Government Regulation — 4 Jul 2005 at 21:59

Question accordingly negatived.

Question, That the proposed words be there added, put forthwith, pursuant to Standing Order No. 31 (Questions on amendments):-

The House divided: Ayes 304, Noes 203.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 158 (+2 tell)081.6%
DUP0 2022.2%
Independent0 1050.0%
Lab304 (+2 tell) 0086.4%
LDem0 36059.0%
PC0 2066.7%
SDLP1 0033.3%
SNP0 4066.7%
Total:305 203080.8%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
David AndersonBlaydonLabaye
Janet AndersonRossendale and DarwenLabaye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Ian AustinDudley NorthLabaye
John AustinErith and ThamesmeadLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLabaye
Edward BallsNormantonLabaye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabaye
Celia BarlowHoveLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLabaye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLabaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabaye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent SouthLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
David CairnsInverclydeLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLabaye
Ben ChapmanWirral SouthLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLabaye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLabaye
Paul ClarkGillinghamLabaye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
David ClellandTyne BridgeLabaye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Frank CookStockton NorthLabaye
Robin CookLivingstonLabaye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLabaye
Jon CruddasDagenhamLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)tellaye
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabaye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLabaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
David DrewStroudLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabaye
Bill EtheringtonSunderland NorthLabaye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Neil GerrardWalthamstowLabaye
Ian GibsonNorwich NorthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLabaye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)aye
John GroganSelbyLabaye
Andrew GwynneDenton and ReddishLabaye
Mike HallWeaver ValeLabaye
Patrick HallBedfordLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLabaye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabaye
Mark HendrickPrestonLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLabaye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Keith HillStreathamLabaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLabaye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLabaye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLab (minister)aye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLab (minister)aye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Beverley HughesStretford and UrmstonLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabaye
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Eric IllsleyBarnsley CentralLabaye
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Siân JamesSwansea EastLabaye
Brian JenkinsTamworthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLabaye
Barbara KeeleyWorsleyLabaye
Alan KeenFeltham and HestonLabaye
Ann KeenBrentford and IsleworthLabaye
Ruth KellyBolton WestLab (minister)aye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Piara S KhabraEaling, SouthallLabaye
Sadiq KhanTootingLabaye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLabaye
Tom LevittHigh PeakLabaye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
John MacDougallGlenrothesLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shahid MalikDewsburyLabaye
Judy MallaberAmber ValleyLabaye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLabaye
David MarshallGlasgow EastLabaye
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLabaye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLabaye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLabaye
Shona McIsaacCleethorpesLabaye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLabaye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLabaye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Anne MoffatEast LothianLabaye
Laura MoffattCrawleyLabaye
Chris MoleIpswichLabaye
Madeleine MoonBridgendLabaye
Jessica MordenNewport EastLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Kali MountfordColne ValleyLabaye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Chris MullinSunderland SouthLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Denis MurphyWansbeckLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Dan NorrisWansdykeLabaye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Bill OlnerNuneatonLabaye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLabaye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLabaye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLabaye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLabaye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Jamie ReedCopelandLabaye
Linda RiordanHalifaxLabaye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Terry RooneyBradford NorthLabaye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)tellaye
Chris RuaneVale of ClwydLabaye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Martin SalterReading WestLabaye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLabaye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLabaye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labaye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLabaye
Marsha SinghBradford WestLabaye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLabaye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLabaye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabaye
Jacqui SmithRedditchLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Anne SnelgroveSouth SwindonLabaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLabaye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
John SpellarWarleyLabaye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabaye
Ian StewartEcclesLabaye
Howard StoateDartfordLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
David TaylorNorth West LeicestershireLabaye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLabaye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Lynda WalthoStourbridgeLabaye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)aye
Alan WilliamsSwansea WestLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Adam AfriyieWindsorConno
Peter AinsworthEast SurreyConno
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyConno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthConno
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
James BrokenshireHornchurchConno
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestConno
David CameronWitneyCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Douglas CarswellHarwichConno
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Conno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireConno
David CurrySkipton and RiponConno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
David DaviesMonmouthConno
Philip DaviesShipleyConno
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodConno
Nadine DorriesMid BedfordshireConno
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowConno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)tellno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Christopher FraserSouth West NorfolkConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireConno
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyConno
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
John GummerSuffolk CoastalConno
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonConno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Greg HandsHammersmith and FulhamConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Mark HobanFarehamConno
Douglas HoggSleaford and North HykehamConno
Philip HolloboneKetteringConno
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
John HoramOrpingtonConno
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodConno
Michael JackFyldeConno
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
Boris JohnsonHenleyConno
David JonesClwyd WestConno
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesConno
John LeechManchester, WithingtonLDemno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Anne MainSt AlbansConno
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Michael MatesEast HampshireConno
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordConno
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeConno
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Ian PaisleyNorth AntrimDUP (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conno
Mike PenningHemel HempsteadConno
John PenroseWeston-Super-MareConno
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinConno
John PughSouthportLDem (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Lee ScottIlford NorthConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)tellno
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst Conno
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonConno
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Richard TaylorWyre ForestIndependentno
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Ed VaizeyWantageConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConno
Peter ViggersGosportConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneConno
Ben WallaceLancaster and WyreConno
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Rob WilsonReading EastConno
Ann WintertonCongletonConno
Nicholas WintertonMacclesfieldConno
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkConno
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Michael AncramDevizesCon (front bench)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDemabsent
John BattleLeeds WestLababsent
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Richard BenyonNewburyConabsent
Tony BlairSedgefieldLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Des BrowneKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Malcolm BruceGordonLDemabsent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Richard CabornSheffield CentralLab (minister)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastConabsent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Gwyneth DunwoodyCrewe and NantwichLababsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Natascha EngelNorth East DerbyshireLababsent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Barbara FollettStevenageLababsent
Don FosterBathLDem (front bench)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Bruce GeorgeWalsall SouthLababsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
David HansonDelynLab (minister)absent
Mark HarperForest of DeanConabsent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDemabsent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
John HealeyWentworthLab (minister)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)absent
John HemmingBirmingham, YardleyLDemabsent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamConabsent
Stewart JacksonPeterboroughConabsent
Martyn JonesClwyd SouthLababsent
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Paul KeetchHerefordLDemabsent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Robert KeySalisburyConabsent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)absent
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Peter LawBlaenau GwentIndependentabsent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Tony LloydManchester CentralLababsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Andrew MacKinlayThurrockLababsent
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Michael MartinGlasgow North Eastwhilst Speaker (front bench)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLababsent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Eddie McGradySouth DownSDLPabsent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Gillian MerronLincolnLab (minister)absent
Alan MilburnDarlingtonLababsent
Margaret MoranLuton SouthLababsent
Julie MorganCardiff NorthLababsent
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)absent
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)absent
Bill RammellHarlowLab (minister)absent
John RandallUxbridgeCon (front bench)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
John ReidAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)absent
Iris RobinsonStrangfordDUPabsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)absent
Paul RowenRochdaleLDemabsent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Alan SimpsonNottingham SouthLababsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Rachel SquireDunfermline and West FifeLababsent
Gavin StrangEdinburgh EastLababsent
Jack StrawBlackburnLab (minister)absent
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemabsent
David TredinnickBosworthConabsent
Kitty UssherBurnleyLababsent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDemabsent
Michael WillsNorth SwindonLababsent
David WilshireSpelthorneConabsent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Jeremy WrightRugby and KenilworthConabsent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive