Counter-Terrorism and Security Bill — New Clause 12 — Review of International Best Practice Around Deradicalisation — 16 Dec 2014 at 17:15

The majority of MPs voted against requiring a review into international best practice around deradicalisation.

The Collins Dictionary defines deradicalisation[1] as:

  • the practice of encouraging those with extreme and violent religious or political ideologies to adopt more moderate views

MPs were considering the Counter-Terrorism and Security Bill.[2]

The proposed new clause rejected in this vote stated:

  • ‘(1) The Secretary of State Shall, within three months of this Act coming into force, lay before both Houses of Parliament a review into international best practice around deradicalisation.
  • (2) The review under subsection (1) shall include in particular—
  • (a) examination of best practice in—
  • (i) Germany;
  • (ii) Denmark;
  • (iii) Sweden;
  • (iv) other countries as determined by the Secretary of State.
  • (b) the role of community-based organisations in developing and delivering strategies to prevent radicalisation and to deradicalise individuals.
  • (c) evidence-based recommendations for the rapid implementation of a comprehensive deradicalisation programme in the UK.’

==

Debate in Parliament | Source |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Hywel FrancisAberavonLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Frank DoranAberdeen NorthLab (minister)aye
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)aye
Pamela NashAirdrie and ShottsLab (minister)aye
Gerald HowarthAldershotConno
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Alan ReidArgyll and ButeLDem (front bench)no
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Damian GreenAshfordConno
David HeyesAshton-under-LyneLab (minister)aye
Sandra OsborneAyr, Carrick and CumnockLab (minister)aye
Tony BaldryBanburyCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLab (minister)aye
John WoodcockBarrow and FurnessLab (minister)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeConno
John MannBassetlawLab (minister)aye
Don FosterBathLDem (front bench)no
Mike WoodBatley and SpenLabaye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Simon HughesBermondsey and Old SouthwarkLDem (front bench)no
Alan BeithBerwick-upon-TweedLDem (front bench)no
Michael MooreBerwickshire, Roxburgh and SelkirkLDemno
Gregory BarkerBexhill and BattleConno
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
John HemmingBirmingham, YardleyLDem (front bench)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Jack StrawBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysCon (front bench)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Julie HillingBolton WestLab (minister)aye
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestCon (front bench)no
David WardBradford EastLDem (front bench)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)aye
Brooks NewmarkBraintreeConno
Roger WilliamsBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Mary MacleodBrentford and IsleworthConno
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Charlotte LeslieBristol North WestCon (front bench)no
Stephen WilliamsBristol WestLDem (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandConno
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Andrew GriffithsBurtonConno
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
David RuffleyBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLabaye
John ThursoCaithness, Sutherland and Easter RossLDem (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jennifer WillottCardiff CentralLDemno
Jonathan EvansCardiff NorthConno
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)tellno
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Brian H DonohoeCentral AyrshireLabaye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Stephen DorrellCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Mark HunterCheadleLDem (front bench)no
Simon BurnsChelmsfordConno
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenCon (front bench)no
Duncan HamesChippenhamLDem (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterCon (front bench)no
Stephen MosleyCity of ChesterCon (front bench)no
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Douglas CarswellClactonUKIPaye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
David JonesClwyd WestConno
Tom ClarkeCoatbridge, Chryston and BellshillLab (minister)aye
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Andy SawfordCorbyLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLabaye
Henry SmithCrawleyCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Richard OttawayCroydon SouthCon (front bench)no
Gregg McClymontCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryCon (front bench)no
David HansonDelynLab (minister)aye
Chris WilliamsonDerby NorthLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Simon ReevellDewsburyCon (front bench)no
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Chris KellyDudley SouthCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Jim McGovernDundee WestLab (minister)aye
Thomas DochertyDunfermline and West FifeLab (minister)aye
Elfyn LlwydDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Angie BrayEaling Central and ActonCon (front bench)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Jo SwinsonEast DunbartonshireLDem (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
Michael McCannEast Kilbride, Strathaven and LesmahagowLab (minister)aye
Fiona O'DonnellEast LothianLab (minister)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireCon (front bench)no
Stephen LloydEastbourneLDemno
Stephen O'BrienEddisburyConno
Sheila GilmoreEdinburgh EastLab (minister)aye
Mark LazarowiczEdinburgh North and LeithLab (minister)aye
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)aye
Michael CrockartEdinburgh WestLDem (front bench)no
Andrew LoveEdmontonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Nick de BoisEnfield NorthCon (front bench)no
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Jessica LeeErewashConno
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Mark HobanFarehamConno
Hugh RobertsonFaversham and Mid KentConno
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Mike FreerFinchley and Golders GreenConno
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLP (front bench)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLab (minister)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamCon (front bench)no
Anas SarwarGlasgow CentralLab (minister)aye
Ann McKechinGlasgow NorthLab (minister)aye
William BainGlasgow North EastLab (minister)aye
John RobertsonGlasgow North WestLab (minister)aye
Ian DavidsonGlasgow South WestLab (minister)aye
Lindsay RoyGlenrothesLab (minister)aye
Richard GrahamGloucesterConno
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Nick RaynsfordGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Linda RiordanHalifaxLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConaye
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Glenda JacksonHampstead and KilburnLab (minister)aye
Edward GarnierHarboroughCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowConno
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David WillettsHavantConno
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Andrew StunellHazel GroveLDemno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Matthew OffordHendonCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordConno
James ClappisonHertsmereCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamConno
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConno
Lynne FeatherstoneHornsey and Wood GreenLDem (front bench)no
Francis MaudeHorshamCon (front bench)no
Bridget PhillipsonHoughton and Sunderland SouthLab (minister)aye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Graham JonesHyndburnLab (minister)aye
Lee ScottIlford NorthCon (front bench)no
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Iain McKenzieInverclydeLab (minister)aye
Danny AlexanderInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeyLDem (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)tellaye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Cathy JamiesonKilmarnock and LoudounLab (minister)aye
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Chris SkidmoreKingswoodConno
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Eric OllerenshawLancaster and FleetwoodConno
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Graeme MorriceLivingstonLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldConno
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)aye
John LeechManchester, WithingtonLDem (front bench)no
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Dai HavardMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Annette BrookeMid Dorset and North PooleLDem (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Nicholas SoamesMid SussexConno
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
David HamiltonMidlothianLab (minister)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthConno
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLab (minister)aye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
David MorrisMorecambe and LunesdaleCon (front bench)no
Edward BallsMorley and OutwoodLab (minister)aye
Frank RoyMotherwell and WishawLab (minister)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Peter HainNeathLabaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkCon (front bench)no
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotCon (front bench)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLab (minister)aye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)no
Robert WalterNorth DorsetConno
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLab (minister)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
James ArbuthnotNorth East HampshireConno
Oliver HealdNorth East HertfordshireCon (front bench)no
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireConno
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Dan BylesNorth WarwickshireCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
George YoungNorth West HampshireConno
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthCon (front bench)no
Chloe SmithNorwich NorthCon (front bench)no
Simon WrightNorwich SouthLDem (front bench)no
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Lilian GreenwoodNottingham SouthLab (minister)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Gordon BanksOchil and South PerthshireLab (minister)aye
Huw Irranca-DaviesOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Jim SheridanPaisley and Renfrewshire NorthLab (minister)aye
Andrew StephensonPendleConno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Pete WishartPerth and North PerthshireSNP (front bench)tellaye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Alison SeabeckPlymouth, Moor ViewLab (minister)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Mike HancockPortsmouth Southwhilst Independentno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestCon (front bench)no
Ian SwalesRedcarLDemno
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Simon DanczukRochdaleLab (minister)aye
Mark RecklessRochester and StroodUKIPaye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenConno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Mark PawseyRugbyCon (front bench)no
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Tom GreatrexRutherglen and Hamilton WestLab (minister)aye
Alan DuncanRutland and MeltonConno
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Hazel BlearsSalford and EcclesLab (minister)aye
John GlenSalisburyConno
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Nigel AdamsSelby and AinstyConno
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
David BlunkettSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Nick CleggSheffield, HallamLDem (front bench)no
Meg MunnSheffield, HeeleyLabaye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamConno
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyCon (front bench)no
Julian SmithSkipton and RiponConno
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Lorely BurtSolihullLDem (front bench)no
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Andrew RobathanSouth LeicestershireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Lorraine FullbrookSouth RibbleCon (front bench)no
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Tim YeoSouth SuffolkCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Laura SandysSouth ThanetCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
John DenhamSouthampton, ItchenLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
John PughSouthportLDem (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Stephen GilbertSt Austell and NewquayLDem (front bench)no
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)no
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Anne McGuireStirlingLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
James WhartonStockton SouthConno
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLab (minister)aye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDemno
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Siân JamesSwansea EastLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
David WrightTelfordLab (minister)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Anne McIntoshThirsk and MaltonCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockConno
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Sadiq KhanTootingLab (minister)aye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)no
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonCon (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
John RandallUxbridge and South RuislipCon (front bench)no
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
David MowatWarrington SouthConno
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Richard HarringtonWatfordConno
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Charles HendryWealdenConno
Graham EvansWeaver ValeCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Tessa MuntWellsLDem (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldCon (front bench)no
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Gemma DoyleWest DunbartonshireLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLab (minister)aye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Lisa NandyWiganLab (minister)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Esther McVeyWirral WestCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)aye
Paul UppalWolverhampton South WestConno
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Tony CunninghamWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)aye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)tellno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Hugh BayleyYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterConno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive