Those voting Aye replaced a clause in the Serious Organized Crime and Police Bill, which was ostensibly designed to evict the long term peace protester, Brian Haw, from Parliament Square.
The new clause (number 18 in this debate, number 129 in the in the version that was delivered to the House of Lords) could be abbreviated as:
Any person who organises, takes part, carries on a demonstration -- even by himself -- in a public place in the Designated Area, if it is not part of a trade union dispute, is guilty of a criminal offence (unless permission has been requested from the police at least 6 days in advance and they have given authorisation).
The dimensions of the Designated Area were limited by 1 kilometre of Parliament Square, but its precise dimensions, which had they been known could have better informed the debate, were not revealed to the public until four months later in Statutory Instrument 2005 No. 1537.
This vote, Division 74, made it generally illegal to hold public demonstrations in the area. The next vote, Division 75, specified the terms under which one could be granted permission.
Debate in Parliament | Historical Hansard | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | Con (front bench) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con (front bench) | aye |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Mr Adrian Flook | Taunton | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Andrew Mitchell | Sutton Coldfield | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
Ann Winterton | Congleton | whilst Con (front bench) | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | aye |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | no |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | no |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Christopher Chope | Christchurch | Con | no |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | no |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | no |
Francis Maude | Horsham | Con | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | no |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con (front bench) | no |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | no |
Bob Spink | Castle Point | Con (front bench) | no |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | no |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | no |
Mr John Taylor | Solihull | Con (front bench) | no |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | whilst DUP (front bench) | aye |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | whilst DUP | aye |
Iris Robinson | Strangford | DUP | aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | no |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | aye |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | aye |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | aye |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | aye |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab (minister) | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Colin Burgon | Elmet | Lab | aye |
Andy Burnham | Leigh | Lab | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | aye |
David Cairns | Greenock and Inverclyde | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab (minister) | aye |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab (minister) | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab (minister) | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | aye |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | aye |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | aye |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | aye |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | aye |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab (minister) | aye |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | aye |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab (minister) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Jon Cruddas | Dagenham | Lab (minister) | aye |
John Cryer | Hornchurch | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab (minister) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | aye |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | aye |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | aye |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | aye |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab (minister) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | aye |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab (minister) | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | aye |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | aye |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | aye |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab | aye |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab (minister) | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | aye |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | aye |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | aye |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab (minister) | aye |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | aye |
Tom Harris | Glasgow Cathcart | Lab (minister) | aye |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab (minister) | aye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | aye |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab (minister) | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | aye |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab (minister) | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | aye |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | aye |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Robert Jackson | Wantage | whilst Lab (front bench) | aye |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | aye |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | aye |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | aye |
Eric Joyce | Falkirk West | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | aye |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab (minister) | aye |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab (minister) | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab (minister) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | aye |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Mr Iain Luke | Dundee East | Lab (minister) | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
John MacDougall | Central Fife | Lab (minister) | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab (minister) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | aye |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | aye |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | aye |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab (minister) | aye |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab (minister) | aye |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | aye |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | aye |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | tellaye |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab (minister) | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab (minister) | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | tellaye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | aye |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | aye |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab (minister) | aye |
Sandra Osborne | Ayr | Lab (minister) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | aye |
Mrs Anne Picking | East Lothian | Lab (minister) | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab (minister) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | aye |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | aye |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab (minister) | aye |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab | aye |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | aye |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | aye |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab (minister) | aye |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab (minister) | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | aye |
Jim Sheridan | West Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | aye |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | aye |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | aye |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab (minister) | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | aye |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab (minister) | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab | aye |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | aye |
Shaun Woodward | St Helens South | Lab (minister) | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | aye |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | no |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | no |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | no |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab (minister) | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab (minister) | no |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem | no |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | no |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | no |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | no |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | no |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | no |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | no |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | no |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | no |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | no |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | tellno |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | tellno |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | no |
Sarah Teather | Brent East | LDem | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | no |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | no |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | no |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | no |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | no |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | no |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | no |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC (front bench) | no |
Ms Annabelle Ewing | Perth | SNP (front bench) | no |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | no |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
Pete Wishart | North Tayside | SNP (front bench) | no |
Martin Smyth | Belfast South | whilst UUP (front bench) | no |