Question accordingly negatived.
Amendment proposed: No. 23, in clause 3, page 2, leave out lines 26 to 40.-[Mr. Hunter.]
Question put, That the amendment be made:-
The House divided: Ayes 113, Noes 307.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burnside | South Antrim | whilst UUP | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | tellaye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst DUP (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | aye |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Independent Conservative | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Boris Johnson | Henley | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Iris Robinson | Strangford | DUP | tellaye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | Con | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | no |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | no |
Vera Baird | Redcar | Lab | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Patsy Calton | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | no |
David Chaytor | Bury North | Lab | no |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab (minister) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | no |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab | no |
Robin Cook | Livingston | Lab | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem (front bench) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
David Hanson | Delyn | Lab | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | no |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | tellno |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | no |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab | no |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | no |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | no |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem (front bench) | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | tellno |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Claire Ward | Watford | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | absent |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | absent |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | absent |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | absent |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | absent |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | absent |
Norman Baker | Lewes | LDem | absent |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | absent |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | absent |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | absent |
John Battle | Leeds West | Lab | absent |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | absent |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | absent |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | absent |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | absent |
Roger Berry | Kingswood | Lab | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | absent |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | absent |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | absent |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | absent |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | absent |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | absent |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | absent |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Andy Burnham | Leigh | Lab | absent |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | absent |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | absent |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | absent |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | absent |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | absent |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | absent |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | absent |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | absent |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | absent |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | absent |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | absent |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | absent |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | absent |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | absent |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | absent |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | absent |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | absent |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | absent |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | absent |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | absent |
Pat Doherty | West Tyrone | SF | absent |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | absent |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | absent |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | absent |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP (front bench) | absent |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | absent |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | absent |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab | absent |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | absent |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | absent |
George Galloway | Glasgow Kelvin | whilst Independent | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | absent |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | absent |
Bruce George | Walsall South | Lab | absent |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | absent |
Michelle Gildernew | Fermanagh and South Tyrone | SF | absent |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | absent |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | absent |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem (front bench) | absent |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | absent |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | absent |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | absent |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | absent |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | absent |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | absent |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | absent |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | absent |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | Deputy Speaker | absent |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | absent |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | absent |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | absent |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | absent |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | absent |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | absent |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | absent |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | absent |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab | absent |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | absent |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | absent |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con | absent |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | absent |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | absent |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | absent |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | absent |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | absent |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab | absent |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | absent |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | absent |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | absent |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | absent |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | absent |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | absent |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | absent |
John MacDougall | Central Fife | Lab | absent |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | absent |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | absent |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | absent |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst LDem (front bench) | absent |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | Speaker (front bench) | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con | absent |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | absent |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | absent |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | absent |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | absent |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | absent |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | absent |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | absent |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | absent |
Patrick Mercer | Newark | Con | absent |
Alan Milburn | Darlington | Lab | absent |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab | absent |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | absent |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | absent |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | absent |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | absent |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | absent |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | absent |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | absent |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | absent |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | absent |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | absent |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | absent |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | absent |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | absent |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | absent |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | absent |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | absent |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | absent |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | absent |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | absent |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | absent |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | absent |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | absent |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | absent |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | absent |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | absent |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | absent |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | absent |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | absent |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | absent |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con | absent |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | absent |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab | absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | absent |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | absent |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | absent |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | absent |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | absent |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | absent |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | absent |
Martin Smyth | Belfast South | whilst UUP | absent |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | absent |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | absent |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | absent |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | absent |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | absent |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | absent |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | absent |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | absent |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | absent |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | absent |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | absent |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | absent |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | absent |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | absent |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | absent |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | absent |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | absent |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | absent |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | absent |
Neil Turner | Wigan | Lab | absent |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | absent |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | absent |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | absent |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | absent |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab | absent |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | absent |
Betty Williams | Conwy | Lab | absent |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | absent |
Michael Wills | North Swindon | Lab | absent |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab | absent |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con | absent |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | absent |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | absent |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | absent |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |