Constitutional Reform Bill — Clause 2 — Requirement of membership of the House of Lords — 31 Jan 2005 at 21:00

Those voting No deleted Clause 2 of the Constitutional Reform Bill, which said:

No person is qualified to be Lord Chancellor unless he is a member of the House of Lords.

The Lord Chancellor's functions are outlined in this Bill

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)tellaye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Mrs Virginia BottomleySouth West SurreyConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
David CameronWitneyConaye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchConaye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldConaye
Mr Tim CollinsWestmorland and LonsdaleCon (front bench)aye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireConaye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Boris JohnsonHenleyConaye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Francis MaudeHorshamConaye
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConaye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)tellaye
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Con (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)aye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
David WillettsHavantCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst DUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabno
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)no
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Robin CookLivingstonLabno
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh CentralLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Kim HowellsPontypriddLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Fraser KempHoughton and Washington EastLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)no
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)no
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)tellno
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabno
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)tellno
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)no
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)no
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemno
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDemno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Mr Simon ThomasCeredigionPC (front bench)no
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive