The majority of MPs voted to authorise spending the money required to enact the Parliamentary Voting System and Constituencies Bill and pay the costs of the referendum on the alternative vote and the costs of the process of redrawing constituencies should the bill become law.
The text of the motion passed read:
-
That, for the purposes of any Act resulting from the Parliamentary Voting System and Constituencies Bill, it is expedient to authorise-
-
(1) the payment out of money provided by Parliament of-
-
(a) any expenditure incurred under the Act by a Minister of the Crown, and
-
(b) any increase attributable to the Act in the sums payable under any other Act out of money so provided, and
-
(2) the payment out of the Consolidated Fund of-
-
(a) the charges payable to Regional Counting Officers and counting officers in connection with the referendum on the voting system for parliamentary elections,
-
(b) sums payable in respect of increases in superannuation contributions required to be paid by local authorities in consequence of fees paid as part of those charges, and
-
(c) any increase attributable to the Act in the sums payable under any other Act out of that Fund, and
-
(3) the payment of sums into the Consolidated Fund.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con (front bench) | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con | aye |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Steven Baker | Wycombe | Con | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | aye |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | aye |
Andrew Bingham | High Peak | Con | aye |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | aye |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | aye |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Steve Brine | Winchester | Con | aye |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | aye |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | aye |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | aye |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con (front bench) | aye |
Conor Burns | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | aye |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | aye |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | aye |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con | aye |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | aye |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | aye |
Caroline Dinenage | Gosport | Con | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | aye |
Richard Drax | South Dorset | Con | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | tellaye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | aye |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | aye |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | aye |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | aye |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | aye |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | aye |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | aye |
Richard Fuller | Bedford | Con | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con (front bench) | aye |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
Andrew Griffiths | Burton | Con | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | aye |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | aye |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
John Howell | Henley | Con | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | aye |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | aye |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con | aye |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | aye |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | aye |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | aye |
Jessica Lee | Erewash | Con (front bench) | aye |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | aye |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | aye |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | aye |
Jonathan Lord | Woking | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | aye |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | aye |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | aye |
Karl McCartney | Lincoln | Con | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | aye |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | aye |
Esther McVey | Wirral West | Con | aye |
Louise Mensch | Corby | Con | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | aye |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | aye |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | aye |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | aye |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | aye |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con (front bench) | aye |
Guy Opperman | Hexham | Con | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Priti Patel | Witham | Con | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | aye |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | aye |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con | aye |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | aye |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | aye |
Simon Reevell | Dewsbury | Con | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | aye |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | aye |
David Rutley | Macclesfield | Con (front bench) | aye |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Alok Sharma | Reading West | Con (front bench) | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | aye |
Keith Simpson | Broadland | Con | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | aye |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | aye |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | aye |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | aye |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | aye |
John Stevenson | Carlisle | Con | aye |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | aye |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | aye |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con | aye |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Robin Walker | Worcester | Con | aye |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | aye |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | aye |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | aye |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | tellaye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con | aye |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | no |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | no |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab | no |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | no |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab (minister) | no |
Julie Hilling | Bolton West | Lab | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | tellno |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | no |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab | no |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | no |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | tellno |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab (minister) | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | aye |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | aye |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | aye |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |