MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab (minister) | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | aye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem | aye |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | tellno |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab (minister) | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burnside | South Antrim | whilst UUP (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab (minister) | aye |
David Cameron | Witney | Con | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab (minister) | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | aye |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab (minister) | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab (minister) | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con (front bench) | no |
Mr Tony Colman | Putney | Lab (minister) | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | aye |
John Cryer | Hornchurch | Lab | aye |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab (minister) | aye |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst DUP (front bench) | no |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con (front bench) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Mr Parmjit Gill | Leicester South | LDem | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab (minister) | aye |
John Grogan | Selby | Lab | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst Independent Conservative | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab (minister) | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | no |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Robert Jackson | Wantage | whilst Con (front bench) | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Boris Johnson | Henley | Con | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab (minister) | aye |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab (minister) | aye |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab (minister) | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab (minister) | aye |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | aye |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | tellaye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | tellaye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | aye |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab (minister) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | aye |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | no |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | aye |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab (minister) | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab (minister) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | no |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con (front bench) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | tellno |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | aye |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | whilst Con (front bench) | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | aye |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | Con (front bench) | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab (minister) | aye |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab (minister) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con (front bench) | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab (minister) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | no |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab (minister) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con (front bench) | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | no |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | aye |