I beg to move,
That this House is greatly concerned about the security of the electricity supply; recognises the crucial importance of reliable supplies to every aspect of domestic and business life, including transport; believes that the Government is neglecting the risk of power cuts this winter and in the longer term; condemns the Government's Energy White Paper for planning to make Britain dependent on gas imports from unreliable sources and for not balancing the need for secure supplies with environmental responsibilities; notes that the consequences of the recent power cut on the London Underground may have been worsened by the inadequacies of the Public Private Partnership negotiated and imposed by the Government; and calls for urgent action to ensure no repetition of the alarming experiences endured by hundreds of thousands of people in London and the South East.
I beg to move, To leave out from "House" to the end of the Question, and to add instead thereof:
"regrets the problems that have recently occurred on the National Grid and the disruption that was caused particularly to transport services; further notes that the report published by the National Grid last Wednesday shows that the problem was not caused by under-investment on the network, shortage of capacity or its contractual relationship with any of its customers but rather by a local transmission failure; notes that security of supply is one of the key responsibilities of the regulator, that Ofgem is considering the incident in the light of the National Grid's licence obligations and will be reporting at the end of September; and further notes that the Government's engineering inspectorate will also be conducting its own investigation."
Question put, That the original words stand part of the Question:-
The House divided: Ayes 124, Noes 332.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst Independent Ulster Unionist (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con | aye |
Mr Peter Duncan | Galloway and Upper Nithsdale | Con | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | whilst Con (front bench) | aye |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con | aye |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | tellaye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con | aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con (front bench) | aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con | aye |
Michael Jack | Fylde | Con | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Boris Johnson | Henley | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con | aye |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | aye |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con | aye |
Francis Maude | Horsham | Con | aye |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | aye |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | aye |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | Con | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | tellaye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Mr John Taylor | Solihull | Con | aye |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | aye |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | aye |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con (front bench) | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | no |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | no |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | no |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | no |
Vera Baird | Redcar | Lab | no |
Norman Baker | Lewes | LDem | no |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | no |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab | no |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
David Borrow | South Ribble | Lab | no |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab | no |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | no |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | no |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | no |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab | no |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | no |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab | no |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | no |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | no |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | no |
Robin Cook | Livingston | Lab | no |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | no |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | no |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab | no |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab | no |
John Cryer | Hornchurch | Lab | no |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | no |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | no |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | no |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | no |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab | no |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | no |
Janet Dean | Burton | Lab | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | no |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | no |
Ms Sue Doughty | Guildford | LDem | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | no |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab | no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | no |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mike Gapes | Ilford South | Lab | no |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | no |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | no |
Mr Matthew Green | Ludlow | LDem | no |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
David Hanson | Delyn | Lab | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab | no |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab | no |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | no |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | no |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab | no |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | no |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | no |
Paul Keetch | Hereford | LDem | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab (minister) | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | no |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | no |
David Kidney | Stafford | Lab | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | no |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab (minister) | no |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | no |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | no |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab | no |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab | no |
Mr John Lyons | Strathkelvin and Bearsden | Lab | no |
John MacDougall | Central Fife | Lab | no |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | no |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | no |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | no |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow Maryhill | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | no |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | no |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | tellno |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | no |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | no |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | no |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | no |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | no |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | no |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | no |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | no |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | no |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | no |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab | no |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab | no |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | no |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab | no |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | no |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | no |
John Robertson | Glasgow Anniesland | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | no |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | tellno |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP | no |
Martin Salter | Reading West | Lab | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | no |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | no |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | no |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | no |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | no |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | no |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | no |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | no |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent | no |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | no |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | no |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab | no |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem | no |