Marriage (Same Sex Couples) Bill — New Clause 10 — Civil Partnerships for All Couples — 20 May 2013 at 22:00

The majority of MPs voted against making Civil Partnerships available to all couples, rather than just same sex couples.

The proposed new clause for the Marriage (Same Sex Couples) Bill which was rejected in this vote stated:

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con136 (+2 tell) 56 (+2 tell)064.3%
DUP7 0087.5%
Independent1 00100.0%
Lab190 8076.7%
LDem41 3077.2%
SDLP0 30100.0%
Total:375 70071.0%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Andrew BinghamHigh PeakConaye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Aidan BurleyCannock ChaseCon (front bench)aye
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
Philip DaviesShipleyCon (front bench)aye
Jonathan EvansCardiff NorthConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConaye
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)aye
Charles HendryWealdenConaye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)tellaye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConaye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Stephen O'BrienEddisburyConaye
Matthew OffordHendonCon (front bench)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellConaye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)aye
Caroline SpelmanMeridenConaye
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Ben WallaceWyre and Preston NorthConaye
Robert WalterNorth DorsetConaye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireConaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Rob WilsonReading EastContellaye
Stuart AndrewPudseyConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)tellno
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Simon BurnsChelmsfordCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
David CameronWitneyCon (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Ben GummerIpswichConno
Sam GyimahEast SurreyConno
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Damian HindsEast HampshireConno
Kris HopkinsKeighleyConno
John HowellHenleyConno
Margot JamesStourbridgeConno
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Peter LuffMid WorcestershireConno
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyConno
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeConno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Guy OppermanHexhamConno
George OsborneTattonCon (front bench)no
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Claire PerryDevizesConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeConno
David RutleyMacclesfieldConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)tellno
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Paul UppalWolverhampton South WestCon (front bench)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConno
Mike WeatherleyHoveCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
David WillettsHavantCon (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Nigel AdamsSelby and AinstyConabsent
David AmessSouthend WestCon (front bench)absent
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)absent
Harriett BaldwinWest WorcestershireConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)absent
Guto BebbAberconwyCon (front bench)absent
Henry BellinghamNorth West NorfolkConabsent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)absent
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)absent
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)absent
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)absent
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)absent
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)absent
David BurrowesEnfield, SouthgateConabsent
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)absent
Douglas CarswellClactonConabsent
Bill CashStoneCon (front bench)absent
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)absent
James ClappisonHertsmereCon (front bench)absent
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)absent
Therese CoffeySuffolk CoastalConabsent
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)absent
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)absent
David DavisHaltemprice and HowdenConabsent
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)absent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)absent
Jonathan DjanoglyHuntingdonConabsent
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)absent
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)absent
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)absent
Philip DunneLudlowCon (front bench)absent
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)absent
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)absent
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)absent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
George FreemanMid NorfolkConabsent
Edward GarnierHarboroughConabsent
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)absent
John GlenSalisburyConabsent
Richard GrahamGloucesterConabsent
Andrew GriffithsBurtonCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Richard HarringtonWatfordConabsent
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)absent
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)absent
Mark HobanFarehamCon (front bench)absent
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)absent
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)absent
Gerald HowarthAldershotConabsent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)absent
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)absent
David JonesClwyd WestCon (front bench)absent
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)absent
Stephen McPartlandStevenageConabsent
Patrick MercerNewarkConabsent
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)absent
Andrew MitchellSutton ColdfieldConabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)absent
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)absent
David MowatWarrington SouthConabsent
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)absent
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)absent
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)absent
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)absent
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)absent
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)absent
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)absent
Priti PatelWithamCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
Mark PawseyRugbyCon (front bench)absent
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)absent
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)absent
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)absent
Dominic RaabEsher and WaltonConabsent
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)absent
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)absent
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)absent
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)absent
Lee ScottIlford NorthConabsent
Alok SharmaReading WestConabsent
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)absent
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)absent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
John StevensonCarlisleCon (front bench)absent
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)absent
Mel StrideCentral DevonConabsent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Julian SturdyYork OuterConabsent
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)absent
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)absent
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)absent
David TredinnickBosworthCon (front bench)absent
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)absent
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireConabsent
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)absent
James WhartonStockton SouthConabsent
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)absent
Gregory CampbellEast LondonderryDUPno
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)no
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)no
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLabno
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)no
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
William BainGlasgow North EastLab (minister)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)no
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLabno
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Martin CatonGowerLab (minister)no
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Ann CoffeyStockportLabno
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
John CryerLeyton and WansteadLabno
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLabno
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)no
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)no
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
John DenhamSouthampton, ItchenLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabno
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)no
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)no
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Clive EffordElthamLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)no
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
David HamiltonMidlothianLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Julie HillingBolton WestLab (minister)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)no
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)no
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabno
Graham JonesHyndburnLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabno
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLabno
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)no
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
John MannBassetlawLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)no
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)no
Michael MeacherOldham West and RoytonLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)no
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)no
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)no
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLabno
Linda RiordanHalifaxLab (minister)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)no
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)no
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Andy SawfordCorbyLab (minister)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLabno
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)no
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Mike WoodBatley and SpenLabno
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabno
David WrightTelfordLabno
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)absent
Ian AustinDudley NorthLab (minister)absent
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)absent
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)absent
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)absent
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)absent
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)absent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Alistair DarlingEdinburgh South WestLababsent
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)absent
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Hywel FrancisAberavonLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLababsent
Peter HainNeathLababsent
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)absent
John HealeyWentworth and DearneLababsent
Stephen HepburnJarrowLab (minister)absent
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)absent
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Siân JamesSwansea EastLab (minister)absent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)absent
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
Ivan LewisBury SouthLab (minister)absent
Andrew LoveEdmontonLab (minister)absent
Ian LucasWrexhamLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLababsent
Jim McGovernDundee WestLab (minister)absent
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Albert OwenYnys MônLab (minister)absent
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)absent
Joan RuddockLewisham, DeptfordLababsent
Anas SarwarGlasgow CentralLababsent
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)absent
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)absent
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)absent
John SpellarWarleyLab (minister)absent
Jack StrawBlackburnLababsent
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)absent
Stephen TimmsEast HamLab (minister)absent
Jon TrickettHemsworthLab (minister)absent
Derek TwiggHaltonLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
John WoodcockBarrow and FurnessLababsent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)aye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)no
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDemno
Duncan HamesChippenhamLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDem (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Mike ThorntonEastleighLDemno
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Gordon BirtwistleBurnleyLDemabsent
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)absent
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)absent
Mike HancockPortsmouth Southwhilst LDem (front bench)absent
Mark HunterCheadleLDem (front bench)absent
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)absent
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)absent
John PughSouthportLDem (front bench)absent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Sarah TeatherBrent CentralLDemabsent
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)absent
David WardBradford EastLDem (front bench)absent
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)absent
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)absent
George GallowayBradford WestRespectabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)absent
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)absent
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)absent
Michael WeirAngusSNP (front bench)absent
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)absent
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive