Energy Security — Commends the Government's effort — 30 Jun 2008 at 18:51
The majority of MPs voted against the motion:[1]
-
This House
-
acknowledges that the security of the UK's energy supply has become of increasing importance over the last five years;
-
understands that with over eight GW of coal and a further seven GW of nuclear generating capacity coming offline in the next decade the UK faces a potentially serious energy gap by 2016;
-
regrets that with only 2 per cent. of the UK's energy needs coming from renewable sources, the UK is one of the worst performers in Europe;
-
notes that the Government's own Renewables Advisory Board has established that the UK is set to miss its EU renewables target for 2020 even with significant policy changes;
-
further notes that, as an island nation, the UK has major potential as a source of wave and tidal energy;
-
deplores the fact that the Marine Renewables Deployment Fund has not delivered monies to a single project since its creation in 2005;
-
regrets that the Government's latest Energy Bill contains insufficient provisions for feed-in tariffs for microgeneration,[2] the fast roll-out of smart meters or any serious help for the fuel poor; and
-
urgently presses the Government to act now to secure the UK's energy supplies for the future.
In its place a new motion was proposed:[3]
-
This House
-
acknowledges that the Government is addressing the recent sharp increases in fossil fuel prices, which reflect an imbalance between supply and demand in global markets, through international engagement;
-
recognises that the UK has the most competitive energy markets among the G7 nations, as recognised by independent analysts;
-
acknowledges the Government's success in establishing a market framework which encourages sharp increases in gas import and storage capacity;
-
further acknowledges the Government's success in establishing a clear framework for investment in new nuclear generation capacity through the Nuclear White Paper, and in setting out a blueprint for a historic expansion of renewable generation through the Renewable Energy Strategy consultation;
-
recognises the Government's work in promoting energy efficiency as an integral part of its strategy;
-
commends the Government's efforts to counter fuel poverty through the Winter Fuel Payment and through securing major financial commitments from energy supply companies;
-
notes the Government's support for microgeneration;
-
recognises that the Energy, Climate Change and Planning Bills will provide a legislative framework that is fit for purpose in changing market conditions and that supports the Government's policy objectives;
-
believes that the Opposition's failure to show clear leadership on energy could put at risk Great Britain's energy security;
-
condemns their failure to support the Government's Renewables Obligation; and
-
deplores their opposition to the Planning Bill, which will provide greater certainty for major infrastructure building and help secure Great Britain's future energy independence.
which passed without a further vote.
Debate in Parliament | Source |
Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please
consider switching your (UK) electricity and/or gas to
Octopus Energy or
tip us via Ko-Fi.
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Sort by: Name | Constituency | Party | Vote
Name | Constituency | Party | Vote |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | aye |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Tony Baldry | Banbury | Con | aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | tellaye |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | aye |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | aye |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Douglas Carswell | Harwich | Con (front bench) | aye |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | aye |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con | aye |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con | aye |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con (front bench) | aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Christopher Fraser | South West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
Nick Herbert | Arundel and South Downs | Con (front bench) | aye |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | aye |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | aye |
John Howell | Henley | Con | aye |
Jeremy Hunt | South West Surrey | Con (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | tellaye |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con (front bench) | aye |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | aye |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | aye |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | aye |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | aye |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con (front bench) | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Grant Shapps | Welwyn Hatfield | Con (front bench) | aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Richard Spring | West Suffolk | Con (front bench) | aye |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | aye |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | aye |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | aye |
David Tredinnick | Bosworth | Con | aye |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Ed Vaizey | Wantage | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Robert Walter | North Dorset | Con | aye |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
David Wilshire | Spelthorne | Con (front bench) | aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | aye |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con (front bench) | aye |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | aye |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Derek Conway | Old Bexley and Sidcup | whilst Independent (front bench) | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Independent | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Graham Allen | Nottingham North | Lab | no |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab | no |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | no |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | no |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab | no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab (minister) | no |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | no |
David Cairns | Inverclyde | Lab (minister) | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Charles Clarke | Norwich South | Lab | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | no |
Frank Cook | Stockton North | Lab (minister) | no |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | tellno |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab (minister) | no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | no |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab (minister) | no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | no |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | no |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Frank Field | Birkenhead | Lab (minister) | no |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab (minister) | no |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab (minister) | no |
Paul Flynn | Newport West | Lab (minister) | no |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | no |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab (minister) | no |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab | no |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | no |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab (minister) | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | no |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | no |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | no |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | no |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
Jimmy Hood | Lanark and Hamilton East | Lab (minister) | no |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | no |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | no |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab (minister) | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab (minister) | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | no |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
Bob Laxton | Derby North | Lab (minister) | no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab (minister) | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | no |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
Ian McCartney | Makerfield | Lab | no |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab (minister) | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | no |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab | no |
David Miliband | South Shields | Lab (minister) | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab (minister) | no |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | no |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
James Purnell | Stalybridge and Hyde | Lab (minister) | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | no |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | no |
John Robertson | Glasgow North West | Lab (minister) | no |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab (minister) | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Virendra Sharma | Ealing, Southall | Lab (minister) | no |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | no |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab | no |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | no |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab (minister) | no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab | no |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Kitty Ussher | Burnley | Lab (minister) | no |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | no |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | no |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | tellno |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | no |
Alan Williams | Swansea West | Lab (minister) | no |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | no |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab (minister) | no |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Jeremy Browne | Taunton | LDem (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Lynne Featherstone | Hornsey and Wood Green | LDem | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Christopher Huhne | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Paul Keetch | Hereford | LDem (front bench) | aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem | aye |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
Sarah Teather | Brent East | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | no |
Mark Oaten | Winchester | LDem (front bench) | no |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst UKIP (front bench) | aye |