The majority of MPs voted to stop automatically placing those convicted of serious offences against children on the Independent Barring Board's Barred lists. The barred lists enable those such as schools to find about about an individual's history. Other amendments to the proposed protocols for putting people on the barred lists were also rejected in this vote.
MPs were considering the Co-operative Protection of Freedoms Bill[1]. The amendment rejected in this vote was:
-
Amendment proposed: 111, page 49, leave out from line 32 to line 5 on page 53 and insert—
-
‘(1) In sub-paragraph (3) of paragraph 2 of Schedule 3 to the Safeguarding Vulnerable Groups Act (inclusion subject to consideration of representations), after paragraph (b) insert—
-
“(c) give the person the opportunity to present evidence and call witnesses at an oral hearing in front of a panel of at least two persons.”.
-
(2) After sub-paragraph (2) of paragraph 3 of that Schedule (behaviour) insert—
-
“(2A) The right to representation must include the right to present evidence and call witnesses at an oral hearing in front of at least two persons.”.
-
(3) After sub-paragraph (2) of paragraph 5 of that Schedule (risk of harm) insert—
-
“(2A) The right to representation must include the right to present evidence and call witnesses at an oral hearing in front of at least two persons.”.
-
(4) After sub-paragraph (3) of paragraph 8 of that Schedule (inclusion subject to consideration of representations) after (b) insert—
-
“(c) give the person the opportunity to present evidence and call witnesses at an oral hearing in front of a panel of at least two persons.”.
-
(5) After sub-paragraph (2) of paragraph 9 of that Schedule (behaviour) insert—
-
“(2A) The right to representation must include the right to present evidence and call witnesses at an oral hearing in front of at least two persons.”.
-
(6) After sub-paragraph (2) of paragraph 11 of that Schedule (risk of harm) insert—
-
“(2A) The right to representation must include the right to present evidence and call witnesses at an oral hearing in front of at least two persons.”.’
The amendment would have affected Clause 66 of the Bill[2] titled Alteration of test for barring decisions.
==
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con (front bench) | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | no |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | aye |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | no |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab | aye |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | aye |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | aye |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | tellno |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | tellaye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | aye |
Caroline Dinenage | Gosport | Con | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab | aye |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | aye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | aye |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | no |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Stephen Gilbert | St Austell and Newquay | LDem (front bench) | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst LDem (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | no |
John Howell | Henley | Con | no |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | no |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | aye |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | tellaye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | tellno |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con | no |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab | aye |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab | aye |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab | aye |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con (front bench) | no |
Esther McVey | Wirral West | Con | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Louise Mensch | Corby | Con | no |
Mark Menzies | Fylde | Con | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | aye |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | no |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | aye |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | no |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | aye |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | no |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | aye |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | no |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con | no |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Mike Weatherley | Hove | Con (front bench) | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con (front bench) | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
John Woodcock | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |