Backbench Business — Voting by Prisoners — 10 Feb 2011 at 17:37

The majority of MPs voted against prisoners being able to vote; except those imprisoned for contempt, default or on remand.

The motion approved in this vote was:

  • That this House
  • notes the ruling of the European Court of Human Rights in Hirst v . the United Kingdom in which it held that there had been no substantive debate by members of the legislature on the continued justification for maintaining a general restriction on the right of prisoners to vote;
  • acknowledges the treaty obligations of the UK; is of the opinion that legislative decisions of this nature should be a matter for democratically-elected lawmakers; and
  • supports the current situation in which no prisoner is able to vote except those imprisoned for contempt, default or on remand.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (Aye)Minority (No)BothTurnout
Con163 (+2 tell) 1054.2%
DUP2 0025.0%
Green0 10100.0%
Independent0 10100.0%
Lab62 7 (+1 tell)027.2%
LDem4 9 (+1 tell)024.6%
PC0 30100.0%
SNP3 0050.0%
Total:234 22040.7%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLababsent
Nigel AdamsSelby and AinstyConabsent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Peter AldousWaveneyCon (front bench)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)absent
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)absent
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)absent
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)absent
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)absent
Guto BebbAberconwyCon (front bench)absent
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)absent
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Stuart BellMiddlesbroughLabaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Richard BenyonNewburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Jake BerryRossendale and DarwenConabsent
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)aye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemabsent
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLababsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Nicholas BolesGrantham and StamfordConaye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Angie BrayEaling Central and ActonConaye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)absent
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterConaye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Lyn BrownWest HamLab (minister)absent
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)absent
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)absent
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)absent
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)absent
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Aidan BurleyCannock ChaseCon (front bench)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)absent
David BurrowesEnfield, SouthgateConabsent
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)tellno
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
David CairnsInverclydeLabaye
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)absent
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
Douglas CarswellClactonConaye
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLababsent
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLabtellno
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)absent
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDemabsent
Tracey CrouchChatham and AylesfordConaye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)absent
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLababsent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)absent
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)absent
Simon DanczukRochdaleLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Glyn DaviesMontgomeryshireConabsent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Caroline DinenageGosportConaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLababsent
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)absent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLabaye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)absent
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Clive EffordElthamLababsent
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)absent
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)aye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)absent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)absent
Graham EvansWeaver ValeConaye
Jonathan EvansCardiff NorthConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordConaye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Don FosterBathLDemno
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)absent
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
George FreemanMid NorfolkConaye
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)aye
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)aye
Richard FullerBedfordConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)tellaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)absent
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)aye
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)absent
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)absent
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)absent
John GlenSalisburyCon (front bench)absent
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)absent
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)absent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Richard GrahamGloucesterConaye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)absent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)absent
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)absent
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)absent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Nia GriffithLlanelliLab (minister)absent
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)aye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Duncan HamesChippenhamLDemno
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonConaye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamConaye
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)absent
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)absent
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)absent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)absent
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Charles HendryWealdenCon (front bench)absent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Julie HillingBolton WestLab (minister)absent
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)absent
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)tellaye
Adam HollowayGraveshamConaye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
Kris HopkinsKeighleyConabsent
Martin HorwoodCheltenhamLDemabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
John HowellHenleyConabsent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDemabsent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)absent
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Stewart JacksonPeterboroughConaye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)absent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)absent
Sajid JavidBromsgroveConaye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Graham JonesHyndburnLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonConaye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConabsent
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)absent
David LawsYeovilLDemabsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)absent
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConabsent
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)absent
Tony LloydManchester CentralLab (minister)absent
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConabsent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Karen LumleyRedditchCon (front bench)absent
Mary MacleodBrentford and IsleworthConabsent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
John MannBassetlawLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Jason McCartneyColne ValleyConaye
Karl McCartneyLincolnConaye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLababsent
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)absent
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)absent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)absent
Stephen McPartlandStevenageConabsent
Esther McVeyWirral WestConaye
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)absent
Louise MenschCorbyConabsent
Mark MenziesFyldeConaye
Patrick MercerNewarkConaye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
David MilibandSouth ShieldsLababsent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)absent
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)absent
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Nicky MorganLoughboroughConaye
Graeme MorriceLivingstonLababsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotConabsent
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)absent
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)aye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)absent
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)aye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConabsent
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)absent
Matthew OffordHendonConaye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)absent
Guy OppermanHexhamConabsent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Priti PatelWithamConaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Mark PawseyRugbyCon (front bench)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)absent
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)absent
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichConaye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLababsent
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConabsent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)absent
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)absent
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)absent
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Alok SharmaReading WestCon (front bench)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConabsent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessConaye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Keith SimpsonBroadlandConabsent
Marsha SinghBradford WestLabaye
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)absent
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)absent
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Julian SmithSkipton and RiponConaye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)absent
Owen SmithPontypriddLab (minister)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConabsent
Anna SoubryBroxtoweConabsent
Peter SoulsbyLeicester SouthLababsent
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConabsent
John StevensonCarlisleConabsent
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)absent
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Jack StrawBlackburnLabaye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)absent
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)aye
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestConabsent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemabsent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)aye
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichConabsent
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)absent
Paul UppalWolverhampton South WestConaye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)absent
Martin VickersCleethorpesConaye
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)absent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterConaye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConabsent
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Robert WalterNorth DorsetConaye
David WardBradford EastLDem (front bench)absent
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)aye
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Malcolm WicksCroydon NorthLabaye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)absent
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)absent
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)aye
Jennifer WillottCardiff CentralLDemabsent
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rob WilsonReading EastConaye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Mike WoodBatley and SpenLab (minister)absent
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)absent
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLab (minister)absent
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)absent
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)absent
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)aye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive