Housing and Planning Bill — Clause 72 — Vacant High Value Local Authority Housing — Local Retention of Funds for Social Housing — 9 May 2016 at 21:10

The majority of MPs voted against giving local councils a right to retain payments in respect of vacant high value council houses to provide new social homes where they can demonstrate a need for them.

MPs were considering the Housing and Planning Bill[1].

The motion supported by the majority of MPs in this vote was:

  • That this House disagrees with Lords amendments 47B and 47C

Amendment 47B[2] stated:

  • Page 31, line 35, at end insert—
  • “() If a local housing authority so wishes, and the Secretary of State agrees, the Secretary of State shall enter into an agreement with that authority whereby it shall retain such part of the payment referred to in section 67(1) as may be required to fund the provision of a new affordable home.”

and amendment 47C[2] stated:

  • Page 32, line 2, at end insert—
  • “() If a local housing authority can demonstrate to the Secretary of State, whether by reference to its local housing plan or otherwise, that there is a particular need in its area for social housing, the authority shall retain such part of the payment referred to in section 67(1) as may be required to fund the provision of a new dwelling to be let as social housing on terms (as to tenure, rent or otherwise) which are similar to those on which the old dwelling was let.

Had the amendments not been rejected they would have added subclauses to clause 72 of the Bill[3] titled Reduction of payment by agreement. The clause related to a requirement for local councils to pay central Government the value of any high value council homes which are likely to become vacant during the year. Provisions in the Bill require councils to consider selling such high value council homes. The rejected amendment sought to require some of the funds to be retained for the provision of social housing locally where need is demonstrated.

Without the rejected amendment the option to allow such funds to be retained locally was available, but there is nothing in the Bill requiring the Secretary of State use it.

===

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £100 credit (until 20th December) for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)aye
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)aye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)aye
Lucy AllanTelfordCon (front bench)aye
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)aye
David AmessSouthend WestCon (front bench)aye
Stuart AndrewPudseyConaye
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)aye
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)aye
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)aye
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)aye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)aye
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)aye
Henry BellinghamNorth West NorfolkConaye
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)aye
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)aye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)aye
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)aye
Crispin BluntReigateCon (front bench)aye
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)aye
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)aye
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)aye
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)aye
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)aye
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)aye
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)aye
Steve BrineWinchesterConaye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)aye
Fiona BruceCongletonCon (front bench)aye
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)aye
Conor BurnsBournemouth WestConaye
Simon BurnsChelmsfordConaye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)aye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)aye
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)aye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)aye
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)aye
Bill CashStoneCon (front bench)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)aye
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)aye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConaye
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)aye
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)aye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)aye
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)aye
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)aye
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)aye
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)aye
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)aye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConaye
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)aye
Byron DaviesGowerCon (front bench)aye
David DaviesMonmouthCon (front bench)aye
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)aye
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)aye
Mims DaviesEastleighCon (front bench)aye
Caroline DinenageGosportCon (front bench)aye
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)aye
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)aye
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)aye
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)aye
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)aye
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)aye
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)aye
Alan DuncanRutland and MeltonCon (front bench)aye
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConaye
Philip DunneLudlowCon (front bench)aye
Michael EllisNorthampton NorthConaye
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)aye
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)aye
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)aye
Graham EvansWeaver ValeConaye
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)aye
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)aye
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)aye
Suella FernandesFarehamCon (front bench)aye
Mark FieldCities of London and WestminsterConaye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)aye
Liam FoxNorth SomersetConaye
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)aye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)aye
Mike FreerFinchley and Golders GreenConaye
Richard FullerBedfordCon (front bench)aye
Marcus FyshYeovilConaye
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)aye
Edward GarnierHarboroughConaye
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)aye
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)aye
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)aye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)aye
Dame Cheryl GillanChesham and AmershamCon (front bench)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)aye
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)aye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)aye
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)aye
Chris GreenBolton WestCon (front bench)aye
Damian GreenAshfordCon (front bench)aye
Justine GreeningPutneyCon (front bench)aye
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)aye
Andrew GriffithsBurtonConaye
Ben GummerIpswichCon (front bench)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)aye
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)aye
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)aye
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)aye
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)aye
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)aye
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)aye
James HeappeyWellsCon (front bench)aye
Chris Heaton-HarrisDaventryConaye
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)aye
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConaye
Nick HerbertArundel and South DownsConaye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)aye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)tellaye
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)aye
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)aye
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)aye
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)aye
John HowellHenleyCon (front bench)aye
Ben HowlettBathCon (front bench)aye
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)aye
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)aye
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)aye
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)tellaye
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)aye
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)aye
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)aye
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)aye
Robert JenrickNewarkConaye
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipConaye
Gareth JohnsonDartfordConaye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)aye
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)aye
David JonesClwyd WestCon (front bench)aye
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)aye
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)aye
Seema KennedySouth RibbleConaye
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)aye
Greg KnightEast YorkshireConaye
Julian KnightSolihullCon (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)aye
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)aye
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)aye
Phillip LeeBracknellConaye
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)aye
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)aye
Charlotte LeslieBristol North WestConaye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)aye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)aye
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)aye
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)aye
Jonathan LordWokingConaye
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)aye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)aye
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)aye
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)aye
Anne MainSt AlbansCon (front bench)aye
Alan MakHavantCon (front bench)aye
Kit MalthouseNorth West HampshireConaye
Scott MannNorth CornwallConaye
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)aye
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConaye
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)aye
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)aye
Mark MenziesFyldeCon (front bench)aye
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)aye
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)aye
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConaye
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)aye
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)aye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConaye
David MorrisMorecambe and LunesdaleConaye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConaye
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)aye
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)aye
Sheryll MurraySouth East CornwallConaye
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)aye
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)aye
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)aye
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)aye
David NuttallBury NorthCon (front bench)aye
Matthew OffordHendonConaye
Guy OppermanHexhamCon (front bench)aye
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)aye
Mark PawseyRugbyConaye
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)aye
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)aye
Claire PerryDevizesCon (front bench)aye
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)aye
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarConaye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)aye
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)aye
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)aye
Tom PursgloveCorbyConaye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)aye
Will QuinceColchesterCon (front bench)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)aye
John RedwoodWokinghamConaye
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)aye
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)aye
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)aye
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)aye
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)aye
David RutleyMacclesfieldConaye
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)aye
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)aye
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)aye
Grant ShappsWelwyn HatfieldConaye
Alok SharmaReading WestConaye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)aye
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)aye
Chris SkidmoreKingswoodConaye
Chloe SmithNorwich NorthConaye
Henry SmithCrawleyConaye
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)aye
Royston SmithSouthampton, ItchenConaye
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)aye
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)aye
Mark SpencerSherwoodConaye
Andrew StephensonPendleConaye
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)aye
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessConaye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)aye
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)aye
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)aye
Robert SymsPooleConaye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)aye
Maggie ThroupErewashCon (front bench)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)aye
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)aye
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)aye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConaye
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)aye
David TredinnickBosworthConaye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)aye
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)aye
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)aye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)aye
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)aye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)aye
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)aye
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)aye
Angela WatkinsonHornchurch and UpminsterConaye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)aye
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)aye
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)aye
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyConaye
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)aye
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)aye
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)aye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConaye
Rob WilsonReading EastCon (front bench)aye
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)aye
Mike WoodDudley SouthConaye
William WraggHazel GroveCon (front bench)aye
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)aye
Jeffrey M. DonaldsonLagan ValleyDUP (front bench)aye
Gavin RobinsonBelfast EastDUP (front bench)aye
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)aye
Sammy WilsonEast AntrimDUP (front bench)aye
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)no
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)no
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)no
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)no
Graham AllenNottingham NorthLabno
David AndersonBlaydonLab (minister)no
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)no
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)no
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)no
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)no
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)no
Ben BradshawExeterLab (minister)no
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)no
Lyn BrownWest HamLab (minister)no
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)no
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)no
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)no
Andy BurnhamLeighLab (minister)no
Dawn ButlerBrent CentralLabno
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabno
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)no
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabno
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)no
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)no
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLab (minister)no
Julie CooperBurnleyLab (minister)no
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabno
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)no
Jo CoxBatley and SpenLabno
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)no
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)no
Jon CruddasDagenham and RainhamLabno
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)no
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)no
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)no
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)no
Simon DanczukRochdaleLabno
Wayne DavidCaerphillyLab (minister)no
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)no
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)no
Peter DowdBootleLabno
Michael DugherBarnsley EastLabno
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Chris ElmoreOgmoreLabno
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)no
Chris EvansIslwynLab (minister)no
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)no
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)no
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)no
Colleen FletcherCoventry North EastLabno
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)no
Paul FlynnNewport WestLab (minister)no
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)no
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)tellno
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLabno
Mike GapesIlford SouthLab (minister)no
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)no
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)no
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)no
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)no
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)no
Nia GriffithLlanelliLab (minister)no
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)no
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)no
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)no
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)no
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)no
Kate HoeyVauxhallLab (minister)no
Kate HollernBlackburnLab (minister)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)no
George HowarthKnowsleyLab (minister)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabno
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)no
Imran HussainBradford EastLab (minister)no
Dan JarvisBarnsley CentralLabno
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)no
Kevan JonesNorth DurhamLabno
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)no
Gerald KaufmanManchester, GortonLab (minister)no
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLab (minister)no
Liz KendallLeicester WestLab (minister)no
Peter KyleHoveLab (minister)no
David LammyTottenhamLab (minister)no
Ian LaveryWansbeckLab (minister)no
Chris LeslieNottingham EastLabno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)no
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)no
Holly LynchHalifaxLab (minister)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)no
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)no
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabno
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLabno
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)no
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)no
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)no
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)no
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)no
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)no
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabno
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)no
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)no
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)no
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)no
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)no
Ed MilibandDoncaster NorthLabno
Madeleine MoonBridgendLab (minister)no
Jessica MordenNewport EastLab (minister)tellno
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)no
Ian MurrayEdinburgh SouthLab (minister)no
Lisa NandyWiganLab (minister)no
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)no
Kate OsamorEdmontonLab (minister)no
Albert OwenYnys MônLab (minister)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)no
Toby PerkinsChesterfieldLab (minister)no
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Lucy PowellManchester CentralLab (minister)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)no
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)no
Christina ReesNeathLabno
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)no
Emma ReynoldsWolverhampton North EastLab (minister)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)no
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)no
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabno
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)no
Naseem ShahBradford WestLab (minister)no
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)no
Barry SheermanHuddersfieldLabno
Paula SherriffDewsburyLab (minister)no
Dennis SkinnerBolsoverLabno
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)no
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)no
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)no
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)no
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)no
Owen SmithPontypriddLab (minister)no
Karin SmythBristol SouthLab (minister)no
John SpellarWarleyLab (minister)no
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)no
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)no
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)no
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)no
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLab (minister)no
Anna TurleyRedcarLab (minister)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)no
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)no
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)no
Tom WatsonWest Bromwich EastLab (minister)no
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)no
David WinnickWalsall NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)no
Iain WrightHartlepoolLab (minister)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)no
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)no
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)no
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)no
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)no
Mark DurkanFoyleSDLPno
Alasdair McDonnellBelfast SouthSDLP (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive