Ambulance Response Times (Local Reporting) — Clause 32 — Resignation from the House of Lords — 26 Jan 2010 at 21:00

The Committee having divided: Ayes 270, Noes 177.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con0 124 (+2 tell)065.3%
DUP0 3037.5%
Independent0 4066.7%
Lab269 (+2 tell) 2078.2%
LDem0 38060.3%
PC0 1033.3%
SDLP1 0033.3%
SNP0 6085.7%
Total:270 178071.5%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Vera BairdRedcarLab (minister)aye
Edward BallsNormantonLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Celia BarlowHoveLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
John BattleLeeds WestLab (minister)aye
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Roger BerryKingswoodLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalfordLab (minister)aye
Bob BlizzardWaveneyLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)tellaye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabaye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Colin BurgonElmetLabaye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent SouthLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Richard CabornSheffield CentralLabaye
David CairnsInverclydeLabaye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLab (minister)aye
Colin ChallenMorley and RothwellLab (minister)aye
Ben ChapmanWirral SouthLab (minister)aye
Michael ClaphamBarnsley West and PenistoneLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Paul ClarkGillinghamLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Ann CryerKeighleyLab (minister)aye
John CummingsEasingtonLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Janet DeanBurtonLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Parmjit DhandaGloucesterLabaye
Andrew DismoreHendonLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLab (minister)aye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham WestLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleLiverpool, GarstonLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLabaye
Caroline FlintDon ValleyLabaye
Michael FosterWorcesterLab (minister)aye
Michael Jabez FosterHastings and RyeLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLabaye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Neil GerrardWalthamstowLab (minister)aye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Sparkbrook and Small HeathLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
John GroganSelbyLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
Patrick HallBedfordLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLabaye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworthLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
John HeppellNottingham EastLab (minister)aye
Stephen HesfordWirral WestLab (minister)aye
Patricia HewittLeicester WestLab (minister)aye
Keith HillStreathamLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonGateshead East and Washington WestLab (minister)aye
Geoff HoonAshfieldLabaye
Phil HopeCorbyLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)aye
Kim HowellsPontypriddLabaye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLab (minister)aye
Eric IllsleyBarnsley CentralLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and HighgateLabaye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Brian JenkinsTamworthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Martyn JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Sally KeebleNorthampton NorthLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsleyLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLab (minister)aye
Ann KeenBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Ruth KellyBolton WestLabaye
Fraser KempHoughton and Washington EastLabaye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David KidneyStaffordLab (minister)aye
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabaye
Jim KnightSouth DorsetLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Stephen LadymanSouth ThanetLabaye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
David LepperBrighton, PavilionLab (minister)aye
Tom LevittHigh PeakLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Andrew MacKinlayThurrockLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Shahid MalikDewsburyLab (minister)aye
Judy MallaberAmber ValleyLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Eric MartlewCarlisleLab (minister)aye
Thomas McAvoyRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Sarah McCarthy-FryPortsmouth NorthLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Eddie McGradySouth DownSDLPaye
Anne McGuireStirlingLabaye
Shona McIsaacCleethorpesLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Tony McNultyHarrow EastLabaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Gillian MerronLincolnLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Alan MilburnDarlingtonLabaye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Anne MoffatEast LothianLab (minister)aye
Chris MoleIpswichLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Julie MorganCardiff NorthLab (minister)aye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)tellaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLab (minister)aye
Dan NorrisWansdykeLab (minister)aye
Mike O'BrienNorth WarwickshireLab (minister)aye
Bill OlnerNuneatonLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLab (minister)aye
Ian PearsonDudley SouthLab (minister)aye
James PlaskittWarwick and LeamingtonLab (minister)aye
Greg PopeHyndburnLab (minister)aye
Bridget PrenticeLewisham EastLab (minister)aye
Gordon PrenticePendleLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)aye
Gwyn ProsserDoverLab (minister)aye
Ken PurchaseWolverhampton North EastLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLab (minister)aye
Andy ReedLoughboroughLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
John ReidAirdrie and ShottsLabaye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Terry RooneyBradford NorthLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLab (minister)aye
Christine RussellCity of ChesterLab (minister)aye
Joan RyanEnfield NorthLabaye
Martin SalterReading WestLab (minister)aye
Mohammad SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Siôn SimonBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)aye
Andrew SlaughterEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Angela SmithBasildonLab (minister)aye
Angela SmithSheffield, HillsboroughLab (minister)aye
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLab (minister)aye
Jacqui SmithRedditchLabaye
Anne SnelgroveSouth SwindonLabaye
Peter SoulsbyLeicester SouthLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLab (minister)aye
Ian StewartEcclesLab (minister)aye
Howard StoateDartfordLab (minister)aye
Gavin StrangEdinburgh EastLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Paddy TippingSherwoodLab (minister)aye
Mark ToddSouth DerbyshireLab (minister)aye
Don TouhigIslwynLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Paul TruswellPudseyLabaye
Desmond TurnerBrighton, KemptownLab (minister)aye
Neil TurnerWiganLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Claire WardWatfordLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Betty WilliamsConwyLabaye
Michael WillsNorth SwindonLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Anthony D WrightGreat YarmouthLab (minister)aye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Tony WrightCannock ChaseLab (minister)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AinsworthEast SurreyCon (front bench)no
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Michael AncramDevizesCon (front bench)no
Peter AtkinsonHexhamCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyConno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBillericayCon (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Colin BreedSouth East CornwallLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Simon BurnsWest ChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
John ButterfillBournemouth WestCon (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)tellno
David CurrySkipton and RiponCon (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Dai DaviesBlaenau GwentIndependentno
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Mark FrancoisRayleighCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Sandra GidleyRomseyLDem (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Paul GoodmanWycombeCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Greg HandsHammersmith and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
David Heathcoat-AmoryWellsCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Paul HolmesChesterfieldLDem (front bench)no
John HoramOrpingtonCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
David HowarthCambridgeLDem (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip - NorthwoodCon (front bench)no
Michael JackFyldeCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDemno
Robert KeySalisburyCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Mark LancasterNorth East Milton KeynesCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwaterCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderCon (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
John MaplesStratford-on-AvonCon (front bench)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
John MasonGlasgow EastSNP (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)no
Patrick MercerNewarkCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Malcolm MossNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Andrew MurrisonWestburyCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDem (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Andrew PellingCroydon Centralwhilst Independent (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Adam PriceCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
John RandallUxbridgeCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Willie RennieDunfermline and West FifeLDem (front bench)no
Andrew RobathanBlabyCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)no
Alan SimpsonNottingham SouthLabno
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
Bob SpinkCastle Pointwhilst Independent (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemno
Richard TaylorWyre ForestIndependent (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Peter ViggersGosportCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneCon (front bench)no
Angela WatkinsonUpminsterCon (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordCon (front bench)no
Bill WigginLeominsterCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Ann WintertonCongletonCon (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Jeremy WrightRugby and KenilworthCon (front bench)tellno
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Richard Younger-RossTeignbridgeLDem (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLababsent
Gerry AdamsBelfast WestSFabsent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLababsent
John AustinErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
John BarrettEdinburgh WestLDem (front bench)absent
John BercowBuckinghamwhilst Speaker (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)absent
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)absent
Tim BoswellDaventryCon (front bench)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)absent
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)absent
James BrokenshireHornchurchCon (front bench)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLab (minister)absent
Jeremy BrowneTauntonLDem (front bench)absent
Angela BrowningTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Stephen ByersNorth TynesideLababsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Douglas CarswellHarwichCon (front bench)absent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
David ChaytorBury NorthLab (minister)absent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)absent
Harry CohenLeyton and WansteadLab (minister)absent
Derek ConwayOld Bexley and Sidcupwhilst Independent (front bench)absent
Frank CookStockton NorthLab (minister)absent
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)absent
Patrick CormackSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Jon CruddasDagenhamLababsent
Claire Curtis-ThomasCrosbyLababsent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLab (minister)absent
Quentin DaviesGrantham and Stamfordwhilst Lab (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Jim DevineLivingstonLab (minister)absent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
David DrewStroudLab (minister)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConabsent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Bill EtheringtonSunderland NorthLababsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLababsent
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLababsent
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Barbara FollettStevenageLab (minister)absent
Liam FoxWoodspringCon (front bench)absent
Christopher FraserSouth West NorfolkCon (front bench)absent
George GallowayBethnal Green and BowRespectabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLab (minister)absent
Julia GoldsworthyFalmouth and CamborneLDem (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
John GreenwayRyedaleConabsent
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLab (minister)absent
John GummerSuffolk CoastalConabsent
Andrew GwynneDenton and ReddishLababsent
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Mike HallWeaver ValeLab (minister)absent
David HamiltonMidlothianLab (minister)absent
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)absent
Evan HarrisOxford West and AbingdonLDem (front bench)absent
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron Waldenwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Deputy Speakerabsent
Doug HendersonNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownUUP (front bench)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
Douglas HoggSleaford and North HykehamCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Michael HowardFolkestone and HytheCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
Beverley HughesStretford and UrmstonLababsent
Christopher HuhneEastleighLDem (front bench)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
John HuttonBarrow and FurnessLababsent
Adam IngramEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLababsent
Paul KeetchHerefordLDem (front bench)absent
Jane KennedyLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Julie KirkbrideBromsgroveCon (front bench)absent
Susan KramerRichmond ParkLDemabsent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
Bob LaxtonDerby NorthLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConabsent
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)absent
Michael LordCentral Suffolk and North Ipswichwhilst Deputy Speaker (front bench)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLab (minister)absent
Humfrey MalinsWokingCon (front bench)absent
Michael MatesEast HampshireCon (front bench)absent
Chris McCaffertyCalder ValleyLababsent
Ian McCartneyMakerfieldLababsent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
John McFallWest DunbartonshireLab (minister)absent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Rosemary McKennaCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
Alan MealeMansfieldLababsent
David MilibandSouth ShieldsLab (minister)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Laura MoffattCrawleyLababsent
Margaret MoranLuton SouthLab (minister)absent
Kali MountfordColne ValleyLab (minister)absent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Denis MurphyWansbeckLab (minister)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Edward O'HaraKnowsley SouthLab (minister)absent
Mark OatenWinchesterLDem (front bench)absent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Ian PaisleyNorth AntrimDUPabsent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Steve PoundEaling NorthLab (minister)absent
John PrescottKingston upon Hull EastLababsent
James PurnellStalybridge and HydeLababsent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)absent
Malcolm RifkindKensington and ChelseaCon (front bench)absent
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Peter RobinsonBelfast EastDUPabsent
Paul RowenRochdaleLDem (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Alex SalmondBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Clare ShortBirmingham, Ladywoodwhilst Independent Labourabsent
Keith SimpsonMid NorfolkCon (front bench)absent
Marsha SinghBradford WestLab (minister)absent
John SmithVale of GlamorganLab (minister)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Richard SpringWest SuffolkCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Anthony SteenTotnesCon (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Ian TaylorEsher and WaltonConabsent
Sarah TeatherBrent EastLDem (front bench)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLababsent
Kitty UssherBurnleyLababsent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Rudi VisFinchley and Golders GreenLababsent
Ben WallaceLancaster and WyreCon (front bench)absent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Robert WalterNorth DorsetCon (front bench)absent
Lynda WalthoStourbridgeLab (minister)absent
Robert WareingLiverpool, West Derbywhilst Independentabsent
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)absent
Ann WiddecombeMaidstone and The WealdConabsent
Alan WilliamsSwansea WestLab (minister)absent
Hywel WilliamsCaernarfonPC (front bench)absent
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)absent
David WilshireSpelthorneCon (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Nicholas WintertonMacclesfieldCon (front bench)absent
Shaun WoodwardSt Helens SouthLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)absent
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLab (minister)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive