Election of Speaker — 23 Oct 2000

Sitting suspended.

On resuming--

I beg to move, as an amendment to the Question, to leave out "Mr. Michael J. Martin" and insert instead thereof "Dr. David Clark".

I begin my remarks by making it clear that I add my voice to those who have expressed concerns about the way in which this election is taking place. That is in no way a criticism of you, Sir Edward, or the decision that you took. You have carried out your task so far with dignity, efficiency and fairness. However, in a modern democracy it is absurd that we should elect the Speaker of our legislature in such an arcane manner. We are elected by secret ballot; we should elect our Speaker in the same way. My right hon. Friend the Member for South Shields (Dr. Clark) has made it clear that if elected as the new Speaker, he will ask the Procedure Committee to consider the matter urgently and produce a more efficient and fairer way in which to elect someone for this important post.

Question put, That the amendment be made:--

The House divided: Ayes 192, Noes 296.

Historical Hansard | Online Hansard |

All Votes Cast - sorted by party

MPs for which their vote in this division differed from the majority vote of their party are marked in red. Also shows which MPs were ministers at the time of this vote. You can also see every eligible MP including those who did not vote in this division.

Sort by: Name | Constituency | Party | Vote

NameConstituencyPartyVote
James ArbuthnotNorth East HampshireCon (front bench)aye
Mr Ian BruceSouth DorsetConaye
John ButterfillBournemouth WestConaye
Sir Sydney ChapmanChipping BarnetConaye
James ClappisonHertsmereCon (front bench)aye
Mr James CranBeverley and HoldernessConaye
Quentin DaviesGrantham and StamfordConaye
David DavisHaltemprice and HowdenCon (front bench)aye
John GreenwayRyedaleConaye
Sir Archie HamiltonEpsom and EwellCon (front bench)aye
Bernard JenkinNorth EssexCon (front bench)aye
Robert KeySalisburyConaye
Peter LilleyHitchin and HarpendenConaye
Sir Peter LloydFarehamConaye
Mr John MajorHuntingdonConaye
John MaplesStratford-on-AvonConaye
Patrick McLoughlinWest DerbyshireCon (front bench)aye
Mr Michael PortilloKensington and ChelseaConaye
Mr David PriorNorth NorfolkCon (front bench)aye
Mr Nick St AubynGuildfordConaye
Anthony SteenTotnesConaye
Ian TaylorEsher and WaltonConaye
Mr John TaylorSolihullConaye
Andrew TyrieChichesterCon (front bench)aye
Robert WalterNorth DorsetConaye
Mr Bowen WellsHertford and StortfordConaye
Crispin BluntReigateCon (front bench)no
Graham BradyAltrincham and Sale WestCon (front bench)no
Bill CashStoneCon (front bench)no
Christopher ChopeChristchurchCon (front bench)no
Kenneth ClarkeRushcliffeConno
Geoffrey Clifton-BrownCotswoldCon (front bench)no
David CurrySkipton and RiponConno
Mr Stephen DayCheadleConno
Stephen DorrellCharnwoodConno
Mr Howard FlightArundel and South DownsConno
Eric ForthBromley and ChislehurstConno
John GummerSuffolk CoastalConno
John HayesSouth Holland and The DeepingsCon (front bench)no
Gerald HowarthAldershotCon (front bench)no
Julie KirkbrideBromsgroveConno
Eleanor LaingEpping ForestCon (front bench)no
Jacqui LaitBeckenhamConno
Andrew LansleySouth CambridgeshireCon (front bench)no
Peter LuffMid WorcestershireCon (front bench)no
Mr John MacGregorSouth NorfolkConno
Andrew MacKayBracknellConno
David MacleanPenrith and The BorderConno
Dr Brian MawhinneyNorth West CambridgeshireConno
Anne McIntoshVale of YorkCon (front bench)no
Stephen O'BrienEddisburyCon (front bench)no
Owen PatersonNorth ShropshireCon (front bench)no
Eric PicklesBrentwood and OngarCon (front bench)no
John RedwoodWokinghamConno
Laurence RobertsonTewkesburyCon (front bench)no
Mr Jonathan SayeedMid BedfordshireConno
Mrs Gillian ShephardSouth West NorfolkConno
Nicholas SoamesMid SussexConno
Michael SpicerWest WorcestershireCon (front bench)no
John StanleyTonbridge and MallingCon (front bench)no
Desmond SwayneNew Forest WestCon (front bench)no
Robert SymsPooleCon (front bench)no
Peter TapsellLouth and HorncastleConno
David TredinnickBosworthCon (front bench)no
Nigel WatersonEastbourneConno
John WhittingdaleMaldon and East ChelmsfordConno
Mr John WilkinsonRuislip - NorthwoodConno
David WilshireSpelthorneConno
Ann WintertonCongletonConno
Peter RobinsonBelfast EastDUPno
Mr Martin BellTattonIndependentaye
Ken LivingstoneBrent Eastwhilst Independentaye
Dennis CanavanFalkirk Westwhilst Independentno
Tommy GrahamWest Renfrewshirewhilst Independent Labourno
Diane AbbottHackney North and Stoke NewingtonLab (minister)aye
Nick AingerCarmarthen West and South PembrokeshireLabaye
Graham AllenNottingham NorthLab (minister)aye
Mr Donald AndersonSwansea EastLab (minister)aye
Hilary ArmstrongNorth West DurhamLab (minister)aye
Charlotte AtkinsStaffordshire MoorlandsLabaye
Margaret BeckettDerby SouthLab (minister)aye
Stuart BellMiddlesbroughLab (minister)aye
Mr Andrew BennettDenton and ReddishLabaye
Roger BerryKingswoodLabaye
Clive BettsSheffield, AttercliffeLab (minister)aye
Liz BlackmanErewashLabaye
David BlunkettSheffield, BrightsideLab (minister)aye
David BorrowSouth RibbleLabaye
Mr Keith BradleyManchester, WithingtonLab (minister)aye
Mr Peter BradleyThe WrekinLabaye
Ben BradshawExeterLab (minister)aye
Nick BrownNewcastle upon Tyne East and WallsendLab (minister)aye
Richard BurdenBirmingham, NorthfieldLabaye
Stephen ByersNorth TynesideLab (minister)aye
Alan CampbellTynemouthLab (minister)aye
Mr Ivor CaplinHoveLabaye
Martin CatonGowerLab (minister)aye
Ian CawseyBrigg and GooleLabaye
David ChaytorBury NorthLabaye
Dr David ClarkSouth ShieldsLabaye
Ms Helen ClarkPeterboroughLabaye
Dr Lynda ClarkEdinburgh PentlandsLab (minister)aye
Mr Tony ClarkeNorthampton SouthLabaye
David ClellandTyne BridgeLab (minister)aye
Harry CohenLeyton and WansteadLabaye
Yvette CooperPontefract and CastlefordLab (minister)aye
Mr Robin CorbettBirmingham, ErdingtonLab (minister)aye
Jeremy CorbynIslington NorthLabaye
Jim CousinsNewcastle upon Tyne CentralLabaye
Ann CryerKeighleyLabaye
John CummingsEasingtonLabaye
Mr Tam DalyellLinlithgowLabaye
Mr Keith DarvillUpminsterLabaye
Mrs Valerie DaveyBristol WestLabaye
Ian DavidsonGlasgow PollokLab (minister)aye
Mr Ron DaviesCaerphillyLabaye
Mr Terry DavisBirmingham, Hodge HillLabaye
Mr Hilton DawsonLancaster and WyreLabtellaye
John DenhamSouthampton, ItchenLab (minister)aye
Ms Julia DrownSouth SwindonLabaye
Mr Huw EdwardsMonmouthLabaye
Mark FisherStoke-on-Trent CentralLabaye
Paul FlynnNewport WestLabaye
Mr Derek FosterBishop AucklandLab (minister)aye
Michael FosterWorcesterLabaye
Mr George FoulkesCarrick, Cumnock and Doon ValleyLab (minister)aye
Sam GalbraithStrathkelvin and BearsdenLabaye
Mike GapesIlford SouthLab (minister)aye
Barry GardinerBrent NorthLab (minister)aye
Bruce GeorgeWalsall SouthLabaye
Linda GilroyPlymouth, SuttonLabaye
Dr Norman GodmanGreenock and InverclydeLabaye
Mrs Llin GoldingNewcastle-under-LymeLab (minister)aye
Ms Jane GriffithsReading EastLabaye
Mr Win GriffithsBridgendLabaye
John GroganSelbyLab (minister)aye
John Home RobertsonEast LothianLabaye
Lindsay HoyleChorleyLab (minister)aye
Brian IddonBolton South EastLabaye
Mrs Helen JacksonSheffield, HillsboroughLabaye
Mr David JamiesonPlymouth, DevonportLab (minister)aye
Ms Jenny JonesWolverhampton South WestLabaye
Mr Jon Owen JonesCardiff CentralLabaye
Lynne JonesBirmingham, Selly OakLabaye
Ruth KellyBolton WestLabaye
Ms Oona KingBethnal Green and BowLab (minister)aye
Ashok KumarMiddlesbrough South and East ClevelandLabaye
Bob LaxtonDerby NorthLabaye
Mr Terry LewisWorsleyLabtellaye
Martin LintonBatterseaLabaye
Tony LloydManchester CentralLabaye
Mr David LockWyre ForestLab (minister)aye
Denis MacShaneRotherhamLabaye
Gordon MarsdenBlackpool SouthLab (minister)aye
Mr Paul MarsdenShrewsbury and AtchamLabaye
Eric MartlewCarlisleLabaye
Mr John MaxtonGlasgow CathcartLab (minister)aye
John Martin McDonnellHayes and HarlingtonLab (minister)aye
Andrew MillerEllesmere Port and NestonLabaye
Austin MitchellGreat GrimsbyLab (minister)aye
Dr Lewis MoonieKirkcaldyLab (minister)aye
Margaret MoranLuton SouthLabaye
Julie MorganCardiff NorthLabaye
Elliot MorleyScunthorpeLab (minister)aye
Sir John MorrisAberavonLabaye
Chris MullinSunderland SouthLab (minister)aye
Paul MurphyTorfaenLab (minister)aye
Doug NaysmithBristol North WestLabaye
Edward O'HaraKnowsley SouthLabaye
Mr Martin O'NeillOchilLab (minister)aye
Nick PalmerBroxtoweLabaye
Mr Peter PikeBurnleyLabaye
Mr Chris PondGraveshamLabaye
Gordon PrenticePendleLabaye
Mr Giles RadiceNorth DurhamLab (minister)aye
Bill RammellHarlowLabaye
Andy ReedLoughboroughLabaye
Mr Jeff RookerBirmingham, Perry BarrLab (minister)aye
Joan RuddockLewisham, DeptfordLabaye
Martin SalterReading WestLabaye
Mr Malcolm SavidgeAberdeen NorthLabaye
Barry SheermanHuddersfieldLab (minister)aye
Mr Robert SheldonAshton-under-LyneLab (minister)aye
Ms Debra ShipleyStourbridgeLabaye
Alan SimpsonNottingham SouthLabaye
Angela SmithBasildonLabaye
Mr Chris SmithIslington South and FinsburyLab (minister)aye
John SmithVale of GlamorganLabaye
Mr Llew SmithBlaenau GwentLabaye
Mr Clive SoleyEaling, Acton and Shepherd's BushLab (minister)aye
Helen SouthworthWarrington SouthLabaye
Rachel SquireDunfermline WestLabaye
Mr Gerry SteinbergCity of DurhamLabaye
Mr Paul StinchcombeWellingboroughLabaye
Graham StringerManchester, BlackleyLab (minister)aye
Mrs Ann TaylorDewsburyLab (minister)aye
Dari TaylorStockton SouthLabaye
Mark ToddSouth DerbyshireLabaye
Dr George TurnerNorth West NorfolkLabaye
Neil TurnerWiganLabaye
Joan WalleyStoke-on-Trent NorthLab (minister)aye
Robert WareingLiverpool, West DerbyLabaye
Mr Brian WhiteNorth East Milton KeynesLabaye
Alan WhiteheadSouthampton, TestLabaye
Mr Tony WorthingtonClydebank and MilngavieLabaye
Tony WrightCannock ChaseLabaye
Derek WyattSittingbourne and SheppeyLabaye
Mrs Irene AdamsPaisley NorthLab (minister)no
Bob AinsworthCoventry North EastLab (minister)no
Douglas AlexanderPaisley SouthLabno
Janet AndersonRossendale and DarwenLab (minister)no
Mr Joe AshtonBassetlawLabno
Mr Tony BanksWest HamLab (minister)no
Mr Harry BarnesNorth East DerbyshireLabno
Kevin BarronRother ValleyLab (minister)no
Hugh BayleyCity of YorkLab (minister)no
Mr Nigel BeardBexleyheath and CrayfordLabno
Anne BeggAberdeen SouthLab (minister)no
Hilary BennLeeds CentralLab (minister)no
Joe BentonBootleLabno
Mr Gerry BerminghamSt Helens SouthLabno
Mr Harold BestLeeds North WestLabno
Hazel BlearsSalfordLabno
Bob BlizzardWaveneyLabno
Mr Paul BoatengBrent SouthLab (minister)no
Russell BrownDumfriesLab (minister)no
Des BrowneKilmarnock and LoudounLabno
Karen BuckRegent's Park and Kensington NorthLab (minister)no
Colin BurgonElmetLabno
Mrs Anne CampbellCambridgeLabno
Ronnie CampbellBlyth ValleyLab (minister)no
Mr Roger CasaleWimbledonLabno
Malcolm ChisholmEdinburgh North and LeithLabno
Paul ClarkGillinghamLabno
Charles ClarkeNorwich SouthLab (minister)no
Mr Eric ClarkeMidlothianLabno
Ann ClwydCynon ValleyLab (minister)no
Vernon CoakerGedlingLabno
Ann CoffeyStockportLab (minister)no
Mr Iain ColemanHammersmith and FulhamLabno
Mr Tony ColmanPutneyLabno
Michael ConnartyFalkirk EastLab (minister)no
Frank CookStockton NorthLabno
Robin CookLivingstonLab (minister)no
Ms Jean CorstonBristol EastLabno
David CrausbyBolton North EastLab (minister)no
Dr Jack CunninghamCopelandLabno
Jim CunninghamCoventry SouthLab (minister)no
Claire Curtis-ThomasCrosbyLabno
Geraint DaviesCroydon CentralLab (minister)no
Janet DeanBurtonLabno
Andrew DismoreHendonLabno
Jim DobbinHeywood and MiddletonLabno
Frank DobsonHolborn and St PancrasLabno
Brian H DonohoeCunninghame SouthLab (minister)no
Jim DowdLewisham WestLab (minister)no
David DrewStroudLab (minister)no
Angela EagleWallaseyLab (minister)no
Maria EagleLiverpool, GarstonLabno
Clive EffordElthamLab (minister)no
Louise EllmanLiverpool, RiversideLab (minister)no
Jeff EnnisBarnsley East and MexboroughLabno
Bill EtheringtonSunderland NorthLabno
Jim FitzpatrickPoplar and Canning TownLabno
Caroline FlintDon ValleyLabno
Barbara FollettStevenageLabno
Michael Jabez FosterHastings and RyeLabno
George GallowayGlasgow KelvinLabno
Neil GerrardWalthamstowLabno
Paul GogginsWythenshawe and Sale EastLabno
Nigel GriffithsEdinburgh SouthLabno
Mr Bruce GrocottTelfordLabno
Mike HallWeaver ValeLab (minister)no
Fabian HamiltonLeeds North EastLab (minister)no
David HansonDelynLab (minister)no
Harriet HarmanCamberwell and PeckhamLab (minister)no
Sylvia HealHalesowen and Rowley Regiswhilst Labno
John HealeyWentworthLabno
Mr Ivan HendersonHarwichLabno
Stephen HepburnJarrowLab (minister)no
John HeppellNottingham EastLabno
Margaret HodgeBarkingLab (minister)no
Jimmy HoodClydesdaleLab (minister)no
Phil HopeCorbyLabno
Kelvin HopkinsLuton NorthLabno
Mr Alan HowarthNewport EastLab (minister)no
George HowarthKnowsley North and Sefton EastLab (minister)no
Mr Kevin HughesDoncaster NorthLab (minister)no
Joan HumbleBlackpool North and FleetwoodLabno
John HuttonBarrow and FurnessLab (minister)no
Brian JenkinsTamworthLabno
Miss Melanie JohnsonWelwyn HatfieldLab (minister)no
Mr Barry JonesAlyn and DeesideLabno
Fiona JonesNewarkLabno
Helen JonesWarrington NorthLab (minister)no
Martyn JonesClwyd SouthLabno
Sally KeebleNorthampton NorthLabno
Alan KeenFeltham and HestonLabno
Ann KeenBrentford and IsleworthLabtellno
Fraser KempHoughton and Washington EastLabno
Piara S KhabraEaling, SouthallLabno
David KidneyStaffordLabno
Peter KilfoyleLiverpool, WaltonLabno
Mr Andy KingRugby and KenilworthLabno
Stephen LadymanSouth ThanetLabno
David LammyTottenhamLabno
Mrs Jackie LawrencePreseli PembrokeshireLabno
David LepperBrighton, PavilionLabno
Tom LevittHigh PeakLabno
Ivan LewisBury SouthLabno
Andrew LoveEdmontonLab (minister)no
Mr Calum MacDonaldNa h-Eileanan an IarLabno
Andrew MacKinlayThurrockLabno
Mrs Alice MahonHalifaxLabno
Judy MallaberAmber ValleyLabno
Mr Peter MandelsonHartlepoolLab (minister)no
Robert Marshall-AndrewsMedwayLabno
John McAllionDundee EastLabno
Thomas McAvoyGlasgow RutherglenLab (minister)no
Steve McCabeBirmingham, Hall GreenLab (minister)no
Ian McCartneyMakerfieldLab (minister)no
Siobhain McDonaghMitcham and MordenLabno
John McFallDumbartonLab (minister)no
Anne McGuireStirlingLab (minister)no
Shona McIsaacCleethorpesLabno
Rosemary McKennaCumbernauld and KilsythLabno
Henry McLeishCentral FifeLabno
Mr Kevin McNamaraKingston upon Hull NorthLabno
Tony McNultyHarrow EastLab (minister)no
Mr Tony McWalterHemel HempsteadLabno
Alan MealeMansfieldLab (minister)no
Gillian MerronLincolnLabno
Alun MichaelCardiff South and PenarthLabno
Mr Bill MichieSheffield, HeeleyLabno
Alan MilburnDarlingtonLab (minister)no
Laura MoffattCrawleyLabno
Kali MountfordColne ValleyLabno
George MudieLeeds EastLabno
Denis MurphyWansbeckLabno
Jim MurphyEast RenfrewshireLab (minister)no
Mr Bill O'BrienNormantonLabno
Bill OlnerNuneatonLabno
Mrs Diana OrganForest of DeanLabno
Sandra OsborneAyrLabno
Ian PearsonDudley SouthLabno
Ms Linda PerhamIlford NorthLabno
Mr Colin PickthallWest LancashireLabno
James PlaskittWarwick and LeamingtonLabno
Greg PopeHyndburnLab (minister)no
Steve PoundEaling NorthLab (minister)no
Mr Raymond PowellOgmoreLabno
Bridget PrenticeLewisham EastLabno
John PrescottKingston upon Hull EastLab (minister)no
Gwyn ProsserDoverLabno
Mr Lawrie QuinnScarborough and WhitbyLabno
Mr Syd RapsonPortsmouth NorthLabno
Geoffrey RobinsonCoventry North WestLabno
Mrs Barbara RocheHornsey and Wood GreenLab (minister)no
Mr Allan RogersRhonddaLabno
Mr Ernie RossDundee WestLabno
Frank RoyMotherwell and WishawLabno
Chris RuaneVale of ClwydLab (minister)no
Joan RyanEnfield NorthLabno
Mohammad SarwarGlasgow GovanLabno
Mr Phil SawfordKetteringLabno
Mr Brian SedgemoreHackney South and ShoreditchLabno
Jonathan R ShawChatham and AylesfordLabno
Dennis SkinnerBolsoverLab (minister)no
Andrew SmithOxford EastLab (minister)no
Geraldine SmithMorecambe and LunesdaleLabno
Mr Peter SnapeWest Bromwich EastLabtellno
John SpellarWarleyLab (minister)no
Phyllis StarkeyMilton Keynes South WestLabno
Mr David StewartInverness East, Nairn and LochaberLabno
Ian StewartEcclesLabno
Gavin StrangEdinburgh East and MusselburghLabno
Jack StrawBlackburnLab (minister)no
Gisela StuartBirmingham, EdgbastonLab (minister)no
Gerry SutcliffeBradford SouthLab (minister)no
David TaylorNorth West LeicestershireLabno
Mr Peter Temple-MorrisLeominsterwhilst Labno
Gareth ThomasHarrow WestLab (minister)no
Don TouhigIslwynLab (minister)no
Jon TrickettHemsworthLabno
Paul TruswellPudseyLabno
Mr Dennis TurnerWolverhampton South EastLab (minister)no
Desmond TurnerBrighton, KemptownLabno
Derek TwiggHaltonLabno
Mr Bill TynanHamilton SouthLabno
Keith VazLeicester EastLab (minister)no
Rudi VisFinchley and Golders GreenLabno
Claire WardWatfordLabno
Dave WattsSt Helens NorthLab (minister)no
Malcolm WicksCroydon NorthLab (minister)no
Dr Alan WilliamsCarmarthen East and DinefwrLabno
Alan WilliamsSwansea WestLabno
Betty WilliamsConwyLabno
Mr Brian WilsonCunninghame NorthLab (minister)no
Rosie WintertonDoncaster CentralLabno
Phil WoolasOldham East and SaddleworthLabno
Mr Jimmy WrayGlasgow BailliestonLabno
Anthony D WrightGreat YarmouthLabno
Mr Richard AllanSheffield, HallamLDem (front bench)aye
Mr Paddy AshdownYeovilLDem (front bench)aye
Norman BakerLewesLDem (front bench)aye
Mrs Jackie BallardTauntonLDemaye
Tom BrakeCarshalton and WallingtonLDem (front bench)aye
Colin BreedSouth East CornwallLDemaye
Malcolm BruceGordonLDem (front bench)aye
Paul BurstowSutton and CheamLDem (front bench)aye
Menzies CampbellNorth East FifeLDem (front bench)aye
Mr David ChidgeyEastleighLDem (front bench)aye
Don FosterBathLDem (front bench)aye
Andrew GeorgeSt IvesLDem (front bench)aye
Sandra GidleyRomseyLDemaye
Donald GorrieEdinburgh WestLDemaye
Nick HarveyNorth DevonLDem (front bench)aye
David HeathSomerton and FromeLDem (front bench)aye
Simon HughesNorth Southwark and BermondseyLDem (front bench)aye
Charles KennedyRoss, Skye and Inverness WestLDem (front bench)aye
Mr Archy KirkwoodRoxburgh and BerwickshireLDem (front bench)aye
Mr Robert MaclennanCaithness, Sutherland and Easter RossLDemaye
Mark OatenWinchesterLDemaye
Mr David RendelNewburyLDemaye
Adrian SandersTorbayLDem (front bench)aye
Robert SmithWest Aberdeenshire and KincardineLDem (front bench)aye
Matthew TaylorTruro and St AustellLDemaye
Dr Jenny TongeRichmond ParkLDemaye
Mr Paul TylerNorth CornwallLDem (front bench)aye
Vincent CableTwickenhamLDem (front bench)no
Mr Brian CotterWeston-Super-MareLDem (front bench)no
Edward DaveyKingston and SurbitonLDem (front bench)no
Mr Ronnie FearnSouthportLDem (front bench)no
Mike HancockPortsmouth SouthLDem (front bench)no
Paul KeetchHerefordLDemno
Mr Richard LivseyBrecon and RadnorshireLDem (front bench)no
Michael MooreTweeddale, Ettrick and LauderdaleLDem (front bench)no
Lembit ÖpikMontgomeryshireLDemno
Bob RussellColchesterLDem (front bench)no
Andrew StunellHazel GroveLDem (front bench)no
Jim WallaceOrkney and ShetlandLDemno
Steve WebbNorthavonLDem (front bench)no
Phil WillisHarrogate and KnaresboroughLDem (front bench)no
Mr Ieuan Wyn JonesYnys MônPCaye
Elfyn LlwydMeirionnydd Nant ConwyPC (front bench)aye
Mr Dafydd WigleyCaernarfonPCaye
Mr Simon ThomasCeredigionPCno
Roseanna CunninghamPerthSNPaye
Alasdair MorganGalloway and Upper NithsdaleSNPaye
Alex SalmondBanff and BuchanSNPno
John SwinneyNorth TaysideSNPno
Andrew WelshAngusSNPno
Mr William ThompsonWest TyroneUUPaye

About the Project

The Public Whip is a not-for-profit, open source website created in 2003 by Francis Irving and Julian Todd and now run by Bairwell Ltd.

There are lots of plans afoot, including extensive redevelopment of the site and plans for new functionality. To keep up with what's happening, please check out the blog. We're working on updating all the contact details throughout the site, but if you'd like to talk to us about the project, please email [email protected]

The Whip on the Web

Advertisement - Helping keeping PublicWhip alive