Queen's Speech — Human Rights — Steel Industry — Budget Setting Principle — 26 May 2016 at 16:50

The majority of MPs voted in favour of repealing the Human Rights Act 1998; against plans to save the steel industry including fast-tracking infrastructure projects requiring large amounts of steel; and against a principle of the Government not borrowing to fund day-to-day spending.

The debate on the content of the government's legislative programme outlined Queens' speech is technically, and traditionally, on the subject of a message of thanks which the house is to send the monarch for making the speech.

The motion under consideration was:

The amendment rejected following this vote sought to add the following to the end of the message:

  • “but respectfully regret that the Gracious Speech fails to deliver for working people, to protect public services and to address the black hole in the public finances;
  • further regret that the Government’s economic policy has unfairness at its core and includes tax cuts for the wealthy while failing to deal with inequality;
  • regret the refusal of the Scottish Government to use its new tax powers to put an end to austerity in Scotland;
  • regret that the Government is presiding over the worst decade for pay growth in nearly a century;
  • call on the Government to adopt Labour’s Fiscal Credibility Rule to invest in a sustainable economy for the future and to adopt Labour’s Tax Transparency Enforcement Programme to tackle tax avoidance;
  • regret that the Government has failed to defend the UK steel industry,
  • believe the Government should reform the lesser duty rule and call on the Government to give Parliament a vote on giving China market economy status and to adopt Labour’s 4 Point Plan to save the steel industry as a part of a long-term industrial strategy;
  • further call on the Government to reverse the cuts to Universal Credit work allowances; and
  • call on the Government to abandon its misguided proposals to repeal the Human Rights Act 1998."

Labour's Fiscal Credibility Rule[1] is based on a belief governments should not need to borrow to fund their day-to-day spending and states: :"we would commit to always eliminating the deficit on current spending in five years, as part of a strategy to target balance on current spending over a target five-year period."

The "lesser duty rule" relates to import tariffs on "dumped" goods. The World Trade Organisation explains the "lesser duty rule"[2]:

  • Under a lesser duty rule, authorities impose duties at a level lower than the margin of dumping if this level is adequate to remove injury.

Labour's 4 Point Plan to save the steel industry[3] comprised:

  • 1. Stabilise the industry and provide security for steelworkers.
  • 2. Create a level playing field for steel - initiate a review into tackling costs hitting the sector from high business rates and energy costs.
  • 3. Fast-track key infrastructure projects requiring large amounts of steel
  • 4. Engage with the workforce, management and customers to turn around the industry, laying out a strategy for the steel industry in the 21st century.

The Human Rights Act 1998[4] incorporated the rights in the European Convention on Human Rights into UK law, including a "Right to life", a "Prohibition of torture", and a "Prohibition of slavery and forced labour".

==

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Nigel AdamsSelby and AinstyCon (front bench)no
Adam AfriyieWindsorCon (front bench)no
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)no
David AmessSouthend WestCon (front bench)no
Stuart AndrewPudseyConno
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)tellno
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)no
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)no
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Karen BradleyStaffordshire MoorlandsCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Fiona BruceCongletonCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Simon BurnsChelmsfordConno
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Greg ClarkTunbridge WellsCon (front bench)no
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Philip DaviesShipleyCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Michelle DonelanChippenhamCon (front bench)no
Nadine DorriesMid BedfordshireCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Michael EllisNorthampton NorthConno
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeConno
Nigel EvansRibble ValleyCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Michael FabricantLichfieldCon (front bench)no
Michael FallonSevenoaksCon (front bench)no
Suella FernandesFarehamCon (front bench)no
Mark FieldCities of London and WestminsterConno
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Mark FrancoisRayleigh and WickfordCon (front bench)no
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Marcus FyshYeovilConno
Edward GarnierHarboroughConno
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
James GrayNorth WiltshireCon (front bench)no
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Justine GreeningPutneyCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Andrew GriffithsBurtonConno
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Philip HammondRunnymede and WeybridgeCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Greg HandsChelsea and FulhamCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Richard HarringtonWatfordCon (front bench)no
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
James HeappeyWellsCon (front bench)no
Chris Heaton-HarrisDaventryConno
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Adam HollowayGraveshamCon (front bench)no
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
John HowellHenleyCon (front bench)no
Ben HowlettBathCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)no
Sajid JavidBromsgroveCon (front bench)no
Ranil JayawardenaNorth East HampshireCon (front bench)no
Bernard JenkinHarwich and North EssexCon (front bench)no
Andrea JenkynsMorley and OutwoodCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkConno
Gareth JohnsonDartfordConno
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Marcus JonesNuneatonCon (front bench)no
Daniel KawczynskiShrewsbury and AtchamCon (front bench)no
Seema KennedySouth RibbleConno
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireConno
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Pauline LathamMid DerbyshireCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Phillip LeeBracknellConno
Jeremy LefroyStaffordCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Charlotte LeslieBristol North WestConno
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Peter LilleyHitchin and HarpendenCon (front bench)no
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
David MackintoshNorthampton SouthCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Alan MakHavantCon (front bench)no
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Scott MannNorth CornwallConno
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)no
Theresa MayMaidenheadCon (front bench)no
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Stephen McPartlandStevenageConno
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
David MorrisMorecambe and LunesdaleConno
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
David MundellDumfriesshire, Clydesdale and TweeddaleCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Bob NeillBromley and ChislehurstCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)tellno
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Matthew OffordHendonConno
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
George OsborneTattonCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Mark PawseyRugbyConno
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Tom PursgloveCorbyConno
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Jacob Rees-MoggNorth East SomersetCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Amber RuddHastings and RyeCon (front bench)no
David RutleyMacclesfieldConno
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Andrew SelousSouth West BedfordshireCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
Alok SharmaReading WestConno
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Chris SkidmoreKingswoodConno
Chloe SmithNorwich NorthConno
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Nicholas SoamesMid SussexConno
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Mark SpencerSherwoodConno
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Robert SymsPooleConno
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)no
David TredinnickBosworthConno
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Thomas TugendhatTonbridge and MallingCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Matt WarmanBoston and SkegnessCon (front bench)no
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Craig WhittakerCalder ValleyConno
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Mike WoodDudley SouthConno
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Jeremy WrightKenilworth and SouthamCon (front bench)no
Nadhim ZahawiStratford-on-AvonCon (front bench)no
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Debbie AbrahamsOldham East and SaddleworthLab (minister)aye
Heidi AlexanderLewisham EastLab (minister)aye
Rushanara AliBethnal Green and BowLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Jon AshworthLeicester SouthLab (minister)aye
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)aye
Luciana BergerLiverpool, WavertreeLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
Lyn BrownWest HamLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLab (minister)aye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Dawn ButlerBrent CentralLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Sarah ChampionRotherhamLab (minister)aye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Ann CoffeyStockportLabaye
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Rosie CooperWest LancashireLabaye
Yvette CooperNormanton, Pontefract and CastlefordLabaye
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
David CrausbyBolton North EastLab (minister)aye
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
Alex CunninghamStockton NorthLab (minister)aye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Simon DanczukRochdaleLabaye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Gloria De PieroAshfieldLab (minister)aye
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Peter DowdBootleLabaye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Michael DugherBarnsley EastLabaye
Angela EagleWallaseyLab (minister)aye
Maria EagleGarston and HalewoodLab (minister)aye
Clive EffordElthamLab (minister)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Chris ElmoreOgmoreLabaye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Paul FarrellyNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Rob FlelloStoke-on-Trent SouthLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Yvonne FovargueMakerfieldLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)tellaye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Pat GlassNorth West DurhamLab (minister)aye
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Nia GriffithLlanelliLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)aye
David HansonDelynLab (minister)aye
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)aye
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Helen HayesDulwich and West NorwoodLab (minister)aye
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
John HealeyWentworth and DearneLab (minister)aye
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stephen HepburnJarrowLab (minister)aye
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabaye
Rupa HuqEaling Central and ActonLab (minister)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLab (minister)aye
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)aye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Susan Elan JonesClwyd SouthLab (minister)aye
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLab (minister)aye
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
David LammyTottenhamLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLab (minister)aye
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Holly LynchHalifaxLab (minister)tellaye
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Shabana MahmoodBirmingham, LadywoodLabaye
Seema MalhotraFeltham and HestonLab (minister)aye
John MannBassetlawLab (minister)aye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Liz McInnesHeywood and MiddletonLab (minister)aye
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alan MealeMansfieldLab (minister)aye
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Grahame MorrisEasingtonLab (minister)aye
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Kate OsamorEdmontonLab (minister)aye
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Steve ReedCroydon NorthLab (minister)aye
Christina ReesNeathLabaye
Rachel ReevesLeeds WestLab (minister)aye
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Joan RyanEnfield NorthLab (minister)aye
Naseem ShahBradford WestLab (minister)aye
Virendra SharmaEaling, SouthallLab (minister)aye
Gavin ShukerLuton SouthLab (minister)aye
Dennis SkinnerBolsoverLabaye
Andrew SlaughterHammersmithLab (minister)aye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
Owen SmithPontypriddLab (minister)aye
Karin SmythBristol SouthLab (minister)aye
Keir StarmerHolborn and St PancrasLab (minister)aye
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Nick Thomas-SymondsTorfaenLab (minister)aye
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Anna TurleyRedcarLab (minister)aye
Karl TurnerKingston upon Hull EastLab (minister)aye
Stephen TwiggLiverpool, West DerbyLab (minister)aye
Keith VazLeicester EastLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Nick CleggSheffield, HallamLDemaye
Tim FarronWestmorland and LonsdaleLDem (front bench)aye
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Greg MulhollandLeeds North WestLDem (front bench)aye
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Mark DurkanFoyleSDLPaye
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPno

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

TWe're working on updating the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive