Council Tax (New Valuation Lists for England) Bill — Clause 1 — Dates on which new valuation lists must be compiled for England — 1 Dec 2005 at 16:45

I beg to move amendment No. 3, in page 1, line 8, at end insert-

'(1B) An order under subsection (1A) may be made in relation to an individual billing authority, a group of adjoining billing authorities or all billing authorities.'.

I beg to move amendment No. 4, in clause 1, page 1, line 8, at end insert-

'(1B) The Secretary of State shall decide at least once in each calendar year whether to exercise the power granted by subsection (1A), and shall give reasons for his decision.

The House having divided: Ayes 25, Noes 346.

Debate in Parliament | Source |

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)no
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tim BoswellDaventryCon (front bench)no
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)no
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Con (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyConno
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Con (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Eric ForthBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
John GreenwayRyedaleConno
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Conno
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Mark HobanFarehamConno
Philip HolloboneKetteringConno
Adam HollowayGraveshamConno
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)no
Michael JackFyldeCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Conno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Anthony SteenTotnesCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Ian TaylorEsher and WaltonConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)no
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLabno
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
Edward BallsNormantonLabno
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Celia BarlowHoveLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)no
Joe BentonBootleLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Liz BlackmanErewashLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)no
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLabno
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLabno
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
David CairnsInverclydeLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)tellno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)tellno
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)no
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Paul ClarkGillinghamLab (minister)no
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLab (minister)no
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLabno
Parmjit DhandaGloucesterLab (minister)no
Andrew DismoreHendonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Frank FieldBirkenheadLabno
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabno
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Barbara FollettStevenageLab (minister)no
Michael FosterWorcesterLab (minister)no
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLab (minister)no
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)no
John GroganSelbyLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Patrick HallBedfordLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLab (minister)no
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)no
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)no
Phil HopeCorbyLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Ruth KellyBolton WestLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Piara S KhabraEaling, SouthallLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)no
Stephen LadymanSouth ThanetLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Tom LevittHigh PeakLab (minister)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Martin LintonBatterseaLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
John MacDougallGlenrothesLab (minister)no
Denis MacShaneRotherhamLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)no
Shahid MalikDewsburyLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
David MarshallGlasgow EastLab (minister)no
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabno
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Alan MealeMansfieldLabno
Gillian MerronLincolnLab (minister)no
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Chris MoleIpswichLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Chris MullinSunderland SouthLabno
Meg MunnSheffield, HeeleyLab (minister)no
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)no
Bill OlnerNuneatonLab (minister)no
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)no
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
James PurnellStalybridge and HydeLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Andy ReedLoughboroughLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Martin SalterReading WestLabno
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Labno
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Jacqui SmithRedditchLab (minister)no
Anne SnelgroveSouth SwindonLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLabno
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Ian StewartEcclesLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)no
Neil TurnerWiganLab (minister)no
Kitty UssherBurnleyLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Claire WardWatfordLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Betty WilliamsConwyLabno
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)aye
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)aye
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)aye
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)aye
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)aye
David HowarthCambridgeLDem (front bench)aye
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)aye
David LawsYeovilLDem (front bench)aye
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)tellaye
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)tellaye
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive