I beg to move,
That this House notes the recommendation made by the Committee on Standards in Public Life that there should be an independent Adviser on Ministerial Interests; and insists that the Government should immediately begin the process of establishing such a position.
I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:
"acknowledges that, amongst other measures, this Government introduced a requirement for individual Ministers, on appointment to each new office, to provide their Permanent Secretary with a full list in writing of all interests which might be thought to give rise to a conflict; welcomes the section of the Ministerial Code on handling Ministers' private interests which is more comprehensive than Questions of Procedure for Ministers; and recognises that this Government has agreed to appoint an independent adviser to provide Permanent Secretaries and Ministers with an additional source of professional advice as required and will make an announcement on this shortly.".
Question put accordingly, That the original words stand part of the Question:-
The House divided: Ayes 229, Noes 288.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con | aye |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | tellaye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | whilst Lab | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst Con (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab (minister) | no |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab (minister) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab (minister) | no |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Con | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Adam Ingram | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | tellno |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | no |
David Marshall | Glasgow East | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
John MacDougall | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Linda Riordan | Halifax | Lab | no |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Boris Johnson | Henley | Con | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab (minister) | no |
James Brokenshire | Hornchurch | Con | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | no |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con (front bench) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Lab | no |
Jim Devine | Livingston | Lab | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | no |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab | no |
Edward Balls | Normanton | Lab | no |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | tellaye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con | aye |
Susan Kramer | Richmond Park | LDem (front bench) | aye |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Iris Robinson | Strangford | DUP | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con | aye |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | tellno |
Barbara Keeley | Worsley | Lab | no |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab | no |