Serious Organised Crime and Police Bill — [1st Allotted Day] — New Clause 6 — Interception of communications — 7 Feb 2005 at 20:00

I beg to move, That the clause be read a Second time.

Question put, That the amendment be made:-

The House divided: Ayes 95, Noes 313.

Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
John BercowBuckinghamCon (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldContellaye
Derek ConwayOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Quentin DaviesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Mr Adrian FlookTauntonCon (front bench)aye
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Mr Nick HawkinsSurrey HeathCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Boris JohnsonHenleyConaye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)aye
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Patrick MercerNewarkCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Mr Archie NormanTunbridge WellsCon (front bench)aye
Mr Richard PageSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConaye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)tellaye
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Bob SpinkCastle PointCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonConaye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mr John TaylorSolihullCon (front bench)aye
Mr Teddy TaylorRochford and Southend EastConaye
Peter ViggersGosportCon (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan Valleywhilst DUP (front bench)aye
Mr Andrew HunterBasingstokewhilst DUPaye
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)no
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Mr Harold BestLeeds North WestLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Hazel BlearsSalfordLab (minister)no
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)no
Mr Peter BradleyThe WrekinLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Andy BurnhamLeighLabno
Stephen ByersNorth TynesideLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabno
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)no
David CairnsGreenock and InverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Mrs Anne CampbellCambridgeLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLab (minister)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)tellno
Tom ClarkeCoatbridge and ChrystonLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)tellno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Mr Tony ColmanPutneyLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLab (minister)no
Robin CookLivingstonLabno
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Ms Jean CorstonBristol EastLab (minister)no
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Professor Ross CranstonDudley NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLab (minister)no
John CryerHornchurchLabno
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Mrs Valerie DaveyBristol WestLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)no
Mr Denzil DaviesLlanelliLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)no
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Frank DoranAberdeen CentralLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Mr Huw EdwardsMonmouthLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)no
Ms Lorna FitzsimonsRochdaleLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Ms Jane GriffithsReading EastLabno
Mr Win GriffithsBridgendLab (minister)no
John GroganSelbyLabno
Peter HainNeathLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow CathcartLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworthLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Keith HillStreathamLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)no
Beverley HughesStretford and UrmstonLabno
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)no
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Adam IngramEast KilbrideLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabno
Robert JacksonWantagewhilst Lab (front bench)no
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabno
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)no
Eric JoyceFalkirk WestLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Mr Andy KingRugby and KenilworthLab (minister)no
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieShipleyLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Mrs Helen LiddellAirdrie and ShottsLabno
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Mr Iain LukeDundee EastLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
John MacDougallCentral FifeLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
John MannBassetlawLab (minister)no
David MarshallGlasgow ShettlestonLabno
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLab (minister)no
Mr John McWilliamBlaydonLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)no
Ms Estelle MorrisBirmingham, YardleyLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLab (minister)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Mrs Diana OrganForest of DeanLab (minister)no
Sandra OsborneAyrLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
Mrs Anne PickingEast LothianLab (minister)no
Mr Colin PickthallWest LancashireLab (minister)no
Mr Peter PikeBurnleyLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabno
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Ms Joyce QuinGateshead East and Washington WestLab (minister)no
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLab (minister)no
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLab (minister)no
Andy ReedLoughboroughLabno
John ReidHamilton North and BellshillLab (minister)no
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLabno
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)no
Mr Ernie RossDundee WestLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLab (minister)no
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLab (minister)no
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Jim SheridanWest RenfrewshireLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, LadywoodLabno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Alan SimpsonNottingham SouthLab (minister)no
Marsha SinghBradford WestLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLabno
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)no
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabno
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLab (minister)no
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLab (minister)no
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)no
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Stephen TwiggEnfield, SouthgateLab (minister)no
Mr Bill TynanHamilton SouthLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)no
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLab (minister)no
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDemno
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDemno
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Ms Annabelle EwingPerthSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)no
Pete WishartNorth TaysideSNP (front bench)no
Martin SmythBelfast Southwhilst UUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive