The majority of MPs voted against levying a tax on bankers' bonuses to fund 25,000 affordable homes, against investing in infrastructure, and against cutting VAT on works on homes.
The majority of MPs voted to replace a motion, the effective element of which stated:
-
That this House:
-
calls on the Government to introduce a tax on bankers’ bonuses to fund the building of 25,000 additional affordable homes, to bring forward infrastructure investment, including for housing, and to cut VAT on home improvements, repairs and maintenance to five per cent for one year to help homeowners and create jobs.
with a motion stating:
-
That this House
-
welcomes the first Opposition Day debate on housing in this Parliament;
-
notes that house building under the previous administration fell to its lowest peacetime level since the 1920s;
-
further notes that house building starts in England were 29 per cent higher in 2011 compared with 2009;
-
believes there is still more to do to get Britain building;
-
further notes that housing is the most affordable for first-time buyers for a decade and mortgage payments are the lowest since 1997 as a direct consequence of the decisive action to tackle the deficit brought about by the previous administration;
-
notes that the Coalition Government’s affordable housing programme will deliver 170,000 affordable homes by 2015 and leverage £19.5 billion of investment; and
-
welcomes the steps being taken to increase house building and unlock stalled sites and the comprehensive programme to get empty homes back into productive use.”
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | no |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
Don Foster | Bath | LDem | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Richard Fuller | Bedford | Con | aye |
Naomi Long | Belfast East | Alliance (front bench) | no |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Rushanara Ali | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Nick Smith | Blaenau Gwent | Lab (minister) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Yasmin Qureshi | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | aye |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | aye |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | aye |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | aye |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Keith Simpson | Broadland | Con | aye |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | aye |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | aye |
Andrew Griffiths | Burton | Con (front bench) | aye |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | aye |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
John Stevenson | Carlisle | Con | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem | aye |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | aye |
Mel Stride | Central Devon | Con | aye |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | tellaye |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | tellaye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Duncan Hames | Chippenham | LDem | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con | aye |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | aye |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | aye |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Henry Smith | Crawley | Con (front bench) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | aye |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | no |
Jenny Chapman | Darlington | Lab (minister) | no |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | aye |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con | aye |
Claire Perry | Devizes | Con | aye |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Jessica Lee | Erewash | Con | aye |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | aye |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | aye |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Mark Durkan | Foyle | SDLP (front bench) | no |
Mark Menzies | Fylde | Con | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | aye |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con (front bench) | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | no |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Kilburn | Lab (minister) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | aye |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | aye |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con | aye |
John Howell | Henley | Con | aye |
Jesse Norman | Hereford and South Herefordshire | Con (front bench) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Guy Opperman | Hexham | Con | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | tellno |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | no |
Emily Thornberry | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | no |
Chris Evans | Islwyn | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | aye |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con (front bench) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | no |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Rachel Reeves | Leeds West | Lab (minister) | no |
Jon Ashworth | Leicester South | Lab (minister) | no |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | no |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Karl McCartney | Lincoln | Con | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | no |
Luciana Berger | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con (front bench) | aye |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | aye |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | tellno |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con | aye |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | aye |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | no |
Catherine McKinnell | Newcastle upon Tyne North | Lab (minister) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con | aye |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Liam Fox | North Somerset | Con | aye |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | aye |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | aye |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | aye |
Chris Leslie | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | aye |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | aye |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con | aye |
Alok Sharma | Reading West | Con | aye |
Ian Swales | Redcar | LDem (front bench) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | no |
Mark Reckless | Rochester and Strood | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | aye |
Hazel Blears | Salford and Eccles | Lab (minister) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | no |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | aye |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | aye |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | aye |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | aye |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | aye |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | no |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | aye |
Tristram Hunt | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | aye |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Chuka Umunna | Streatham | Lab (minister) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | aye |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | aye |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | aye |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | aye |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | aye |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | no |
Stella Creasy | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | aye |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | aye |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | aye |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | aye |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Tessa Munt | Wells | LDem (front bench) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Karen Buck | Westminster North | Lab (minister) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | aye |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Alison McGovern | Wirral South | Lab (minister) | no |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | aye |
Jonathan Lord | Woking | Con | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | aye |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | no |
David Laws | Yeovil | LDem | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | York Central | Lab (minister) | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | aye |