Point of Order — Contraception and Abortion (Parental Information) — 14 Mar 2007 at 12:42

The majority Noes rejected a putative Bill which would have required practitioners providing contraception or abortion services to a child under the age of 16 to inform his or her parent or guardian; and for connected purposes.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConaye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)aye
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)aye
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConaye
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)aye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)tellaye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)no
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Iris RobinsonStrangfordDUPaye
Peter RobinsonBelfast EastDUPaye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourno
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLabaye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)tellaye
David DrewStroudLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabno
Graham AllenNottingham NorthLabno
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Roger BerryKingswoodLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
David BlunkettSheffield, BrightsideLabno
David BorrowSouth RibbleLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLabno
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Ann CryerKeighleyLab (minister)no
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Janet DeanBurtonLab (minister)no
Jim DevineLivingstonLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLab (minister)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Bruce GeorgeWalsall SouthLabno
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)no
Ian GibsonNorwich NorthLabno
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Brian IddonBolton South EastLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLab (minister)no
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)no
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)no
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)no
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLabno
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
David KidneyStaffordLab (minister)no
Bob LaxtonDerby NorthLabno
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Eric MartlewCarlisleLab (minister)no
Chris McCaffertyCalder ValleyLabtellno
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Alan MilburnDarlingtonLabno
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Anne MoffatEast LothianLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)no
Elliot MorleyScunthorpeLabno
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)no
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)no
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLab (minister)no
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLabno
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLabno
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)no
Howard StoateDartfordLab (minister)no
Gavin StrangEdinburgh EastLabno
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Paddy TippingSherwoodLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)no
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Labno
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDemno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDemno
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)tellno
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Eddie McGradySouth DownSDLPaye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive