The majority of MPs voted for the UK Government to retain powers to intervene if the actions of Welsh Assembly risk an adverse effect in a broad range of areas, in particular if they pose serious adverse impact on water and sewage issues in England.
MPs were considering the Wales Bill.[1]
The amendment rejected in this vote stated:
-
Amendment 81, page 34, leave out line 37 to line 5 on page 35 and insert—
-
“Omit sections 114 and 152 of the Government of Wales Act 2006.”
The amendment was accompanied by an explanatory note stating:
-
This amendment removes the power of the Secretary of State to veto any Welsh legislation or measures that might have a serious adverse impact on water supply or quality in England.
The question rejected in this vote was:
-
That the amendment be made.
The rejected amendment would have replaced the content Clause 44[2] of the Wales Bill which sought allow the UK Parliament to intervene in relation to Welsh Assembly Bills in the case of a risk of serious adverse impact on sewerage services or systems in England”.
The rejected amendment would have replaced this provision with the removal of sections 114 and 152 of the Government of Wales Act 2006. Section 114 provided for more general powers of intervention and Section 152 which permitted a UK Secretary of State to intervene in relation to impacts on Water in England.
==
Debate in Parliament |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Guto Bebb | Aberconwy | Con (front bench) | no |
Callum McCaig | Aberdeen South | SNP (front bench) | aye |
Neil Gray | Airdrie and Shotts | SNP (front bench) | aye |
Wendy Morton | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Hywel Williams | Arfon | PC (front bench) | aye |
Brendan O'Hara | Argyll and Bute | SNP (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con | no |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | no |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | no |
Corri Wilson | Ayr, Carrick and Cumnock | SNP | aye |
Victoria Prentis | Banbury | Con (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | aye |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Ben Howlett | Bath | Con (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | no |
Bob Stewart | Beckenham | Con (front bench) | no |
Richard Fuller | Bedford | Con (front bench) | no |
Anne-Marie Trevelyan | Berwick-upon-Tweed | Con (front bench) | no |
Calum Kerr | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | SNP (front bench) | aye |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con | no |
Huw Merriman | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Chris Green | Bolton West | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | no |
Tobias Ellwood | Bournemouth East | Con (front bench) | no |
Conor Burns | Bournemouth West | Con | no |
Phillip Lee | Bracknell | Con | no |
James Cleverly | Braintree | Con (front bench) | no |
Chris Davies | Brecon and Radnorshire | Con (front bench) | no |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
Andrew Percy | Brigg and Goole | Con (front bench) | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Keith Simpson | Broadland | Con | no |
Bob Neill | Bromley and Chislehurst | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con (front bench) | no |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con (front bench) | no |
Andrew Griffiths | Burton | Con | no |
David Nuttall | Bury North | Con (front bench) | no |
Jo Churchill | Bury St Edmunds | Con (front bench) | no |
Paul Monaghan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | SNP (front bench) | aye |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Amanda Milling | Cannock Chase | Con (front bench) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | no |
Craig Williams | Cardiff North | Con (front bench) | no |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Simon Hart | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Edward Argar | Charnwood | Con (front bench) | no |
Tracey Crouch | Chatham and Aylesford | Con (front bench) | no |
Mary Robinson | Cheadle | Con (front bench) | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con | no |
Greg Hands | Chelsea and Fulham | Con (front bench) | no |
Alex Chalk | Cheltenham | Con (front bench) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | no |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | no |
Michelle Donelan | Chippenham | Con (front bench) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con | no |
Martin Vickers | Cleethorpes | Con (front bench) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | no |
Phil Boswell | Coatbridge, Chryston and Bellshill | SNP | aye |
Will Quince | Colchester | Con (front bench) | no |
Jason McCartney | Colne Valley | Con | no |
Fiona Bruce | Congleton | Con (front bench) | no |
Tom Pursglove | Corby | Con | no |
Henry Smith | Crawley | Con | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | no |
Gavin Barwell | Croydon Central | Con (front bench) | no |
Chris Philp | Croydon South | Con (front bench) | no |
Stuart McDonald | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | SNP (front bench) | aye |
Gareth Johnson | Dartford | Con | no |
Chris Heaton-Harris | Daventry | Con | no |
Amanda Solloway | Derby North | Con (front bench) | no |
Patrick McLoughlin | Derbyshire Dales | Con (front bench) | no |
Claire Perry | Devizes | Con (front bench) | no |
Charlie Elphicke | Dover | Con (front bench) | no |
Richard Arkless | Dumfries and Galloway | SNP (front bench) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | no |
Liz Saville-Roberts | Dwyfor Meirionnydd | PC (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con (front bench) | no |
Damian Hinds | East Hampshire | Con (front bench) | no |
Lisa Cameron | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | SNP (front bench) | aye |
George Kerevan | East Lothian | SNP (front bench) | aye |
Sam Gyimah | East Surrey | Con (front bench) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con | no |
Antoinette Sandbach | Eddisbury | Con (front bench) | no |
Tommy Sheppard | Edinburgh East | SNP (front bench) | aye |
Deidre Brock | Edinburgh North and Leith | SNP (front bench) | aye |
Joanna Cherry | Edinburgh South West | SNP (front bench) | aye |
Michelle Thomson | Edinburgh West | whilst Independent (front bench) | aye |
Alec Shelbrooke | Elmet and Rothwell | Con (front bench) | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Maggie Throup | Erewash | Con (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
Suella Fernandes | Fareham | Con (front bench) | no |
Helen Whately | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | no |
Jack Lopresti | Filton and Bradley Stoke | Con (front bench) | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | no |
Mark Durkan | Foyle | SDLP | aye |
Mark Menzies | Fylde | Con (front bench) | no |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | no |
Rehman Chishti | Gillingham and Rainham | Con | no |
Alison Thewliss | Glasgow Central | SNP (front bench) | aye |
Natalie McGarry | Glasgow East | whilst Independent | aye |
Anne McLaughlin | Glasgow North East | SNP (front bench) | aye |
Chris Stephens | Glasgow South West | SNP | aye |
Peter Grant | Glenrothes | SNP (front bench) | aye |
Richard Graham | Gloucester | Con (front bench) | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Byron Davies | Gower | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | no |
James Morris | Halesowen and Rowley Regis | Con | no |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con | no |
Edward Garnier | Harborough | Con | no |
Robert Halfon | Harlow | Con (front bench) | no |
Andrew Jones | Harrogate and Knaresborough | Con (front bench) | no |
Bob Blackman | Harrow East | Con (front bench) | no |
Bernard Jenkin | Harwich and North Essex | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
Alan Mak | Havant | Con (front bench) | no |
William Wragg | Hazel Grove | Con (front bench) | no |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | no |
Matthew Offord | Hendon | Con | no |
John Howell | Henley | Con (front bench) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | no |
Oliver Dowden | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con (front bench) | no |
Andrew Bingham | High Peak | Con | no |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con (front bench) | no |
Jeremy Quin | Horsham | Con (front bench) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con | no |
Ronnie Cowan | Inverclyde | SNP (front bench) | aye |
Drew Hendry | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | SNP (front bench) | aye |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | no |
Kris Hopkins | Keighley | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | no |
Victoria Borwick | Kensington | Con (front bench) | no |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | no |
Alan Brown | Kilmarnock and Loudoun | SNP | aye |
James Berry | Kingston and Surbiton | Con (front bench) | no |
Chris Skidmore | Kingswood | Con | no |
Roger Mullin | Kirkcaldy and Cowdenbeath | SNP (front bench) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Maria Caulfield | Lewes | Con (front bench) | no |
Martyn Day | Linlithgow and East Falkirk | SNP (front bench) | aye |
Hannah Bardell | Livingston | SNP (front bench) | aye |
Victoria Atkins | Louth and Horncastle | Con (front bench) | no |
Philip Dunne | Ludlow | Con (front bench) | no |
David Rutley | Macclesfield | Con | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
George Hollingbery | Meon Valley | Con (front bench) | tellno |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | no |
Pauline Latham | Mid Derbyshire | Con (front bench) | no |
Michael Tomlinson | Mid Dorset and North Poole | Con | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con (front bench) | no |
Owen Thompson | Midlothian | SNP (front bench) | tellaye |
Mark Lancaster | Milton Keynes North | Con (front bench) | no |
Iain Stewart | Milton Keynes South | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | no |
Glyn Davies | Montgomeryshire | Con (front bench) | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
Andrea Jenkyns | Morley and Outwood | Con (front bench) | no |
Marion Fellows | Motherwell and Wishaw | SNP (front bench) | tellaye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Jenrick | Newark | Con | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
Patricia Gibson | North Ayrshire and Arran | SNP (front bench) | aye |
Scott Mann | North Cornwall | Con | no |
Peter Heaton-Jones | North Devon | Con (front bench) | no |
Simon Hoare | North Dorset | Con (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Steve Barclay | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con | no |
Jacob Rees-Mogg | North East Somerset | Con (front bench) | no |
Bill Wiggin | North Herefordshire | Con (front bench) | no |
Owen Paterson | North Shropshire | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | no |
Craig Tracey | North Warwickshire | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Kit Malthouse | North West Hampshire | Con | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con | no |
Michael Ellis | Northampton North | Con | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con | no |
Marcus Jones | Nuneaton | Con (front bench) | no |
Tasmina Ahmed-Sheikh | Ochil and South Perthshire | SNP (front bench) | aye |
James Brokenshire | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | no |
Jo Johnson | Orpington | Con (front bench) | no |
Nicola Blackwood | Oxford West and Abingdon | Con (front bench) | no |
Gavin Newlands | Paisley and Renfrewshire North | SNP (front bench) | aye |
Mhairi Black | Paisley and Renfrewshire South | SNP (front bench) | aye |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | no |
Johnny Mercer | Plymouth, Moor View | Con (front bench) | no |
Oliver Colvile | Plymouth, Sutton and Devonport | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con | no |
Penny Mordaunt | Portsmouth North | Con (front bench) | no |
Flick Drummond | Portsmouth South | Con (front bench) | no |
Stuart Andrew | Pudsey | Con | no |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | no |
Mark Francois | Rayleigh and Wickford | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Karen Lumley | Redditch | Con (front bench) | no |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | no |
Rishi Sunak | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Kelly Tolhurst | Rochester and Strood | Con (front bench) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | no |
Ian Blackford | Ross, Skye and Lochaber | SNP (front bench) | aye |
Jake Berry | Rossendale and Darwen | Con (front bench) | no |
Mark Pawsey | Rugby | Con | no |
Nick Hurd | Ruislip, Northwood and Pinner | Con (front bench) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | no |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | no |
Margaret Ferrier | Rutherglen and Hamilton West | SNP (front bench) | aye |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Con (front bench) | no |
John Glen | Salisbury | Con (front bench) | no |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | no |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Mark Spencer | Sherwood | Con (front bench) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | no |
Gordon Henderson | Sittingbourne and Sheppey | Con | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con (front bench) | tellno |
Stephen Phillips | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | no |
Julian Knight | Solihull | Con (front bench) | no |
Stephen Metcalfe | South Basildon and East Thurrock | Con | no |
Heidi Allen | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Richard Drax | South Dorset | Con (front bench) | no |
Margaret Ritchie | South Down | SDLP (front bench) | aye |
Sheryll Murray | South East Cornwall | Con | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | no |
Alberto Costa | South Leicestershire | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Seema Kennedy | South Ribble | Con | no |
Gavin Williamson | South Staffordshire | Con | no |
James Cartlidge | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Robert Buckland | South Swindon | Con (front bench) | no |
Craig Mackinlay | South Thanet | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | South West Wiltshire | Con (front bench) | no |
Royston Smith | Southampton, Itchen | Con | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | no |
Steve Double | St Austell and Newquay | Con (front bench) | no |
Derek Thomas | St Ives | Con (front bench) | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Steven Paterson | Stirling | SNP | aye |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Neil Carmichael | Stroud | Con (front bench) | no |
Therese Coffey | Suffolk Coastal | Con (front bench) | no |
Paul Scully | Sutton and Cheam | Con (front bench) | no |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | no |
Christopher Pincher | Tamworth | Con (front bench) | no |
Rebecca Pow | Taunton Deane | Con (front bench) | no |
Lucy Allan | Telford | Con (front bench) | no |
Geoffrey Clifton-Brown | The Cotswolds | Con (front bench) | no |
Kevin Hollinrake | Thirsk and Malton | Con (front bench) | no |
Luke Hall | Thornbury and Yate | Con (front bench) | no |
Jackie Doyle-Price | Thurrock | Con (front bench) | no |
Neil Parish | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | no |
Thomas Tugendhat | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | no |
Kevin Foster | Torbay | Con (front bench) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Sarah Newton | Truro and Falmouth | Con (front bench) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Tania Mathias | Twickenham | Con (front bench) | no |
Boris Johnson | Uxbridge and South Ruislip | Con | no |
James Davies | Vale of Clwyd | Con (front bench) | no |
Alun Cairns | Vale of Glamorgan | Con (front bench) | no |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Chris White | Warwick and Leamington | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Peter Aldous | Waveney | Con (front bench) | no |
Nusrat Ghani | Wealden | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con | no |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | no |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con | no |
Stuart Donaldson | West Aberdeenshire and Kincardine | SNP | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | no |
Martin Docherty | West Dunbartonshire | SNP | aye |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Harriett Baldwin | West Worcestershire | Con (front bench) | no |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | no |
Steve Brine | Winchester | Con | no |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | no |
Jonathan Lord | Woking | Con | no |
John Redwood | Wokingham | Con | no |
Robin Walker | Worcester | Con (front bench) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Mark Garnier | Wyre Forest | Con (front bench) | no |
Marcus Fysh | Yeovil | Con | no |
Julian Sturdy | York Outer | Con (front bench) | no |