Wales Bill — Clause 1 — Continual Review of Separation of the Legal Systems of England and Wales — Annual Report on Welsh Justice — 5 Jul 2016 at 14:30

The majority of MPs voted against continually keeping the question of separating the legal systems for England and Wales under review and against requiring annual reports on the functioning of the justice system in Wales.

MPs were considering the Wales Bill.[1]

The amendment rejected in this vote was:

  • Amendment 7, page 2, line 3, at end insert-
  • “(2) The Lord Chancellor and the Welsh Ministers must keep the functioning of the justice system in relation to Wales under review with a view to its development and reform, including keeping under review the question of whether the single legal jurisdiction of England and Wales should be divided into a jurisdiction for Wales and a jurisdiction for England.
  • (3) In exercising their duty in subsection (2) the Lord Chancellor and the Welsh Ministers must have regard to—
  • (a) divergence in the law and its administration as between England and Wales,
  • (b) the need to treat the Welsh and English languages on the basis of equality, and
  • (c) any other circumstances in Wales affecting operation of the justice system.
  • (4) The Lord Chancellor and the Welsh Ministers may appoint a panel to advise them on the exercise of their functions in this section.
  • (5) The Lord Chancellor must make an annual report on the functioning of the justice system in relation to Wales to the Welsh Ministers.
  • (6) The Welsh Ministers must lay the report before the Assembly.
  • (7) The Lord Chancellor must lay the report before both Houses of Parliament.”

The rejected amendment was accompanied by an explanatory note stating:

  • The provision in the Bill recognises the existence of a body of Welsh law made by the Assembly and the Welsh Ministers. The new subsections to be inserted after that provision by this amendment require the Secretary of State to keep the justice system as it applies in relation to Wales under review with a view to its development and reform, having regard in particular to divergence in the law as between England and Wales.

Had it not been rejected the text in the amendment would have been added within Clause 1[2] of the Bill.

The question rejected in this vote was:

  • That the amendment be made.

==

Debate in Parliament |

Public Whip is run as a free not-for-profit free service. If you'd like to support us, please consider switching your electricity and/or gas to Bulb Energy who provide 100% renewable electricity and tend to be 20% cheaper than the 'Big Six'. They'll also pay any exit fees (up to £120) from your old supplier AND give you (and us) a £50 credit for joining up via our Bulb Referral Link.

All Votes Cast - sorted by constituency

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
Stephen KinnockAberavonLab (minister)aye
Guto BebbAberconwyCon (front bench)no
Kirsty BlackmanAberdeen NorthSNP (front bench)aye
Callum McCaigAberdeen SouthSNP (front bench)aye
Neil GrayAirdrie and ShottsSNP (front bench)aye
Wendy MortonAldridge-BrownhillsCon (front bench)no
Mark TamiAlyn and DeesideLab (minister)aye
Nigel MillsAmber ValleyCon (front bench)no
Michael WeirAngusSNP (front bench)aye
Hywel WilliamsArfonPC (front bench)aye
Nick HerbertArundel and South DownsConno
Damian GreenAshfordCon (front bench)no
Angela RaynerAshton-under-LyneLab (minister)aye
David LidingtonAylesburyCon (front bench)no
Victoria PrentisBanburyCon (front bench)no
Eilidh WhitefordBanff and BuchanSNP (front bench)aye
Dan JarvisBarnsley CentralLabaye
John WoodcockBarrow and FurnessLabaye
John BaronBasildon and BillericayCon (front bench)no
Maria MillerBasingstokeCon (front bench)no
Jane EllisonBatterseaCon (front bench)no
Dominic GrieveBeaconsfieldCon (front bench)no
Bob StewartBeckenhamCon (front bench)no
Richard FullerBedfordCon (front bench)no
Neil CoyleBermondsey and Old SouthwarkLab (minister)aye
Anne-Marie TrevelyanBerwick-upon-TweedCon (front bench)no
Calum KerrBerwickshire, Roxburgh and SelkirkSNP (front bench)aye
Graham StuartBeverley and HoldernessConno
Huw MerrimanBexhill and BattleCon (front bench)no
David EvennettBexleyheath and CrayfordCon (front bench)no
Frank FieldBirkenheadLab (minister)aye
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)aye
Jack DromeyBirmingham, ErdingtonLabaye
Roger GodsiffBirmingham, Hall GreenLabaye
Liam ByrneBirmingham, Hodge HillLabaye
Khalid MahmoodBirmingham, Perry BarrLabaye
Steve McCabeBirmingham, Selly OakLab (minister)aye
Jess PhillipsBirmingham, YardleyLab (minister)aye
Helen GoodmanBishop AucklandLab (minister)aye
Kate HollernBlackburnLab (minister)aye
Graham StringerBlackley and BroughtonLab (minister)aye
Paul MaynardBlackpool North and CleveleysConno
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Nick SmithBlaenau GwentLab (minister)aye
David AndersonBlaydonLab (minister)aye
Ronnie CampbellBlyth ValleyLabaye
Nick GibbBognor Regis and LittlehamptonCon (front bench)no
Yasmin QureshiBolton South EastLab (minister)aye
Chris GreenBolton WestCon (front bench)no
Peter DowdBootleLabaye
David TredinnickBosworthConno
Tobias EllwoodBournemouth EastCon (front bench)no
Conor BurnsBournemouth WestConno
Phillip LeeBracknellConno
Imran HussainBradford EastLab (minister)aye
Judith CumminsBradford SouthLab (minister)aye
James CleverlyBraintreeCon (front bench)no
Chris DaviesBrecon and RadnorshireCon (front bench)no
Dawn ButlerBrent CentralLabaye
Ruth CadburyBrentford and IsleworthLab (minister)aye
Eric PicklesBrentwood and OngarConno
Madeleine MoonBridgendLab (minister)aye
Ian Liddell-GraingerBridgwater and West SomersetCon (front bench)no
Andrew PercyBrigg and GooleCon (front bench)no
Simon KirbyBrighton, KemptownCon (front bench)tellno
Caroline LucasBrighton, PavilionGreen (front bench)aye
Kerry McCarthyBristol EastLab (minister)aye
Keith SimpsonBroadlandCon (front bench)no
Charles WalkerBroxbourneCon (front bench)no
Anna SoubryBroxtoweCon (front bench)no
Julie CooperBurnleyLab (minister)aye
Andrew GriffithsBurtonConno
David NuttallBury NorthCon (front bench)no
Jo ChurchillBury St EdmundsCon (front bench)no
Wayne DavidCaerphillyLabaye
Paul MonaghanCaithness, Sutherland and Easter RossSNP (front bench)aye
Craig WhittakerCalder ValleyConno
George EusticeCamborne and RedruthCon (front bench)no
Daniel ZeichnerCambridgeLab (minister)aye
Amanda MillingCannock ChaseCon (front bench)no
Julian BrazierCanterburyCon (front bench)no
Jo StevensCardiff CentralLab (minister)aye
Craig WilliamsCardiff NorthCon (front bench)no
Stephen DoughtyCardiff South and PenarthLab (minister)aye
Kevin BrennanCardiff WestLab (minister)aye
John StevensonCarlisleCon (front bench)no
Jonathan EdwardsCarmarthen East and DinefwrPC (front bench)aye
Simon HartCarmarthen West and South PembrokeshireCon (front bench)no
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Rebecca HarrisCastle PointCon (front bench)no
Philippa WhitfordCentral AyrshireSNP (front bench)aye
Mel StrideCentral DevonCon (front bench)no
Daniel PoulterCentral Suffolk and North IpswichCon (front bench)no
Mark WilliamsCeredigionLDem (front bench)aye
Edward ArgarCharnwoodCon (front bench)no
Tracey CrouchChatham and AylesfordCon (front bench)no
Mary RobinsonCheadleCon (front bench)no
Alex ChalkCheltenhamCon (front bench)no
Toby PerkinsChesterfieldLabaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)no
Iain Duncan SmithChingford and Woodford GreenConno
Theresa VilliersChipping BarnetCon (front bench)no
Chris MathesonCity of ChesterLab (minister)aye
Roberta Blackman-WoodsCity of DurhamLabaye
Martin VickersCleethorpesCon (front bench)no
Susan Elan JonesClwyd SouthLabaye
David JonesClwyd WestCon (front bench)no
Phil BoswellCoatbridge, Chryston and BellshillSNPaye
Will QuinceColchesterCon (front bench)no
Jason McCartneyColne ValleyCon (front bench)no
Jamie ReedCopelandLab (minister)aye
Tom PursgloveCorbyConno
Colleen FletcherCoventry North EastLabaye
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabaye
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)aye
Edward TimpsonCrewe and NantwichCon (front bench)no
Gavin BarwellCroydon CentralCon (front bench)no
Chris PhilpCroydon SouthCon (front bench)no
Stuart McDonaldCumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch EastSNP (front bench)aye
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)aye
Jon CruddasDagenham and RainhamLabaye
Jenny ChapmanDarlingtonLab (minister)aye
Gareth JohnsonDartfordConno
Chris Heaton-HarrisDaventryConno
David HansonDelynLab (minister)aye
Andrew GwynneDenton and ReddishLabaye
Amanda SollowayDerby NorthCon (front bench)no
Patrick McLoughlinDerbyshire DalesCon (front bench)no
Claire PerryDevizesCon (front bench)no
Paula SherriffDewsburyLab (minister)aye
Caroline FlintDon ValleyLab (minister)aye
Rosie WintertonDoncaster CentralLab (minister)aye
Charlie ElphickeDoverCon (front bench)no
Ian AustinDudley NorthLab (minister)aye
Mike WoodDudley SouthConno
Stewart HosieDundee EastSNP (front bench)aye
Douglas ChapmanDunfermline and West FifeSNP (front bench)aye
Liz Saville-RobertsDwyfor MeirionnyddPC (front bench)aye
Steve PoundEaling NorthLab (minister)aye
Hugo SwireEast DevonCon (front bench)no
Stephen TimmsEast HamLab (minister)aye
Damian HindsEast HampshireCon (front bench)no
George KerevanEast LothianSNP (front bench)aye
Sam GyimahEast SurreyCon (front bench)no
Tim LoughtonEast Worthing and ShorehamCon (front bench)no
Greg KnightEast YorkshireConno
Caroline AnsellEastbourneCon (front bench)no
Mims DaviesEastleighCon (front bench)no
Antoinette SandbachEddisburyCon (front bench)no
Tommy SheppardEdinburgh EastSNP (front bench)aye
Joanna CherryEdinburgh South WestSNP (front bench)aye
Michelle ThomsonEdinburgh Westwhilst Independent (front bench)aye
Justin MaddersEllesmere Port and NestonLab (minister)aye
Alec ShelbrookeElmet and RothwellCon (front bench)no
Clive EffordElthamLabaye
David BurrowesEnfield, SouthgateCon (front bench)no
Chris GraylingEpsom and EwellCon (front bench)no
Maggie ThroupErewashCon (front bench)no
Teresa PearceErith and ThamesmeadLab (minister)aye
Dominic RaabEsher and WaltonCon (front bench)no
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
John McNallyFalkirkSNP (front bench)aye
Suella FernandesFarehamCon (front bench)no
Helen WhatelyFaversham and Mid KentCon (front bench)no
Tom ElliottFermanagh and South TyroneUUPno
Jack LoprestiFilton and Bradley StokeCon (front bench)no
Damian CollinsFolkestone and HytheCon (front bench)no
Mark HarperForest of DeanCon (front bench)no
Mark MenziesFyldeCon (front bench)no
Edward LeighGainsboroughCon (front bench)no
Ian MearnsGatesheadLab (minister)aye
Vernon CoakerGedlingLabaye
Rehman ChishtiGillingham and RainhamConno
Alison ThewlissGlasgow CentralSNP (front bench)aye
Patrick GradyGlasgow NorthSNP (front bench)aye
Carol MonaghanGlasgow North WestSNP (front bench)aye
Chris StephensGlasgow South WestSNPaye
Richard GrahamGloucesterCon (front bench)no
Caroline DinenageGosportCon (front bench)no
Byron DaviesGowerCon (front bench)no
Nicholas BolesGrantham and StamfordCon (front bench)no
Melanie OnnGreat GrimsbyLab (minister)aye
Brandon LewisGreat YarmouthCon (front bench)no
Matthew PennycookGreenwich and WoolwichLab (minister)aye
Anne MiltonGuildfordCon (front bench)no
Meg HillierHackney South and ShoreditchLab (minister)aye
James MorrisHalesowen and Rowley RegisConno
Holly LynchHalifaxLab (minister)aye
David DavisHaltemprice and HowdenConno
Derek TwiggHaltonLab (minister)aye
Robert HalfonHarlowCon (front bench)no
Andrew JonesHarrogate and KnaresboroughCon (front bench)no
Bob BlackmanHarrow EastCon (front bench)no
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)aye
Iain WrightHartlepoolLab (minister)aye
Alan MakHavantCon (front bench)no
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
William WraggHazel GroveCon (front bench)no
Mike PenningHemel HempsteadCon (front bench)no
Matthew OffordHendonConno
John HowellHenleyCon (front bench)no
Jesse NormanHereford and South HerefordshireCon (front bench)no
Mark PriskHertford and StortfordCon (front bench)no
Oliver DowdenHertsmereCon (front bench)no
Guy OppermanHexhamCon (front bench)no
Liz McInnesHeywood and MiddletonLabaye
Andrew BinghamHigh PeakCon (front bench)no
Catherine WestHornsey and Wood GreenLab (minister)aye
Jeremy QuinHorshamCon (front bench)no
Peter KyleHoveLab (minister)aye
Barry SheermanHuddersfieldLabaye
Jonathan DjanoglyHuntingdonConno
Wes StreetingIlford NorthLab (minister)aye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Ronnie CowanInverclydeSNP (front bench)aye
Drew HendryInverness, Nairn, Badenoch and StrathspeySNP (front bench)aye
Ben GummerIpswichCon (front bench)no
Andrew TurnerIsle of WightCon (front bench)no
Jeremy CorbynIslington NorthLab (minister)aye
Emily ThornberryIslington South and FinsburyLab (minister)aye
Chris EvansIslwynLab (minister)aye
Kris HopkinsKeighleyCon (front bench)no
Victoria BorwickKensingtonCon (front bench)no
Philip HolloboneKetteringCon (front bench)no
Alan BrownKilmarnock and LoudounSNPaye
James BerryKingston and SurbitonCon (front bench)no
Karl TurnerKingston upon Hull EastLabaye
Diana R. JohnsonKingston upon Hull NorthLabaye
Alan JohnsonKingston upon Hull West and HessleLabaye
Chris SkidmoreKingswoodConno
Roger MullinKirkcaldy and CowdenbeathSNP (front bench)aye
George HowarthKnowsleyLab (minister)aye
Angela CrawleyLanark and Hamilton EastSNP (front bench)aye
Cat SmithLancaster and FleetwoodLab (minister)aye
Hilary BennLeeds CentralLabaye
Richard BurgonLeeds EastLab (minister)aye
Fabian HamiltonLeeds North EastLabaye
Greg MulhollandLeeds North WestLDemaye
Liz KendallLeicester WestLab (minister)aye
Andy BurnhamLeighLab (minister)aye
Maria CaulfieldLewesCon (front bench)no
Heidi AlexanderLewisham EastLabaye
Jim DowdLewisham West and PengeLab (minister)aye
Vicky FoxcroftLewisham, DeptfordLab (minister)tellaye
John CryerLeyton and WansteadLab (minister)aye
Karl McCartneyLincolnCon (front bench)no
Martyn DayLinlithgow and East FalkirkSNP (front bench)aye
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)aye
Steve RotheramLiverpool, WaltonLabaye
Hannah BardellLivingstonSNP (front bench)aye
Nia GriffithLlanelliLabaye
Nicky MorganLoughboroughCon (front bench)no
Victoria AtkinsLouth and HorncastleCon (front bench)no
Philip DunneLudlowCon (front bench)no
Kelvin HopkinsLuton NorthLab (minister)aye
David RutleyMacclesfieldConno
Helen GrantMaidstone and The WealdCon (front bench)no
John WhittingdaleMaldonCon (front bench)no
Lucy PowellManchester CentralLabaye
Jeff SmithManchester, WithingtonLab (minister)tellaye
George HollingberyMeon ValleyCon (front bench)no
Caroline SpelmanMeridenCon (front bench)no
Gerald JonesMerthyr Tydfil and RhymneyLab (minister)aye
Michael TomlinsonMid Dorset and North PooleConno
George FreemanMid NorfolkCon (front bench)no
Nigel HuddlestonMid WorcestershireCon (front bench)no
Andy McDonaldMiddlesbroughLab (minister)aye
Tom BlenkinsopMiddlesbrough South and East ClevelandLab (minister)aye
Owen ThompsonMidlothianSNP (front bench)aye
Mark LancasterMilton Keynes NorthCon (front bench)no
Iain StewartMilton Keynes SouthCon (front bench)no
Paul BeresfordMole ValleyCon (front bench)no
David DaviesMonmouthCon (front bench)no
Glyn DaviesMontgomeryshireCon (front bench)no
Angus RobertsonMoraySNP (front bench)aye
Angus MacNeilNa h-Eileanan an IarSNP (front bench)aye
Christina ReesNeathLabaye
Julian LewisNew Forest EastCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert JenrickNewarkConno
Richard BenyonNewburyCon (front bench)no
Chi OnwurahNewcastle upon Tyne CentralLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne EastLab (minister)aye
Catherine McKinnellNewcastle upon Tyne NorthLab (minister)aye
Jessica MordenNewport EastLab (minister)aye
Paul FlynnNewport WestLab (minister)aye
Anne Marie MorrisNewton AbbotConno
Patricia GibsonNorth Ayrshire and ArranSNP (front bench)aye
Scott MannNorth CornwallConno
Peter Heaton-JonesNorth DevonCon (front bench)no
Simon HoareNorth DorsetCon (front bench)no
Sylvia HermonNorth DownIndependent (front bench)aye
Kevan JonesNorth DurhamLabaye
Alistair BurtNorth East BedfordshireCon (front bench)no
Stephen BarclayNorth East CambridgeshireCon (front bench)no
Stephen GethinsNorth East FifeSNP (front bench)aye
Oliver HealdNorth East HertfordshireConno
Bill WigginNorth HerefordshireCon (front bench)no
Norman LambNorth NorfolkLDem (front bench)aye
Owen PatersonNorth ShropshireConno
Liam FoxNorth SomersetConno
Justin TomlinsonNorth SwindonCon (front bench)no
Roger GaleNorth ThanetCon (front bench)no
Mary GlindonNorth TynesideLab (minister)aye
Craig TraceyNorth WarwickshireCon (front bench)no
Shailesh VaraNorth West CambridgeshireCon (front bench)no
Kit MalthouseNorth West HampshireConno
Andrew BridgenNorth West LeicestershireCon (front bench)no
Henry BellinghamNorth West NorfolkConno
Michael EllisNorthampton NorthConno
Chloe SmithNorwich NorthConno
Clive LewisNorwich SouthLab (minister)aye
Graham AllenNottingham NorthLabaye
Tasmina Ahmed-SheikhOchil and South PerthshireSNP (front bench)aye
Chris ElmoreOgmoreLab (minister)aye
James BrokenshireOld Bexley and SidcupCon (front bench)no
Jim McMahonOldham West and RoytonLab (minister)aye
Alistair CarmichaelOrkney and ShetlandLDem (front bench)aye
Jo JohnsonOrpingtonCon (front bench)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)aye
Nicola BlackwoodOxford West and AbingdonCon (front bench)no
Gavin NewlandsPaisley and Renfrewshire NorthSNP (front bench)aye
Andrew StephensonPendleConno
Angela SmithPenistone and StocksbridgeLab (minister)aye
Rory StewartPenrith and The BorderCon (front bench)no
Stewart JacksonPeterboroughCon (front bench)no
Johnny MercerPlymouth, Moor ViewCon (front bench)no
Oliver ColvilePlymouth, Sutton and DevonportCon (front bench)no
Owen SmithPontypriddLabaye
Robert SymsPooleConno
Jim FitzpatrickPoplar and LimehouseLab (minister)aye
Penny MordauntPortsmouth NorthCon (front bench)no
Flick DrummondPortsmouth SouthCon (front bench)no
Stephen CrabbPreseli PembrokeshireCon (front bench)no
Mark HendrickPrestonLab (minister)aye
Stuart AndrewPudseyConno
Rob WilsonReading EastCon (front bench)no
Alok SharmaReading WestConno
Anna TurleyRedcarLabaye
Karen LumleyRedditchCon (front bench)no
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Chris BryantRhonddaLab (minister)aye
Rishi SunakRichmond (Yorks)Con (front bench)no
Zac GoldsmithRichmond ParkCon (front bench)no
Simon DanczukRochdaleLabaye
Kelly TolhurstRochester and StroodCon (front bench)no
James DuddridgeRochford and Southend EastCon (front bench)no
Andrew RosindellRomfordCon (front bench)no
Caroline NokesRomsey and Southampton NorthCon (front bench)no
Ian BlackfordRoss, Skye and LochaberSNP (front bench)aye
Jake BerryRossendale and DarwenCon (front bench)no
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)aye
Nick HurdRuislip, Northwood and PinnerCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Alan HaselhurstSaffron WaldenCon (front bench)no
Rebecca Long-BaileySalford and EcclesLab (minister)aye
John GlenSalisburyCon (front bench)no
Robert GoodwillScarborough and WhitbyCon (front bench)no
Nicholas DakinScunthorpeLab (minister)aye
Phil WilsonSedgefieldLab (minister)aye
Bill EstersonSefton CentralLab (minister)aye
Paul BlomfieldSheffield CentralLab (minister)aye
Clive BettsSheffield South EastLab (minister)aye
Gill FurnissSheffield, Brightside and HillsboroughLab (minister)aye
Louise HaighSheffield, HeeleyLab (minister)aye
Mark SpencerSherwoodCon (front bench)no
Gordon HendersonSittingbourne and SheppeyConno
Julian SmithSkipton and RiponCon (front bench)no
Stephen PhillipsSleaford and North HykehamCon (front bench)no
Fiona MactaggartSloughLab (minister)aye
Julian KnightSolihullCon (front bench)no
David WarburtonSomerton and FromeConno
Stephen MetcalfeSouth Basildon and East ThurrockConno
Heidi AllenSouth CambridgeshireCon (front bench)no
Heather WheelerSouth DerbyshireCon (front bench)no
Richard DraxSouth DorsetCon (front bench)no
Margaret RitchieSouth DownSDLP (front bench)aye
Lucy FrazerSouth East CambridgeshireCon (front bench)no
Sheryll MurraySouth East CornwallConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Alberto CostaSouth LeicestershireCon (front bench)no
Richard BaconSouth NorfolkCon (front bench)no
Andrea LeadsomSouth NorthamptonshireCon (front bench)no
Seema KennedySouth RibbleConno
Emma Lewell-BuckSouth ShieldsLabaye
Gavin WilliamsonSouth StaffordshireConno
James CartlidgeSouth SuffolkCon (front bench)no
Robert BucklandSouth SwindonCon (front bench)no
Craig MackinlaySouth ThanetCon (front bench)no
Gary StreeterSouth West DevonCon (front bench)no
David GaukeSouth West HertfordshireCon (front bench)no
Elizabeth TrussSouth West NorfolkCon (front bench)no
Jeremy HuntSouth West SurreyCon (front bench)no
Andrew MurrisonSouth West WiltshireCon (front bench)no
Royston SmithSouthampton, ItchenConno
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Sir David AmessSouthend WestCon (front bench)no
John PughSouthportLDem (front bench)aye
Kwasi KwartengSpelthorneCon (front bench)no
Anne MainSt AlbansCon (front bench)no
Steve DoubleSt Austell and NewquayCon (front bench)no
Conor McGinnSt Helens NorthLab (minister)aye
Marie RimmerSt Helens South and WhistonLab (minister)aye
Derek ThomasSt IvesCon (front bench)no
Jonathan ReynoldsStalybridge and HydeLab (minister)aye
Stephen McPartlandStevenageConno
Steven PatersonStirlingSNPaye
Ann CoffeyStockportLabaye
Alex CunninghamStockton NorthLabaye
James WhartonStockton SouthCon (front bench)no
Tristram HuntStoke-on-Trent CentralLabaye
Ruth SmeethStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Bill CashStoneCon (front bench)no
Margot JamesStourbridgeCon (front bench)tellno
Jim ShannonStrangfordDUP (front bench)no
Chuka UmunnaStreathamLab (minister)aye
Kate GreenStretford and UrmstonLabaye
Neil CarmichaelStroudCon (front bench)no
Therese CoffeySuffolk CoastalCon (front bench)no
Julie ElliottSunderland CentralLab (minister)aye
Michael GoveSurrey HeathCon (front bench)no
Paul ScullySutton and CheamCon (front bench)no
Andrew MitchellSutton ColdfieldConno
Carolyn HarrisSwansea EastLab (minister)aye
Geraint DaviesSwansea WestLab (minister)aye
Christopher PincherTamworthCon (front bench)no
Rebecca PowTaunton DeaneCon (front bench)no
Lucy AllanTelfordCon (front bench)no
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Geoffrey Clifton-BrownThe CotswoldsCon (front bench)no
Mark PritchardThe WrekinCon (front bench)no
Kevin HollinrakeThirsk and MaltonCon (front bench)no
Luke HallThornbury and YateCon (front bench)no
Jackie Doyle-PriceThurrockCon (front bench)no
Neil ParishTiverton and HonitonCon (front bench)no
Rosena Allin-KhanTootingLabaye
Kevin FosterTorbayCon (front bench)no
Nick Thomas-SymondsTorfaenLabaye
Geoffrey CoxTorridge and West DevonConno
Sarah WollastonTotnesCon (front bench)no
Sarah NewtonTruro and FalmouthCon (front bench)no
Tania MathiasTwickenhamCon (front bench)no
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
David SimpsonUpper BannDUP (front bench)no
Boris JohnsonUxbridge and South RuislipConno
James DaviesVale of ClwydCon (front bench)no
Alun CairnsVale of GlamorganCon (front bench)no
Mary CreaghWakefieldLab (minister)aye
Angela EagleWallaseyLabaye
David WinnickWalsall NorthLab (minister)aye
Valerie VazWalsall SouthLab (minister)aye
Stella CreasyWalthamstowLab (minister)aye
Ian LaveryWansbeckLab (minister)aye
Ed VaizeyWantageCon (front bench)no
John SpellarWarleyLab (minister)aye
David MowatWarrington SouthCon (front bench)no
Chris WhiteWarwick and LeamingtonCon (front bench)no
Sharon HodgsonWashington and Sunderland WestLabaye
Peter AldousWaveneyCon (front bench)no
Nusrat GhaniWealdenCon (front bench)no
Graham EvansWeaver ValeConno
Peter BoneWellingboroughCon (front bench)no
James HeappeyWellsCon (front bench)no
Grant ShappsWelwyn HatfieldConno
John HealeyWentworth and DearneLabaye
Adrian BaileyWest Bromwich WestLab (minister)aye
Oliver LetwinWest DorsetCon (front bench)no
Martin DochertyWest DunbartonshireSNPaye
Lyn BrownWest HamLabaye
Matthew HancockWest SuffolkCon (front bench)no
Harriett BaldwinWest WorcestershireCon (front bench)no
Karen BuckWestminster NorthLab (minister)aye
John PenroseWeston-Super-MareCon (front bench)no
Stephen HammondWimbledonCon (front bench)no
Steve BrineWinchesterConno
Alison McGovernWirral SouthLab (minister)aye
Margaret GreenwoodWirral WestLab (minister)aye
Priti PatelWithamCon (front bench)no
Jonathan LordWokingConno
John RedwoodWokinghamConno
Pat McFaddenWolverhampton South EastLabaye
Rob MarrisWolverhampton South WestLab (minister)aye
Robin WalkerWorcesterCon (front bench)no
Sue HaymanWorkingtonLab (minister)aye
Barbara KeeleyWorsley and Eccles SouthLabaye
Peter BottomleyWorthing WestCon (front bench)no
Ian LucasWrexhamLab (minister)aye
Steven BakerWycombeCon (front bench)no
Ben WallaceWyre and Preston NorthCon (front bench)no
Mark GarnierWyre ForestCon (front bench)no
Mike KaneWythenshawe and Sale EastLabaye
Marcus FyshYeovilConno
Albert OwenYnys MônLab (minister)aye
Rachael MaskellYork CentralLab (minister)aye
Julian SturdyYork OuterCon (front bench)no

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

PublicWhip v2 codebase is currently under development - you can join the Slack group to find out more or email [email protected]

The Whip on the Web

Help keep PublicWhip alive