Constitutional Reform Bill [Lords] — [2nd Allotted Day] — Clause 109 — Parliamentary disqualification — 1 Feb 2005 at 15:30

I beg to move amendment No. 339, page 48, line 27, leave out subsections (1) and (2).

Question put, That the amendment be made:-

The Committee divided: Ayes 122, Noes 315.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Mr Howard FlightArundel and South Downswhilst Con (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)no
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Mr James CranBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)aye
Mr David AtkinsonBournemouth EastConaye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Mrs Marion RoeBroxbourneCon (front bench)aye
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)aye
John MacDougallCentral FifeLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Christopher ChopeChristchurchConaye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)no
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Mr Gareth ThomasClwyd WestLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldContellaye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)no
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
David HansonDelynLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
John McFallDumbartonLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Mr Roy BeggsEast AntrimUUP (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)no
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Mr Peter DuncanGalloway and Upper NithsdaleCon (front bench)aye
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)tellno
John RobertsonGlasgow AnnieslandLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Mohammad SarwarGlasgow GovanLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow MaryhillLab (minister)no
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)no
Ms Sue DoughtyGuildfordLDem (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
David WillettsHavantCon (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabno
Francis MaudeHorshamConaye
Mr Ivor CaplinHoveLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Ms Linda PerhamIlford NorthLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLabno
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Mr Parmjit GillLeicester SouthLDemno
Andy BurnhamLeighLabno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemno
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Mr Tam DalyellLinlithgowLabno
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Robin CookLivingstonLabno
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Andy ReedLoughboroughLabno
Mr Matthew GreenLudlowLDem (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Tony LloydManchester CentralLabno
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Mr Jonathan SayeedMid Bedfordshirewhilst Con (front bench)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Mr David RendelNewburyLDem (front bench)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLab (minister)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
James GrayNorth WiltshireConaye
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLab (minister)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)no
Ms Helen ClarkPeterboroughLab (minister)no
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)no
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConaye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)aye
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleCon (front bench)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
David BurnsideSouth Antrimwhilst UUP (front bench)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonConaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLab (minister)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Mr John LyonsStrathkelvin and BearsdenLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLabno
David DrewStroudLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
George OsborneTattonCon (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)aye
David WrightTelfordLab (minister)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Mr Tom CoxTootingLabno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
David ClellandTyne BridgeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Rt Hon David TrimbleUpper BannUUP (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)tellaye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
John SmithVale of GlamorganLabno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Mr David HinchliffeWakefieldLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLabno
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)no
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
John HealeyWentworthLab (minister)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)tellno
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)no
Stephen HesfordWirral WestLabno
David CameronWitneyConaye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamCon (front bench)aye
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Mr Terry LewisWorsleyLabno
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive