The majority of MPs voted against excluding days when Parliament is prorogued, or adjourned for more than 4 days, from the period of 14 days to be allowed following a vote of no confidence in the Government to see if a Government can secure the confidence of MPs. If no Government secures the confidence of MPs within the time period a general election would be called.
MPs were considering the Fixed Term Parliaments Bill[1]. The amendment rejected in this vote was[2]:
-
Amendment 36, page 2, line 14, at end insert-
-
'(2A) In reckoning for the purposes of subsection 2(b), no account shall be taken of any time during which Parliament is prorogued or during which the House of Commons is adjourned for more than four days.'.
Clause 2 of the Bill at the time of the vote[3] stated:
-
An early parliamentary general election is also to take place if the Speaker of the House of Commons issues a certificate certifying that—
-
(a) on a specified day the House passed a motion of no confidence in Her Majesty’s Government (as then constituted), and
-
(b) the period of 14 days after the specified day has ended without the House passing any motion expressing confidence in any Government of Her Majesty.
==
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Don Foster | Bath | LDem | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con | no |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | no |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
John Stevenson | Carlisle | Con | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | aye |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | tellno |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Louise Mensch | Corby | Con | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | aye |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | aye |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | aye |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
John Howell | Henley | Con | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
David Cairns | Inverclyde | Lab | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab | aye |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | tellaye |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | tellno |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | aye |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con (front bench) | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Alok Sharma | Reading West | Con (front bench) | no |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | tellaye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | aye |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab (minister) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab | aye |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Esther McVey | Wirral West | Con | no |
Priti Patel | Witham | Con | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | aye |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | no |
Robin Walker | Worcester | Con | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | aye |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |