Modernisation of the House of Commons (Standing Orders) — 12 Nov 2008 at 19:08

Motion made, and Question proposed,

That the amendments to the Standing Orders and new Orders, agreed to by this House on 25th October 2007, relating to the recommendations of the Select Committee on Modernisation of the House of Commons in its First Report of Session 2006-07, Revitalising the Chamber: the role of the back bench Member (House of Commons Paper No. 337 of Session 2006-5 07) and the Government response thereto (Cm. 7231) shall have permanent effect with the following amendments-
(1) In Standing Order No. 24A (Topical debates)-
(d) in line 19, leave out 'six' and insert 'ten'; and
(e) in line 24, leave out from 'to' to the end of line 26 and insert 'a maximum of five interventions.'.
(2) In Standing Order No. 24B (Amendments to motions to consider specified
matters)-
(a) in line 1, after 'Speaker', insert 'or the Chairman'; and
(b) in line 2, after 'House', insert 'or, as the case may be, the committee'.- [Ms Harman.]

Amendment proposed: (a), leave out lines 9 to 12. -[Mrs. May.]

Question put, That the amendment be made:-

The House divided: Ayes 165, Noes 87.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Michael AncramDevizesCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyConaye
John BaronBillericayCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)tellaye
John BercowBuckinghamwhilst Con (front bench)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Tim BoswellDaventryCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)aye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)aye
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)aye
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)tellaye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Liam FoxWoodspringCon (front bench)aye
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)aye
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
John GummerSuffolk CoastalConaye
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)aye
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenCon (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)aye
Douglas HoggSleaford and North HykehamConaye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
John HoramOrpingtonCon (front bench)aye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)aye
Michael JackFyldeCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyCon (front bench)aye
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Andrew MacKayBracknellCon (front bench)aye
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)aye
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)aye
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John RandallUxbridgeCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Malcolm RifkindKensington and ChelseaConaye
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)aye
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)aye
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)aye
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Anthony SteenTotnesCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)aye
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)aye
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConaye
Bill WigginLeominsterCon (front bench)aye
David WilshireSpelthorneCon (front bench)aye
Ann WintertonCongletonCon (front bench)aye
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)aye
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)aye
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)no
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentaye
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)aye
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
David CairnsInverclydeLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Mike HallWeaver ValeLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)aye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)aye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Vera BairdRedcarLab (minister)no
John BattleLeeds WestLab (minister)no
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)no
David ChaytorBury NorthLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)no
Jon CruddasDagenhamLabno
John CummingsEasingtonLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLabno
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Dan NorrisWansdykeLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Gordon PrenticePendleLab (minister)no
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)no
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLab (minister)no
Paul TruswellPudseyLabno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)both
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)both
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Susan KramerRichmond ParkLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)tellno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)tellno
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
John MasonGlasgow EastSNPno
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst UKIP (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive