The No-voters changed the motion for debate from:
This House notes that development of the Green Belt continues unabated under this Government; believes the Government's Communities Plan will be unsustainable and will damage the quality of life of millions of people in this country by concreting over green fields and destroying rural communities; further notes that the Government's targets for brown field development have actually led to the loss of green spaces in suburban areas through infill development; and further believes that communities through their local authorities, not remote regional bodies, should be able to decide the priorities for local development.
to:
This House applauds the Government for maintaining the amount of Green Belt in England and its pledge to maintain or increase the amount of Green Belt; notes that development of previously developed sites for housing has a crucial role in meeting local needs for housing in the Green Belt and welcomes the Government's crackdown on urban sprawl, by adopting a sequential approach to the release of land and planning growth where it is needed; supports its proactive approach in improving the sustainability of rural communities; applauds the Government's success in achieving its previously developed land target early and increasing average densities of new development, which have helped to take the pressure off green fields; applauds the Government for introducing new planning policies in PPG17 to protect open spaces of value to the local community; and praises the Government for introducing the Planning and Compulsory Purchase Act 2004 to improve the speed and quality of decision making and place sustainability at the heart of the planning system, and for its new emphasis on community involvement, ensuring local people's views are an integral part of the plan making process.
There was then a further vote to affirm this new motion.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | tellno |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | aye |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab | no |
Norman Baker | Lewes | LDem | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab (minister) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burnside | South Antrim | whilst UUP | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab (minister) | no |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab (minister) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab | no |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab (minister) | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab | no |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | tellaye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | tellno |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | no |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con (front bench) | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | no |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
Robin Cook | Livingston | Lab | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | no |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | no |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | aye |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem (front bench) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | no |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | aye |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab (minister) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | no |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | no |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | no |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | no |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | no |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | no |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | whilst LDem (front bench) | aye |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | no |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab | no |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | no |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | aye |
Sandra Osborne | Ayr | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | aye |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab (minister) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | tellaye |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem (front bench) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con | aye |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Martin Smyth | Belfast South | whilst UUP | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | Con | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab (minister) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | aye |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | aye |