The majority of MPs voted against the Government showing global leadership on tackling the causes of poverty inequality and climate change.
The motion rejected in this vote was:
-
That this House
-
recognises that 2015 is an historic year for development as the countries of the world come together to negotiate the binding climate change agreement at the 2015 United Nations Framework Convention on Climate Change and the Sustainable Development Goals;
-
believes it is unacceptable that more than one billion people still live in extreme poverty on less than $1.25 a day;
-
notes that the effects of climate change will be most severe in some of the world’s poorest countries;
-
further recognises that the UK has a leading role to play in these negotiations;
-
regrets that the Government failed to bring forward legislation to enshrine in law the commitment to spend 0.7 per cent of Gross National Income on international aid as set out in the Coalition Agreement;
-
further regrets that this Government has failed to support standalone Sustainable Development Goals on health and climate change; and
-
calls on the Government to show global leadership on tackling the causes of poverty inequality and climate change.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Debbie Abrahams | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Douglas Alexander | Paisley and Renfrewshire South | Lab (minister) | aye |
Heidi Alexander | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | aye |
Norman Baker | Lewes | LDem | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | tellno |
Edward Balls | Morley and Outwood | Lab (minister) | aye |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | aye |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con | no |
Clive Betts | Sheffield South East | Lab (minister) | aye |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Paul Blomfield | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Blunkett | Sheffield, Brightside and Hillsborough | Lab | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | no |
Angie Bray | Ealing Central and Acton | Con | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con (front bench) | no |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | aye |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Karen Buck | Westminster North | Lab | aye |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Simon Burns | Chelmsford | Con | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | no |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | no |
Dan Byles | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | aye |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Douglas Carswell | Clacton | UKIP | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Sarah Champion | Rotherham | Lab (minister) | aye |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con (front bench) | tellno |
Damian Collins | Folkestone and Hythe | Con (front bench) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Yvette Cooper | Normanton, Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | no |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Mary Creagh | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Michael Crockart | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con (front bench) | no |
Jon Cruddas | Dagenham and Rainham | Lab (minister) | aye |
Alex Cunningham | Stockton North | Lab (minister) | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Margaret Curran | Glasgow East | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab | aye |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | aye |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
Philip Davies | Shipley | Con (front bench) | no |
Nick de Bois | Enfield North | Con (front bench) | no |
Gloria De Piero | Ashfield | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | aye |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West and Penge | Lab (minister) | aye |
Gemma Doyle | West Dunbartonshire | Lab (minister) | aye |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Jack Dromey | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Michael Dugher | Barnsley East | Lab (minister) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Garston and Halewood | Lab (minister) | aye |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Julie Elliott | Sunderland Central | Lab (minister) | aye |
Michael Ellis | Northampton North | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | aye |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Bill Esterson | Sefton Central | Lab (minister) | aye |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Chris Evans | Islwyn | Lab | aye |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | no |
Jonathan Evans | Cardiff North | Con | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Limehouse | Lab (minister) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | aye |
Yvonne Fovargue | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Liam Fox | North Somerset | Con | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | no |
Sheila Gilmore | Edinburgh East | Lab (minister) | aye |
Pat Glass | North West Durham | Lab (minister) | aye |
John Glen | Salisbury | Con | no |
Mary Glindon | North Tyneside | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Hall Green | Lab | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Richard Graham | Gloucester | Con | no |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Kate Green | Stretford and Urmston | Lab (minister) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Lilian Greenwood | Nottingham South | Lab (minister) | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | aye |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | aye |
Robert Halfon | Harlow | Con | no |
Duncan Hames | Chippenham | LDem (front bench) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | whilst Independent | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | no |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con | no |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con (front bench) | no |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con (front bench) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Sylvia Hermon | North Down | Independent (front bench) | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Sharon Hodgson | Washington and Sunderland West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | no |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Gerald Howarth | Aldershot | Con | no |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | LDem (front bench) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | no |
Julian Huppert | Cambridge | LDem (front bench) | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | aye |
Cathy Jamieson | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Dan Jarvis | Barnsley Central | Lab (minister) | aye |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Robert Jenrick | Newark | Con (front bench) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab | aye |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con (front bench) | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con | no |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
Susan Elan Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab | aye |
Mike Kane | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Barbara Keeley | Worsley and Eccles South | Lab (minister) | aye |
Chris Kelly | Dudley South | Con (front bench) | no |
Liz Kendall | Leicester West | Lab (minister) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | aye |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | no |
Kwasi Kwarteng | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Ian Lavery | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con (front bench) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Charlotte Leslie | Bristol North West | Con (front bench) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Emma Lewell-Buck | South Shields | Lab (minister) | aye |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Stephen Lloyd | Eastbourne | LDem | no |
Elfyn Llwyd | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Caroline Lucas | Brighton, Pavilion | Green (front bench) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Angus MacNeil | Na h-Eileanan an Iar | SNP (front bench) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Shabana Mahmood | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | aye |
Seema Malhotra | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | aye |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | aye |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Jason McCartney | Colne Valley | Con (front bench) | no |
Karl McCartney | Lincoln | Con (front bench) | no |
Gregg McClymont | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Liz McInnes | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Anne McIntosh | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | aye |
Iain McKenzie | Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con (front bench) | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con | no |
Nigel Mills | Amber Valley | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | no |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
Nicky Morgan | Loughborough | Con (front bench) | no |
Graeme Morrice | Livingston | Lab (minister) | aye |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con (front bench) | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con (front bench) | no |
Grahame Morris | Easington | Lab (minister) | aye |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con | no |
Stephen Mosley | City of Chester | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Ian Murray | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
Lisa Nandy | Wigan | Lab (minister) | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con | no |
Fiona O'Donnell | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Matthew Offord | Hendon | Con (front bench) | no |
Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | Con | no |
Chi Onwurah | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Ian Paisley Jnr | North Antrim | DUP (front bench) | aye |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Priti Patel | Witham | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con (front bench) | no |
Teresa Pearce | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Bridget Phillipson | Houghton and Sunderland South | Lab (minister) | tellaye |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Lucy Powell | Manchester Central | Lab (minister) | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con | no |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
John Randall | Uxbridge and South Ruislip | Con (front bench) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | aye |
Steve Reed | Croydon North | Lab (minister) | aye |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Simon Reevell | Dewsbury | Con (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Emma Reynolds | Wolverhampton North East | Lab (minister) | aye |
Malcolm Rifkind | Kensington | Con (front bench) | no |
Andrew Robathan | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Anas Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | aye |
Andy Sawford | Corby | Lab (minister) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Moor View | Lab (minister) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Jim Shannon | Strangford | DUP (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | no |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con | no |
Gavin Shuker | Luton South | Lab (minister) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Andrew Slaughter | Hammersmith | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Penistone and Stocksbridge | Lab (minister) | aye |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Owen Smith | Pontypridd | Lab (minister) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
John Stevenson | Carlisle | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con | no |
Ian Swales | Redcar | LDem | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
Sarah Teather | Brent Central | LDem (front bench) | no |
Mike Thornton | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | aye |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Karl Turner | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | tellaye |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Liverpool, West Derby | Lab (minister) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Valerie Vaz | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Ben Wallace | Wyre and Preston North | Con (front bench) | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
David Ward | Bradford East | LDem (front bench) | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Mike Weatherley | Hove | Con | no |
Steve Webb | Thornbury and Yate | LDem (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con | no |
David Willetts | Havant | Con | no |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | no |
Chris Williamson | Derby North | Lab (minister) | aye |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Shaun Woodward | St Helens South and Whiston | Lab | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Simon Wright | Norwich South | LDem (front bench) | no |
George Young | North West Hampshire | Con | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |