Terrorism Prevention and Investigation Measures Bill — Schedule 8 — Length of Transtional Period During Which Existing Control Orders Remain In Place — 29 Nov 2011 at 16:30

The majority of MPs voted against Control Orders in place when the Terrorism Prevention and Investigation Measures Bill comes into force remaining in place for 365 days, rather than 42 days, unless revoked or quashed.

MPs were considering the Terrorism Prevention and Investigation Measures Bill[1]. The amendment rejected in this vote was:

  • Amendment (a) to Lords amendment 11.

Lords amendment 11[2] stated:

  • Page 55, line 26, leave out “28” and insert “42”

Amendment (a)[3] stated:

  • Line 1, leave out ‘42’ and insert ‘365’.

The amendments relate to Schedule 8 of the Bill[4] which at the time of the vote defined the "transitional period" as follows:

  • “transitional period” means the period of 28 days that begins with the

day of commencement.

Paragraph 1 of Schedule 8 stated:

  • A Control Order which is in force immediately before commencement is to remain in force until the end of the transitional period (unless revoked or quashed before the end of that period).

Terrorism Prevention and Investigation Measures (TPIMs) replaced Control Orders and are a civil preventative measure intended to protect the public from the risk posed by suspected terrorists who can be neither prosecuted nor, in the case of foreign nationals, deported, by imposing restrictions intended to prevent or disrupt their engagement in terrorism-related activity.[5]

The threshold for the imposition of a TPIM is "reasonable belief that the individual is or has been involved in terrorism-related activity" which is considered a higher threshold than that required previously for a control order which was "reasonable suspicion" of involvement in such activity.

TPIMs are subject to a two-year time limit and oversight by the courts.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by vote

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)aye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLabaye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLabaye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLabaye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLab (minister)aye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabaye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Peter HainNeathLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)tellaye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Graham JonesHyndburnLab (minister)tellaye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Eric JoyceFalkirkLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLabaye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLabaye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLabaye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)aye
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Mike WoodBatley and SpenLabaye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabaye
David WrightTelfordLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConno
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)tellno
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireConno
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Don FosterBathLDemno
Liam FoxNorth SomersetConno
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordConno
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdConno
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
Stephen HammondWimbledonConno
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)no
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamConno
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
John HowellHenleyConno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellno
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughConno
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonConno
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthConno
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnConno
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabno
Esther McVeyWirral WestConno
Louise MenschCorbyConno
Patrick MercerNewarkConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughConno
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Matthew OffordHendonConno
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Guy OppermanHexhamConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestConno
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Mark SimmondsBoston and SkegnessConno
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Julian SmithSkipton and RiponConno
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Robert WalterNorth DorsetConno
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)no
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Rob WilsonReading EastConno
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)both

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive