Horserace Betting and Olympic Lottery Bill — 8 Jan 2004 at 17:50

I beg to move, That the Bill be now read a Second time.

The Bill covers two distinct subject areas, both of which are of considerable interest to the House, and I shall deal with each in turn. First, it deals with the Government's remaining involvement in the financing and administration of horse racing. Part 1 of the Bill covers the sale and dissolution of the Horserace Totalisator Board, normally known as the Tote. It provides for the vesting of the Tote's assets in a successor company wholly owned by the Crown, and the subsequent sale of that company. The Bill will enable the Government to deliver our manifesto commitment to sell the Tote to a racing trust, and to do so in a way that is fair to racing and to the taxpayer.

Question put, That the Bill be now read a second time:-

The House divided: Ayes 348, Noes 5.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con75 0046.0%
Independent Conservative1 00100.0%
Lab252 (+2 tell) 0062.3%
LDem19 0035.2%
PC0 2 (+1 tell)075.0%
SNP0 3 (+1 tell)080.0%
Total:347 5056.1%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyConaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamConaye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Paul GoodmanWycombeConaye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
John GummerSuffolk CoastalCon (front bench)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsConaye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamConaye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireConaye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
John RedwoodWokinghamConaye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointConaye
Richard SpringWest SuffolkConaye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesConaye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Peter ViggersGosportConaye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Nicholas WintertonMacclesfieldConaye
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Mr David AtkinsonBournemouth EastConabsent
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
John BaronBillericayCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConabsent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireConabsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConabsent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleConabsent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mr James CranBeverley and HoldernessConabsent
David CurrySkipton and RiponConabsent
Stephen DorrellCharnwoodConabsent
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleConabsent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Mr Adrian FlookTauntonConabsent
Eric ForthBromley and ChislehurstConabsent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamConabsent
John HoramOrpingtonConabsent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Michael JackFyldeConabsent
Robert JacksonWantagewhilst Conabsent
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)absent
Boris JohnsonHenleyCon (front bench)absent
Robert KeySalisburyConabsent
Julie KirkbrideBromsgroveConabsent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestConabsent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Andrew MacKayBracknellConabsent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireConabsent
Francis MaudeHorshamConabsent
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConabsent
Patrick MercerNewarkConabsent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireConabsent
Mr Archie NormanTunbridge WellsConabsent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Mrs Marion RoeBroxbourneConabsent
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Conabsent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)absent
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)absent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Mr John TaylorSolihullConabsent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Mr Michael TrendWindsorConabsent
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)absent
Nigel WatersonEastbourneConabsent
Bill WigginLeominsterCon (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
David WilshireSpelthorneConabsent
Ann WintertonCongletonwhilst Conabsent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenDeputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley RegisDeputy Speakerabsent
Michael LordCentral Suffolk and North IpswichDeputy Speaker (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
George GallowayGlasgow Kelvinwhilst Independentabsent
Richard TaylorWyre ForestIndependentabsent
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst Independent Conservativeaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLabaye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)aye
David CairnsGreenock and InverclydeLabaye
Mrs Anne CampbellCambridgeLabaye
Mr Roger CasaleWimbledonLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)tellaye
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabaye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabaye
Mr Tony ColmanPutneyLabaye
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)aye
Robin CookLivingstonLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Professor Ross CranstonDudley NorthLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
John CryerHornchurchLabaye
Dr Jack CunninghamCopelandLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Geraint DaviesCroydon CentralLabaye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Janet DeanBurtonLabaye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLabaye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
John GroganSelbyLabaye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Mike HallWeaver ValeLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
David HansonDelynLabaye
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLabaye
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLabaye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Martyn JonesClwyd SouthLabaye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
David KidneyStaffordLabaye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLabaye
Jim KnightSouth DorsetLabaye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Chris LeslieShipleyLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Mr Iain LukeDundee EastLabaye
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabaye
John MacDougallCentral FifeLabaye
Andrew MacKinlayThurrockLabaye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
John McFallDumbartonLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)aye
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabaye
Mr John McWilliamBlaydonLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Ms Linda PerhamIlford NorthLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabaye
Mr Kerry PollardSt AlbansLabaye
Mr Chris PondGraveshamLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLabaye
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabaye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Mr Ernie RossDundee WestLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)tellaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Mr Phil SawfordKetteringLabaye
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabaye
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Mr Bill TynanHamilton SouthLabaye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Dave WattsSt Helens NorthLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Betty WilliamsConwyLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLababsent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)absent
Ms Candy AthertonFalmouth and CamborneLababsent
Vera BairdRedcarLababsent
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)absent
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)absent
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLababsent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Mr Harold BestLeeds North WestLababsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
Hazel BlearsSalfordLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
David BorrowSouth RibbleLababsent
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)absent
Gordon BrownDunfermline EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfriesLab (minister)absent
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Alan CampbellTynemouthLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)absent
David ChaytorBury NorthLababsent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
David ClellandTyne BridgeLababsent
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Frank CookStockton NorthLababsent
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)absent
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLababsent
Mr Tom CoxTootingLababsent
Ann CryerKeighleyLababsent
John CummingsEasingtonLababsent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Mr Tam DalyellLinlithgowLababsent
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)absent
Mr Denzil DaviesLlanelliLababsent
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLababsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
Ms Julia DrownSouth SwindonLababsent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLababsent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLababsent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Ian GibsonNorwich NorthLababsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
Mr Win GriffithsBridgendLababsent
Patrick HallBedfordLababsent
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mr Ivan HendersonHarwichLababsent
Stephen HepburnJarrowLababsent
Stephen HesfordWirral WestLababsent
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Mr David HinchliffeWakefieldLababsent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Phil HopeCorbyLab (minister)absent
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)absent
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLababsent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)absent
Mr Alan HurstBraintreeLababsent
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)absent
Eric IllsleyBarnsley CentralLababsent
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)absent
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)absent
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLababsent
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Ruth KellyBolton WestLab (minister)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLababsent
Mr Terry LewisWorsleyLababsent
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLababsent
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLababsent
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)absent
Mrs Alice MahonHalifaxLababsent
Mr Peter MandelsonHartlepoolLababsent
David MarshallGlasgow ShettlestonLababsent
Dr Jim MarshallLeicester SouthLababsent
Eric MartlewCarlisleLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLababsent
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLababsent
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)absent
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLababsent
Kali MountfordColne ValleyLababsent
Denis MurphyWansbeckLababsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Dan NorrisWansdykeLababsent
Mr Bill O'BrienNormantonLababsent
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLababsent
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)absent
Mrs Diana OrganForest of DeanLababsent
Sandra OsborneAyrLababsent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Mrs Anne PickingEast LothianLababsent
Mr Colin PickthallWest LancashireLababsent
Greg PopeHyndburnLababsent
Gordon PrenticePendleLababsent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Ken PurchaseWolverhampton North EastLababsent
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLababsent
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLababsent
Mohammad SarwarGlasgow GovanLababsent
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLababsent
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)absent
Ms Debra ShipleyStourbridgeLababsent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Andrew SmithOxford EastLab (minister)absent
Angela SmithBasildonLab (minister)absent
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLababsent
Helen SouthworthWarrington SouthLababsent
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLababsent
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLababsent
Mr George StevensonStoke-on-Trent SouthLababsent
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLababsent
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)absent
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)absent
Dari TaylorStockton SouthLababsent
Mr Gareth ThomasClwyd WestLababsent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Paul TruswellPudseyLababsent
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)absent
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Claire WardWatfordLababsent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Alan WilliamsSwansea WestLababsent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLababsent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLababsent
Anthony D WrightGreat YarmouthLababsent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLababsent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Patsy CaltonCheadleLDemaye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemaye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDemaye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)aye
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)aye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Norman BakerLewesLDemabsent
John BarrettEdinburgh WestLDemabsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Colin BreedSouth East CornwallLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Mr John BurnettTorridge and West DevonLDemabsent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)absent
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Ms Sue DoughtyGuildfordLDemabsent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Sandra GidleyRomseyLDemabsent
Mr Matthew GreenLudlowLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDemabsent
Mr Nigel JonesCheltenhamLDem (front bench)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)absent
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Mr Paul MarsdenShrewsbury and Atchamwhilst LDemabsent
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)absent
Mark OatenWinchesterLDemabsent
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemabsent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
Richard Younger-RossTeignbridgeLDemabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)tellno
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPCno
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Mr Simon ThomasCeredigionPCabsent
Mr John HumeFoyleSDLPabsent
Mr Seamus MallonNewry and ArmaghSDLPabsent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Ms Annabelle EwingPerthSNPno
Alex SalmondBanff and BuchanSNPno
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)tellno
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Michael MartinGlasgow SpringburnSpeaker (front bench)absent
Mr Roy BeggsEast AntrimUUPabsent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive