Opposition Day — Energy Company Licence Revocation — Consumer Harm Due to Serious Breaches of Licence Conditions — 3 Sep 2014 at 15:44

The majority of MPs voted against giving the energy regulator Ofgem a new power to revoke energy companies’ licences in cases of repeated instances of the most serious and deliberate breaches of licence conditions which harm the interests of consumers.

The motion rejected in this vote was:

  • That this House
  • believes that consumers have a right to be treated fairly and be confident that energy companies will meet their obligations and provide good services;
  • further believes that where companies breach these obligations, decisive action should be taken to put things right and prevent further breaches;
  • notes that since 2001 Ofgem has imposed at least 31 fines totalling at least £90 million;
  • further notes that despite these financial penalties energy companies face another 11 investigations with four additional cases at informal review stage;
  • further notes that the regulator already has the power to revoke energy companies’ licences in certain limited circumstances, but not where energy companies comply with a penalty notice and then commit further breaches of their licence; and
  • therefore calls on the Government to provide the energy regulator for Great Britain with a new statutory power to revoke energy companies’ licences where there are repeated instances of the most serious and deliberate breaches of their licence conditions which harm the interests of consumers.

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotConno
Richard ShepherdAldridge-BrownhillsConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordConno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Margaret HodgeBarkingLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeConno
John MannBassetlawLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldConno
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Naomi LongBelfast EastAlliance (front bench)aye
Nigel DoddsBelfast NorthDUP (front bench)aye
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)aye
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessCon (front bench)no
Gregory BarkerBexhill and BattleConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLabaye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
Mark SimmondsBoston and SkegnessConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellCon (front bench)no
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Brooks NewmarkBraintreeCon (front bench)no
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Sarah TeatherBrent CentralLDem (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownConno
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Gordon BirtwistleBurnleyLDemno
Andrew GriffithsBurtonConno
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Ivan LewisBury SouthLab (minister)aye
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Julian HuppertCambridgeLDem (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDem (front bench)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)tellno
Simon BurnsChelmsfordConno
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Martin HorwoodCheltenhamLDemno
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDemno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
David JonesClwyd WestConno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Bob AinsworthCoventry North EastLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Ed MilibandDoncaster NorthLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Gregory CampbellEast LondonderryDUPaye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamConno
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDemno
Mike ThorntonEastleighLDem (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Mark HobanFarehamConno
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConno
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Richard GrahamGloucesterConno
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLabaye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David WillettsHavantConno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)aye
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
John HowellHenleyConno
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordConno
Guy OppermanHexhamConno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabaye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterCon (front bench)no
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)tellaye
Mike WeatherleyHoveConno
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthConno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Ben GummerIpswichConno
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLabaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
George MudieLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael FabricantLichfieldConno
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Michael ConnartyLinlithgow and East FalkirkLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldConno
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthConno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyConno
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Ian Paisley JnrNorth AntrimDUP (front bench)aye
Dan RogersonNorth CornwallLDem (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireConno
Natascha EngelNorth East DerbyshireLab (minister)aye
James ArbuthnotNorth East HampshireConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireConno
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Brian BinleyNorthampton SouthCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Chris LeslieNottingham EastLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Michael MeacherOldham West and RoytonLabaye
Andrew SmithOxford EastLabaye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Andrew StephensonPendleConno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independentno
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConno
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastConno
Alok SharmaReading WestConno
Ian SwalesRedcarLDemno
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Crispin BluntReigateConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
William HagueRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Mark RecklessRochester and StroodCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerConno
Alan DuncanRutland and MeltonConno
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
John GlenSalisburyConno
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)tellaye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Julian SmithSkipton and RiponConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Lorely BurtSolihullLDemno
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
William McCreaSouth AntrimDUP (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Andrew LansleySouth CambridgeshireConno
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
James PaiceSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireConno
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Shaun WoodwardSt Helens South and WhistonLabaye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Ann CoffeyStockportLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthConno
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeConno
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Jeremy BrowneTaunton DeaneLDem (front bench)no
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Steve WebbThornbury and YateLDem (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
David MowatWarrington SouthConno
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordConno
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenConno
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)tellno
Karen BuckWestminster NorthLabaye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonConno
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLab (minister)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterConno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive