Business of the House — Hold Westminister Hall Debate Session in Lieu of One Cancelled for Visit by Monarch — 23 Feb 2012 at 15:45

The majority of MPs voted against holding a session of debates in Westminster Hall on the 19th of March 2012 in lieu of one cancelled for a visit by the monarch on the 20th of March 2012.

MPs were considering a motion:

  • That:
  • (1) there shall be no sitting in Westminster Hall on Tuesday 20 March; and
  • (2) this House shall sit on Friday 23 March.

The amendment rejected in this vote was:

  • Amendment (a), after ‘(1)’, insert
  • ‘there shall be a sitting in Westminster Hall on Monday 19 March between half-past nine o’clock and two o’clock;

Philip Hollobone MP (Kettering, Conservative) explained the context of the motion, and the amendment, during the debate[1]:

  • Her Majesty the Queen is coming to Westminster Hall on that day [20 March] to celebrate her diamond jubilee, so it is entirely appropriate that normal sittings in Westminster Hall should be cancelled for that day. No one has any argument with that. What the Leader and Deputy Leader of the House should have proposed, however, is the rescheduling of that lost parliamentary time at some other point in the parliamentary calendar, because effectively some of our precious parliamentary air time is disappearing

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con217 (+1 tell) 6 (+2 tell)174.2%
DUP0 1012.5%
Lab0 65025.2%
LDem22 (+1 tell) 0040.4%
SDLP0 1033.3%
SNP0 1016.7%
Total:239 74149.8%

All MPs Eligible to Vote - sorted by name

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)absent
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)absent
Nigel AdamsSelby and AinstyConabsent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)absent
Peter AldousWaveneyCon (front bench)absent
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)absent
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)absent
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Stuart AndrewPudseyCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)absent
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)absent
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)absent
Gordon BanksOchil and South PerthshireLababsent
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)absent
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Stuart BellMiddlesbroughLabaye
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)absent
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)absent
Joe BentonBootleLab (minister)absent
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)absent
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)absent
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Gordon BirtwistleBurnleyLDemabsent
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)absent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)absent
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLababsent
Crispin BluntReigateCon (front bench)absent
Nicholas BolesGrantham and StamfordConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)tellaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDemno
Angie BrayEaling Central and ActonConno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)absent
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)absent
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)absent
Russell BrownDumfries and GallowayLababsent
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)absent
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)absent
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)absent
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Andy BurnhamLeighLab (minister)absent
Conor BurnsBournemouth WestConno
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)absent
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)absent
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)absent
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)absent
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)absent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)absent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUP (front bench)absent
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)absent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Douglas CarswellClactonConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)absent
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)absent
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)absent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)absent
Vernon CoakerGedlingLab (minister)absent
Ann CoffeyStockportLab (minister)absent
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)absent
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)absent
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)absent
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
David CrausbyBolton North EastLab (minister)absent
Mary CreaghWakefieldLab (minister)absent
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Tracey CrouchChatham and AylesfordConno
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
John CryerLeyton and WansteadLababsent
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)absent
Jim CunninghamCoventry SouthLababsent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)absent
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)absent
Simon DanczukRochdaleLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)absent
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Glyn DaviesMontgomeryshireConabsent
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)absent
John DenhamSouthampton, ItchenLababsent
Caroline DinenageGosportConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonCon (front bench)no
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Frank DobsonHolborn and St PancrasLababsent
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)absent
Brian H DonohoeCentral AyrshireLababsent
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)absent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Jim DowdLewisham West and PengeLababsent
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)absent
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)absent
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)absent
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)absent
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)absent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)absent
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)absent
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConabsent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
David EvennettBexleyheath and CrayfordConno
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)absent
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)absent
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)absent
Frank FieldBirkenheadLab (minister)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)absent
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)absent
Paul FlynnNewport WestLab (minister)absent
Don FosterBathLDemabsent
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Liam FoxNorth SomersetConno
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkConabsent
Mike FreerFinchley and Golders GreenCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordConno
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)absent
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)absent
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
Helen GrantMaidstone and The WealdConabsent
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)absent
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)absent
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)no
Ben GummerIpswichCon (front bench)absent
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)absent
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)absent
Peter HainNeathLab (minister)absent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemabsent
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonConno
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)absent
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)absent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)absent
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)absent
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLababsent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)absent
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)both
Mark HendrickPrestonLab (minister)absent
Charles HendryWealdenCon (front bench)no
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
Nick HerbertArundel and South DownsCon (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Mark HobanFarehamCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)absent
Kate HoeyVauxhallLab (minister)absent
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)tellaye
Adam HollowayGraveshamConabsent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDem (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)absent
John HowellHenleyConno
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Christopher HuhneEastleighLDemno
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)absent
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)absent
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)absent
Stewart JacksonPeterboroughConno
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)absent
Sajid JavidBromsgroveConabsent
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLababsent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Graham JonesHyndburnLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)absent
Marcus JonesNuneatonConno
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLab (minister)absent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)absent
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)absent
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Mark LancasterMilton Keynes NorthConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)absent
David LawsYeovilLDemabsent
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)absent
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)absent
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)absent
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)absent
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenConno
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Tony LloydManchester CentralLababsent
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConabsent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Denis MacShaneRotherhamLababsent
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)absent
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)absent
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)absent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francis MaudeHorshamCon (front bench)absent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)absent
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)absent
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Jason McCartneyColne ValleyConno
Karl McCartneyLincolnConno
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)absent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLababsent
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLabaye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)absent
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)absent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Martin McGuinnessMid UlsterSFabsent
Anne McGuireStirlingLab (minister)absent
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)absent
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)absent
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)absent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageCon (front bench)no
Esther McVeyWirral WestConno
Michael MeacherOldham West and RoytonLababsent
Alan MealeMansfieldLab (minister)absent
Ian MearnsGatesheadLab (minister)absent
Louise MenschCorbyConabsent
Mark MenziesFyldeConno
Patrick MercerNewarkConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabaye
David MilibandSouth ShieldsLababsent
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldCon (front bench)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
Madeleine MoonBridgendLab (minister)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)absent
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)absent
Nicky MorganLoughboroughConno
Graeme MorriceLivingstonLababsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)absent
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)absent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLababsent
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)absent
Paul MurphyTorfaenLab (minister)absent
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)absent
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)absent
Andrew MurrisonSouth West WiltshireConno
Lisa NandyWiganLab (minister)absent
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)tellno
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)absent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)absent
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)absent
Matthew OffordHendonConno
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Guy OppermanHexhamConno
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)absent
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Claire PerryDevizesConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)absent
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)absent
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)absent
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConabsent
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)absent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Linda RiordanHalifaxLab (minister)absent
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLababsent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)absent
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)absent
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)absent
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)absent
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)absent
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)absent
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)absent
Alok SharmaReading WestConno
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLababsent
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessConabsent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Keith SimpsonBroadlandConno
Marsha SinghBradford WestLababsent
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)absent
Owen SmithPontypriddLababsent
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexConno
Anna SoubryBroxtoweConno
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Jack StrawBlackburnLababsent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Mel StrideCentral DevonConno
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)absent
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)absent
Desmond SwayneNew Forest WestConno
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemno
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)absent
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)absent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichConabsent
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLababsent
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Paul UppalWolverhampton South WestCon (front bench)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)absent
Martin VickersCleethorpesConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)absent
Robert WalterNorth DorsetConno
David WardBradford EastLDem (front bench)absent
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)absent
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Malcolm WicksCroydon NorthLababsent
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)absent
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)absent
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)absent
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)absent
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)tellno
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)absent
Rob WilsonReading EastConno
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
David WinnickWalsall NorthLab (minister)absent
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLababsent
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLababsent
David WrightTelfordLab (minister)absent
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)absent
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive