Comparison of Divisions: Orders of the Day — Clause 5 — Functions etc of a reclaim fund — 3 Nov 2008 at 18:30 with Division No. 104 on 29 Apr 2009 at 15:49
(Swap the two divisions around).
I beg to move amendment No. 10, page 4, line 42, leave out subsection (4).
The House having divided: Ayes 173, Noes 236.
The majority of MPs voted in favour of the motion:[1]
-
This House
-
regrets the Government's recent statement[2] outlining the eligibility criteria for Gurkhas to reside in the United Kingdom;
-
recognises the contribution the Gurkhas have made to the safety and freedom of the United Kingdom for the past 200 years;
-
notes that more Gurkhas have laid down their lives for the United Kingdom than are estimated to want to live here;
-
believes that Gurkhas who retired before 1997 should be treated fairly and in the same way as those who have retired since;
-
is concerned that the Government's new guidelines will permit only a small minority of Gurkhas and their families to settle whilst preventing the vast majority;
-
further believes that people who are prepared to fight and die for the United Kingdom should be entitled to live in the country; and
-
calls upon the Government to withdraw its new guidelines immediately and bring forward revised proposals that extend an equal right of residence to all Gurkhas.
As a consequence, the alternative Government motion, which read:[3]
-
This House
-
recognises that this Government is the only one since the Second World War to allow Gurkhas and their families settlement rights to the United Kingdom;
-
notes that in 2004 the Government permitted settlement rights to Gurkhas discharged since 1997, following the transfer of the Brigade HQ from Hong Kong to the United Kingdom;
-
further notes that under these rules around 6,000 Gurkhas and family members have been welcomed to the UK;
-
acknowledges that the court judgement of September 2008 determined that the 1997 cut-off date was fair and rational, while seeking clarification of the criteria for settlement rights for those who retired before 1997;
-
further notes that on 24 April the Government published new and more generous guidelines for the settlement applications of Gurkhas who retired before 1997;
-
supports this revised guidance, which will make around 10,000 Gurkhas and family members eligible to settle in the UK;
-
further notes that the Government undertakes actively to inform those who may be eligible in Nepal of these changes and to review the impact of the new guidance within 12 months;
-
further notes that the contribution Gurkhas have made is already recognised by pensions paid to around 25,000 Gurkhas or their widows in Nepal that allow for a good standard of living there; and
-
further notes that in the year 2000 Gurkha pensions were doubled and that, earlier in April 2009, in addition to an inflationary uplift of 14 per cent., those over 80 years old received a 20 per cent. increase in their pension.
... was never voted upon.
Although this extremely rare Government defeat in an opposition day motion is not binding (has no legal force)[4] a Government minister made a statement later in the day to bring "forward the date for the determination of the outstanding applications to the end of May."[5]
Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please
consider switching your (UK) electricity and/or gas to
Octopus Energy or
tip us via Ko-Fi.
MPs for which their vote on Motion (a) differed from their vote on Motion (b).
You can also see just opposite votes
between these two divisions,
or simply all the votes.
Sort by: Name | Constituency | Party | Vote (a) | Vote (b)
Name | Constituency | Party | Vote (a) | Vote (b) |
Brian Binley | Northampton South | Con (front bench) | aye |
absent |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | aye |
absent |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | aye |
absent |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
absent |
John Greenway | Ryedale | Con | aye |
absent |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | aye |
absent |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
absent |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con (front bench) | aye |
absent |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
absent |
Humfrey Malins | Woking | Con (front bench) | aye |
absent |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
absent |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | aye |
absent |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | aye |
absent |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | absent |
aye |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | absent |
aye |
Tony Baldry | Banbury | Con | absent |
aye |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | absent |
aye |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | absent |
aye |
James Brokenshire | Hornchurch | Con (front bench) | absent |
aye |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | absent |
aye |
Alistair Burt | North East Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
aye |
David Cameron | Witney | Con (front bench) | absent |
aye |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | absent |
aye |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | absent |
aye |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | absent |
aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | absent |
aye |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | absent |
aye |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
aye |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | absent |
aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | absent |
aye |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | absent |
aye |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | absent |
aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | absent |
aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | absent |
aye |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | absent |
aye |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
aye |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | absent |
aye |
Philip Hollobone | Kettering | Con (front bench) | absent |
aye |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | absent |
aye |
John Howell | Henley | Con (front bench) | absent |
aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | absent |
aye |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | absent |
aye |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | absent |
aye |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | absent |
aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | absent |
aye |
George Osborne | Tatton | Con (front bench) | absent |
aye |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | absent |
aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | absent |
aye |
Malcolm Rifkind | Kensington and Chelsea | Con | absent |
aye |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | absent |
aye |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | absent |
aye |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | absent |
aye |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | absent |
aye |
Anthony Steen | Totnes | Con (front bench) | absent |
aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | absent |
aye |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | absent |
aye |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | absent |
aye |
Ben Wallace | Lancaster and Wyre | Con (front bench) | absent |
aye |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | absent |
aye |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |
aye |
Ian Paisley | North Antrim | DUP | aye |
absent |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | absent |
aye |
Nigel Dodds | Belfast North | DUP (front bench) | absent |
aye |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | DUP (front bench) | absent |
aye |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | absent |
aye |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | absent |
aye |
Sammy Wilson | East Antrim | DUP (front bench) | absent |
aye |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | no |
aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | whilst Independent | no |
aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst Independent (front bench) | absent |
aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | absent |
aye |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab | no |
aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | no |
aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | no |
aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
aye |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab (minister) | no |
aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab | no |
aye |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | no |
aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | no |
aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab | no |
aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | no |
aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
aye |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | no |
aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab (minister) | no |
both |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab (minister) | no |
absent |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
absent |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
absent |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
absent |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
absent |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab | no |
absent |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
absent |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | no |
absent |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | no |
absent |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
absent |
Ian Gibson | Norwich North | Lab (minister) | no |
absent |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
absent |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | no |
absent |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
absent |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
absent |
David Heyes | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | no |
absent |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
absent |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | no |
absent |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
absent |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
absent |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
absent |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
absent |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | no |
absent |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
absent |
Martin Linton | Battersea | Lab (minister) | no |
absent |
Khalid Mahmood | Birmingham, Perry Barr | Lab | no |
absent |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
absent |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
absent |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
absent |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
absent |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | no |
absent |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
absent |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
absent |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
absent |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | no |
absent |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | no |
absent |
John Robertson | Glasgow North West | Lab | no |
absent |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab (minister) | no |
absent |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | no |
absent |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
absent |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
absent |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
absent |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | no |
absent |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
absent |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
absent |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab (minister) | absent |
aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | absent |
aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | absent |
aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | absent |
aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | absent |
aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | absent |
aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | absent |
aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | absent |
no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | absent |
no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | absent |
no |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | absent |
no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | absent |
no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | absent |
no |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | absent |
no |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | absent |
no |
Gordon Brown | Kirkcaldy and Cowdenbeath | Lab (minister) | absent |
no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | absent |
no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | absent |
no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | absent |
no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | absent |
no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | absent |
no |
David Chaytor | Bury North | Lab (minister) | absent |
no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | absent |
no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | absent |
no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | absent |
no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | absent |
no |
Alistair Darling | Edinburgh South West | Lab (minister) | absent |
no |
Jim Devine | Livingston | Lab (minister) | absent |
no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | absent |
no |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | absent |
no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | absent |
no |
Barbara Follett | Stevenage | Lab (minister) | absent |
no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | absent |
no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | absent |
no |
Bruce George | Walsall South | Lab | absent |
no |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab (minister) | absent |
no |
Peter Hain | Neath | Lab | absent |
no |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | absent |
no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
no |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | absent |
no |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | absent |
no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab | absent |
no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | absent |
no |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | absent |
no |
Kim Howells | Pontypridd | Lab | absent |
no |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | absent |
no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | absent |
no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | absent |
no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | absent |
no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | absent |
no |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | absent |
no |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | absent |
no |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | absent |
no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | absent |
no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | absent |
no |
John McFall | West Dunbartonshire | Lab (minister) | absent |
no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | absent |
no |
Rosemary McKenna | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | Lab (minister) | absent |
no |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | absent |
no |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | absent |
no |
Alan Milburn | Darlington | Lab | absent |
no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab (minister) | absent |
no |
Margaret Moran | Luton South | Lab (minister) | absent |
no |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | absent |
no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | absent |
no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | absent |
no |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | absent |
no |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | absent |
no |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | absent |
no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab | absent |
no |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | absent |
no |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | absent |
no |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab (minister) | absent |
no |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | absent |
no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | absent |
no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | absent |
no |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | absent |
no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | absent |
no |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | absent |
no |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | absent |
no |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | absent |
no |
Lynda Waltho | Stourbridge | Lab (minister) | absent |
no |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | absent |
no |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | absent |
no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | absent |
no |
Iain Wright | Hartlepool | Lab (minister) | absent |
no |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
absent |
Paul Rowen | Rochdale | LDem (front bench) | aye |
absent |
Jo Swinson | East Dunbartonshire | LDem (front bench) | aye |
absent |
Danny Alexander | Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey | LDem (front bench) | absent |
aye |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
aye |
John Barrett | Edinburgh West | LDem (front bench) | absent |
aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | absent |
aye |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | absent |
aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | absent |
aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | absent |
aye |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | absent |
aye |
Nick Clegg | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | absent |
aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | absent |
aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | absent |
aye |
Julia Goldsworthy | Falmouth and Camborne | LDem (front bench) | absent |
aye |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem (front bench) | absent |
aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | absent |
aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | absent |
aye |
David Laws | Yeovil | LDem (front bench) | absent |
aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | absent |
aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | absent |
tellaye |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | absent |
aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | absent |
aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | absent |
aye |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | absent |
aye |
Hywel Williams | Caernarfon | PC (front bench) | absent |
aye |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | absent |
aye |
John Mason | Glasgow East | SNP | absent |
aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | absent |
aye |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | absent |
aye |
Pete Wishart | Perth and North Perthshire | SNP (front bench) | absent |
aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst UKIP (front bench) | aye |
absent |
Sylvia Hermon | North Down | UUP (front bench) | absent |
aye |
The measure of similarity between these two divisions is a calculation
based on a comparison of their votes.
There were
645 MPs who could have voted in both of these divisions,
and 323 voted the same way, with 22 voting in opposite ways.
There were 63 MPs who didn't vote in either division,
and 237 who voted in only one of them.
We invert the vote on the second division if it makes the distance closer (since the meaning of
'Aye' and 'No' are often interchangeable depending on how the question was put).
In this case, they line up the same way.
An 's vote in in only one of the divisions contributes a factor of 0.2 to the distance.
The calculation runs as follows:
ratio =
[same-votes]
([same-votes] + [differing-votes] + 0.2x[abstain-in-one])
=
323
(323 + 22 + 0.2x237)
=
323
392.4
=
0.823
=
82.3 %.