The majority of MPs voted not to include an option allowing people to express a preference for voting systems expected to result in proportional representation during the referendum on the system used to elect MPs.
The majority of MPs voted against a proposal by Green Party MP Caroline Lucas which suggested first asking if the system should be changed at all, then moving on to ask voters to rank the alternative vote, the additional member system, and the ‘single transferable vote’ system with multi-member constituencies, in order of preference.
During the debate prior to the vote Caroline Lucas said:
-
"We owe it to the electorate to put before them a choice that includes a genuinely proportional system"[1]
The rejected amendment would have deleted the original question contained within the Parliamentary Voting System and Constituencies Bill[2] which read:
-
Do you want the United Kingdom to adopt the “alternative vote” system instead of the current “first past the post” system for electing Members of Parliament to the House of Commons?
The questions Caroline Lucas MP was seeking to have that referendum question replaced with were[3]:
-
(1) Do you want to change the current “first past the post” system for electing Members of Parliament to the House of Commons?
-
(2) If there were a change, list your order of preference, 1, 2, 3, for the United Kingdom to adopt:
-
(a) The ‘alternative vote’ system,
-
(b) The ‘additional member’ system, or
-
(c) The ‘single transferable vote’ system with multi-member constituencies?”.
Caroline Lucas explained during debate that she had tabled the amendment on the basis that
-
"it is contradictory for the coalition to be talking about electoral reform while seeking to offer little more than a Hobson's choice, between AV and first past the post"[4].
Caroline Lucas' amendment sought to include the options of STV and the additional member system, which would be much more likely to result in "Proportional Representation" ie. with the fraction of MPs in the commons from a particular party reflecting the fraction of the national vote.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con (front bench) | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con | no |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con (front bench) | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Clacton | Con | tellaye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | tellno |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Liam Fox | North Somerset | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con (front bench) | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
John Howell | Henley | Con | no |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | tellno |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con (front bench) | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | aye |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con (front bench) | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con | no |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Esther McVey | Wirral West | Con | no |
Louise Mensch | Corby | Con | no |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | tellaye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con (front bench) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Priti Patel | Witham | Con | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | no |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | aye |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con (front bench) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con (front bench) | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | no |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |