Health and Social Care Bill 2011 — Independent Abortion Advice — 7 Sep 2011 at 14:00

The majority of MPs voted against a proposal to require independent advice be made available to women requesting an abortion.

The proposal was debated as the Health and Social Care Bill 2011[1] was being debated.

The text of the rejected amendment, number 1221[2], was:

  • page 9, line 37, at end insert-
  • ( ) After paragraph 8 insert-
  • "Provision of independent information, advice and counselling services for women requesting a termination of pregnancy
  • 8A (1) A local authority must make available to women requesting termination of pregnancy from any clinical commissioning group the option of receiving independent information, advice and counselling.
  • (2) In this paragraph, information, advice and counselling are independent where they are provided by either-
  • (a) a private body that does not itself refer, provide or have any financial interest in providing for the termination of pregnancies; or
  • (b) a statutory body.’.-

The rejected amendment was proposed by Conservative MP Nadine Dorries.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Alliance0 10100.0%
Con114 93 (+2 tell)168.6%
DUP0 6075.0%
Green1 00100.0%
Independent0 10100.0%
Lab209 (+2 tell) 11086.0%
LDem41 3077.2%
PC2 0066.7%
SDLP0 2066.7%
Total:367 117176.6%

All MPs Eligible to Vote - sorted by vote

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyConaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)aye
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Jake BerryRossendale and DarwenConaye
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)tellaye
Gordon BirtwistleBurnleyLDemaye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)tellaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateConaye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
David EvennettBexleyheath and CrayfordConaye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Liam FoxNorth SomersetCon (front bench)aye
Richard FullerBedfordConaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)aye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamConaye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)aye
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughConaye
Sajid JavidBromsgroveConaye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConaye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Jessica LeeErewashConaye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnConaye
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)aye
Mark MenziesFyldeConaye
Patrick MercerNewarkConaye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)aye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Nicky MorganLoughboroughConaye
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConaye
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestConaye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesConaye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Rob WilsonReading EastConaye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Jon AshworthLeicester SouthLabno
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLab (minister)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabno
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Stuart BellMiddlesbroughLabno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordConno
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Steve BrineWinchesterConno
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLabno
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)no
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Jim DowdLewisham West and PengeLabno
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Clive EffordElthamLabno
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Graham EvansWeaver ValeConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Don FosterBathLDemno
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
Hywel FrancisAberavonLab (minister)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Richard GrahamGloucesterConno
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Peter HainNeathLab (minister)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
Stephen HammondWimbledonConno
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
Kris HopkinsKeighleyConno
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
John HowellHenleyConno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDemno
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)tellno
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Eric JoyceFalkirkLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)tellno
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Tony LloydManchester CentralLab (minister)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Jim McGovernDundee WestLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Iain McKenzieInverclydeLabno
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Esther McVeyWirral WestConno
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
David MilibandSouth ShieldsLabno
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Graeme MorriceLivingstonLabno
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
George MudieLeeds EastLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Matthew OffordHendonConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Anna SoubryBroxtoweConno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLabno
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemno
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Derek TwiggHaltonLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Robert WalterNorth DorsetConno
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLabno
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)no
David WrightTelfordLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)both
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)absent
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)absent
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Guto BebbAberconwyCon (front bench)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)absent
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)absent
Ben BradshawExeterLab (minister)absent
Angie BrayEaling Central and ActonConabsent
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)absent
Aidan BurleyCannock ChaseConabsent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Douglas CarswellClactonConabsent
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)absent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)absent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)absent
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
Alex CunninghamStockton NorthLababsent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Glyn DaviesMontgomeryshireConabsent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)absent
Caroline DinenageGosportConabsent
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)absent
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)absent
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastConabsent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
George FreemanMid NorfolkConabsent
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)absent
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)absent
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)absent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)absent
Damian GreenAshfordCon (front bench)absent
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)absent
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamConabsent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
George HowarthKnowsleyLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)absent
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Marcus JonesNuneatonConabsent
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Alan KeenFeltham and HestonLababsent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)absent
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)absent
David LawsYeovilLDem (front bench)absent
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)absent
Karen LumleyRedditchCon (front bench)absent
Mary MacleodBrentford and IsleworthConabsent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)absent
Louise MenschCorbyConabsent
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)absent
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConabsent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
Guy OppermanHexhamConabsent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)absent
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)absent
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Mark PawseyRugbyCon (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)absent
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Chris RuaneVale of ClwydLababsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Alok SharmaReading WestConabsent
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessConabsent
Marsha SinghBradford WestLababsent
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)absent
Dennis SkinnerBolsoverLababsent
Henry SmithCrawleyCon (front bench)absent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)absent
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)absent
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)absent
Edward TimpsonCrewe and NantwichConabsent
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)absent
David WardBradford EastLDem (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
James WhartonStockton SouthCon (front bench)absent
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireCon (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLab (minister)absent
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)absent
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive