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | both |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Peter Atkinson | Hexham | Con | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | absent |
John Barrett | Edinburgh West | LDem | absent |
Roger Berry | Kingswood | Lab | absent |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | absent |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | absent |
David Burnside | South Antrim | whilst Independent Ulster Unionist | absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | absent |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | absent |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | absent |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | absent |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | absent |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | absent |
Robin Cook | Livingston | Lab | absent |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | absent |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | absent |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | absent |
John Cryer | Hornchurch | Lab | absent |
John Cummings | Easington | Lab | absent |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | absent |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | absent |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | absent |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | absent |
Janet Dean | Burton | Lab | absent |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst Independent Ulster Unionist (front bench) | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | absent |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | absent |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | absent |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | absent |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | absent |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Independent | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | absent |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | absent |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | Deputy Speaker | absent |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | absent |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | absent |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | absent |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | absent |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | absent |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | absent |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Independent Conservative | absent |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | absent |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con | absent |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | absent |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | absent |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | absent |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | absent |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | absent |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | absent |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | Speaker (front bench) | absent |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | absent |
Patrick Mercer | Newark | Con | absent |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | absent |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | absent |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | absent |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | absent |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | absent |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | absent |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | absent |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | absent |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | absent |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | absent |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | absent |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | absent |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | absent |
Andy Reed | Loughborough | Lab | absent |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | absent |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | absent |
Iris Robinson | Strangford | DUP | absent |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | absent |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | absent |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | absent |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | absent |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | absent |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | absent |
Martin Smyth | Belfast South | whilst Independent Ulster Unionist | absent |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | absent |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | absent |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | absent |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | absent |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | absent |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | absent |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | absent |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | absent |
Alan Williams | Swansea West | Lab | absent |
Betty Williams | Conwy | Lab | absent |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | absent |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | absent |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | absent |