Opposition Day — Employment Rights — Strategy for Creating Higher Skilled Better Paid Jobs — 5 Feb 2014 at 18:48

The majority of MPs voted against strengthening employment rights and against calling on the Government to adopt a strategy for creating more high-skilled, better paid jobs.

The text of the motion rejected in the vote was:

  • That this House
  • believes that insecurity at work has increased under this Government, compounding the cost of living crisis facing families;
  • further believes that the Government’s policies have made life less secure for people at work by watering down their rights, including protections against unfair dismissal and by abandoning an evidence-based approach to health and safety;
  • notes that the number of employees working part-time who want to work full-time has grown by over 350,000 since the Government took office to over 1.4 million, alongside a marked rise in zero-hours contracts;
  • recognises that insecure jobs add to pressure on the social security budget by making it harder for people to buy a home or save for their own pension;
  • calls on the Government to reverse the trend of rising insecurity at work by reforming zero-hours contracts so they are not exploitative, addressing false self-employment by closing loopholes which allow it to take place, scrapping the failed ‘shares for rights’ scheme, strengthening and properly enforcing the National Minimum Wage, including by increasing fines to £50,000 and giving local authorities enforcement powers, and incentivising employers to pay a Living Wage through ‘make work pay’ contracts; and
  • further calls on the Government to adopt a proper industrial strategy to help create more high-skilled, better paid jobs so the UK can earn its way out of the cost of living crisis with stronger and better-balanced growth.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

Party Summary

Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.

What is Tell? '+1 tell' means that in addition one member of that party was a teller for that division lobby.

What are Boths? An MP can vote both aye and no in the same division. The boths page explains this.

What is Turnout? This is measured against the total membership of the party at the time of the vote.

PartyMajority (No)Minority (Aye)BothTurnout
Con243 (+1 tell) 0080.0%
DUP0 3037.5%
Green0 10100.0%
Lab0 211 (+2 tell)082.9%
LDem43 (+1 tell) 0078.6%
PC0 2066.7%
SDLP0 1033.3%
SNP0 5083.3%
Total:286 223080.3%

All MPs Eligible to Vote - sorted by party

Includes MPs who were absent (or abstained) from this vote.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)absent
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)no
Steven BakerWycombeConno
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Richard BenyonNewburyConno
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Aidan BurleyCannock ChaseConno
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateConno
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastConno
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Jonathan EvansCardiff NorthConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Liam FoxNorth SomersetConno
George FreemanMid NorfolkConno
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonConno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamConno
John GlenSalisburyConno
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterConno
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Andrew GriffithsBurtonConno
Ben GummerIpswichConno
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordConno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Damian HindsEast HampshireConno
Mark HobanFarehamConno
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotConno
John HowellHenleyConno
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Penny MordauntPortsmouth NorthConno
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
James MorrisHalesowen and Rowley RegisCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthConno
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamConno
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)tellno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordConno
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Malcolm RifkindKensingtonCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Lee ScottIlford NorthConno
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestConno
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Andrew StephensonPendleConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthConno
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonConno
Julian SturdyYork OuterConno
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthConno
Robert WalterNorth DorsetConno
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Mike WeatherleyHoveConno
James WhartonStockton SouthConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
David WillettsHavantCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
George YoungNorth West HampshireCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyConabsent
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)absent
Harriett BaldwinWest WorcestershireConabsent
Gregory BarkerBexhill and BattleCon (front bench)absent
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)absent
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)absent
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)absent
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)absent
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)absent
Simon BurnsChelmsfordConabsent
Alistair BurtNorth East BedfordshireConabsent
David CameronWitneyCon (front bench)absent
Douglas CarswellClactonConabsent
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)absent
David DaviesMonmouthCon (front bench)absent
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)absent
Caroline DinenageGosportCon (front bench)absent
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)absent
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)absent
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)absent
Nigel EvansRibble ValleyConabsent
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)absent
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)absent
Robert HalfonHarlowCon (front bench)absent
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)absent
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)absent
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)absent
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)absent
Charles HendryWealdenConabsent
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)absent
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)absent
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)absent
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)absent
David LidingtonAylesburyCon (front bench)absent
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)absent
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConabsent
Karen LumleyRedditchCon (front bench)absent
Mary MacleodBrentford and IsleworthConabsent
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)absent
Patrick MercerNewarkConabsent
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)absent
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)absent
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)absent
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)absent
Stephen O'BrienEddisburyConabsent
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConabsent
George OsborneTattonCon (front bench)absent
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)absent
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)absent
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentCon (front bench)absent
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)absent
Mark SimmondsBoston and SkegnessCon (front bench)absent
Keith SimpsonBroadlandConabsent
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)absent
Henry SmithCrawleyCon (front bench)absent
Julian SmithSkipton and RiponConabsent
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)absent
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)absent
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)absent
Rob WilsonReading EastConabsent
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)absent
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Gregory CampbellEast LondonderryDUPabsent
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)absent
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)absent
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)absent
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)absent
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independent (front bench)absent
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)absent
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLabaye
Douglas AlexanderPaisley and Renfrewshire SouthLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Joe BentonBootleLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Russell BrownDumfries and GallowayLab (minister)aye
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLabaye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Katy ClarkNorth Ayrshire and ArranLab (minister)aye
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
John CryerLeyton and WansteadLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Margaret CurranGlasgow EastLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)tellaye
Alistair DarlingEdinburgh South WestLabaye
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)tellaye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Peter HainNeathLabaye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Jimmy HoodLanark and Hamilton EastLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Tessa JowellDulwich and West NorwoodLabaye
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Anas SarwarGlasgow CentralLabaye
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLabaye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabaye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)absent
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)absent
Gordon BrownKirkcaldy and CowdenbeathLababsent
Ronnie CampbellBlyth ValleyLababsent
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)absent
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)absent
Simon DanczukRochdaleLab (minister)absent
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)absent
Jim DobbinHeywood and MiddletonLababsent
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)absent
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)absent
Mike GapesIlford SouthLab (minister)absent
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLababsent
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)absent
Tom HarrisGlasgow SouthLab (minister)absent
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)absent
Margaret HodgeBarkingLab (minister)absent
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)absent
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)absent
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)absent
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)absent
Eric JoyceFalkirkLababsent
Liz KendallLeicester WestLab (minister)absent
Sadiq KhanTootingLab (minister)absent
David LammyTottenhamLab (minister)absent
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLababsent
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)absent
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)absent
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)absent
George MudieLeeds EastLab (minister)absent
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)absent
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)absent
Dawn PrimaroloBristol SouthLab (minister)absent
Jamie ReedCopelandLab (minister)absent
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)absent
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)absent
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)absent
Andrew SmithOxford EastLababsent
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)absent
Keith VazLeicester EastLab (minister)absent
Tom WatsonWest Bromwich EastLababsent
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)absent
Mike WoodBatley and SpenLababsent
David WrightTelfordLab (minister)absent
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Lorely BurtSolihullLDemno
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)no
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Don FosterBathLDem (front bench)no
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellno
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Charles KennedyRoss, Skye and LochaberLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
David LawsYeovilLDem (front bench)no
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDemno
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Ian SwalesRedcarLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)absent
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)absent
Gordon BirtwistleBurnleyLDemabsent
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)absent
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)absent
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)absent
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)absent
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemabsent
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)absent
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)absent
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDemabsent
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)absent
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)absent
George GallowayBradford WestRespectabsent
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)absent
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)absent
Pat DohertyWest TyroneSFabsent
Michelle GildernewFermanagh and South TyroneSFabsent
Paul MaskeyBelfast WestSFabsent
Francie MolloyMid UlsterSFabsent
Conor MurphyNewry and ArmaghSFabsent
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)absent
John BercowBuckinghamSpeaker (front bench)absent

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive