I beg to move amendment 60, page 16, line 39, leave out 'resign' and insert
'seek permanent leave of absence'.
Question put, That the amendment be made.
The Committee divided: Ayes 179, Noes 270.
Debate in Parliament | Source |
MPs
for which their vote in this division differed
from the majority vote of their party are marked in red.
Also shows which MPs
were ministers at the time of this vote.
You can also see every eligible MP
including those who did not vote in this division.
Name | Constituency | Party | Vote |
Adam Afriyie | Windsor | Con (front bench) | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab (minister) | no |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | no |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con (front bench) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | no |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | aye |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | aye |
David Anderson | Blaydon | Lab (minister) | no |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab (minister) | no |
Peter Atkinson | Hexham | Con (front bench) | aye |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | no |
William Bain | Glasgow North East | Lab (minister) | no |
Vera Baird | Redcar | Lab (minister) | no |
Tony Baldry | Banbury | Con | aye |
Edward Balls | Normanton | Lab (minister) | no |
Gordon Banks | Ochil and South Perthshire | Lab (minister) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | aye |
Celia Barlow | Hove | Lab (minister) | no |
John Baron | Billericay | Con (front bench) | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | no |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | no |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | no |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | no |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | no |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | no |
Henry Bellingham | North West Norfolk | Con (front bench) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | no |
Joe Benton | Bootle | Lab (minister) | no |
Richard Benyon | Newbury | Con (front bench) | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab (minister) | no |
Liz Blackman | Erewash | Lab (minister) | no |
Roberta Blackman-Woods | City of Durham | Lab (minister) | no |
Hazel Blears | Salford | Lab (minister) | no |
Bob Blizzard | Waveney | Lab (minister) | no |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | aye |
Peter Bone | Wellingborough | Con (front bench) | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab (minister) | no |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | no |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | aye |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | no |
Annette Brooke | Mid Dorset and North Poole | LDem (front bench) | aye |
Lyn Brown | West Ham | Lab (minister) | tellno |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | no |
Russell Brown | Dumfries and Galloway | Lab (minister) | no |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | no |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | aye |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | aye |
Chris Bryant | Rhondda | Lab (minister) | no |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | no |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | no |
Colin Burgon | Elmet | Lab | no |
Andy Burnham | Leigh | Lab (minister) | no |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | aye |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con (front bench) | aye |
Lorely Burt | Solihull | LDem (front bench) | aye |
Dawn Butler | Brent South | Lab (minister) | no |
John Butterfill | Bournemouth West | Con (front bench) | aye |
Liam Byrne | Birmingham, Hodge Hill | Lab (minister) | no |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | aye |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab | no |
David Cairns | Inverclyde | Lab | no |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | no |
Gregory Campbell | East Londonderry | DUP (front bench) | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab | no |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | no |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab (minister) | no |
Colin Challen | Morley and Rothwell | Lab (minister) | no |
Ben Chapman | Wirral South | Lab (minister) | no |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab (minister) | no |
Greg Clark | Tunbridge Wells | Con (front bench) | aye |
Katy Clark | North Ayrshire and Arran | Lab (minister) | no |
Paul Clark | Gillingham | Lab (minister) | no |
Tom Clarke | Coatbridge, Chryston and Bellshill | Lab (minister) | no |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | no |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | no |
Vernon Coaker | Gedling | Lab (minister) | no |
Ann Coffey | Stockport | Lab (minister) | no |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | no |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | no |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | no |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab (minister) | no |
Geoffrey Cox | Torridge and West Devon | Con (front bench) | aye |
Stephen Crabb | Preseli Pembrokeshire | Con (front bench) | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | no |
Ann Cryer | Keighley | Lab (minister) | no |
John Cummings | Easington | Lab (minister) | no |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | no |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | no |
David Curry | Skipton and Ripon | Con (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Wayne David | Caerphilly | Lab (minister) | no |
Ian Davidson | Glasgow South West | Lab (minister) | no |
Dai Davies | Blaenau Gwent | Independent | aye |
David Davies | Monmouth | Con (front bench) | aye |
Philip Davies | Shipley | Con | aye |
Janet Dean | Burton | Lab (minister) | no |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | no |
Parmjit Dhanda | Gloucester | Lab | no |
Andrew Dismore | Hendon | Lab (minister) | no |
Jonathan Djanogly | Huntingdon | Con (front bench) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab (minister) | no |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab (minister) | no |
Frank Doran | Aberdeen North | Lab (minister) | no |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con (front bench) | aye |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | no |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | no |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab (minister) | no |
Clive Efford | Eltham | Lab | no |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab (minister) | no |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | no |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab (minister) | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | aye |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | aye |
Paul Farrelly | Newcastle-under-Lyme | Lab (minister) | no |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab | no |
Caroline Flint | Don Valley | Lab | no |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab (minister) | no |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab (minister) | no |
Hywel Francis | Aberavon | Lab (minister) | no |
Mark Francois | Rayleigh | Con (front bench) | aye |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | aye |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | no |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | aye |
David Gauke | South West Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | no |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab (minister) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem (front bench) | aye |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab (minister) | no |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | no |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | no |
Paul Goodman | Wycombe | Con (front bench) | aye |
Robert Goodwill | Scarborough and Whitby | Con (front bench) | aye |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | aye |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | aye |
Justine Greening | Putney | Con (front bench) | aye |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | aye |
Nia Griffith | Llanelli | Lab (minister) | no |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | no |
Peter Hain | Neath | Lab (minister) | no |
Patrick Hall | Bedford | Lab (minister) | no |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | no |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | aye |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con (front bench) | aye |
Greg Hands | Hammersmith and Fulham | Con (front bench) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | no |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | no |
Mark Harper | Forest of Dean | Con (front bench) | aye |
Tom Harris | Glasgow South | Lab | no |
Dai Havard | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | no |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | aye |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | aye |
John Healey | Wentworth | Lab (minister) | no |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | tellaye |
Mark Hendrick | Preston | Lab (minister) | no |
Charles Hendry | Wealden | Con (front bench) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab (minister) | tellno |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab (minister) | no |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | no |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | no |
Meg Hillier | Hackney South and Shoreditch | Lab (minister) | no |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | no |
Sharon Hodgson | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | no |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con (front bench) | aye |
Adam Holloway | Gravesham | Con (front bench) | aye |
Paul Holmes | Chesterfield | LDem (front bench) | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab | no |
Phil Hope | Corby | Lab (minister) | no |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | no |
John Horam | Orpington | Con (front bench) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem (front bench) | aye |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | aye |
David Howarth | Cambridge | LDem (front bench) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | no |
John Howell | Henley | Con (front bench) | aye |
Kim Howells | Pontypridd | Lab | no |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | no |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab (minister) | no |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Nick Hurd | Ruislip - Northwood | Con (front bench) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab (minister) | no |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab (minister) | no |
Huw Irranca-Davies | Ogmore | Lab (minister) | no |
Michael Jack | Fylde | Con (front bench) | aye |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | no |
Stewart Jackson | Peterborough | Con (front bench) | aye |
Siân James | Swansea East | Lab (minister) | no |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab (minister) | no |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | no |
Diana R. Johnson | Kingston upon Hull North | Lab (minister) | no |
David Jones | Clwyd West | Con (front bench) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | no |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | no |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab (minister) | no |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab (minister) | no |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | no |
Eric Joyce | Falkirk | Lab | no |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con (front bench) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab (minister) | no |
Barbara Keeley | Worsley | Lab (minister) | no |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab (minister) | no |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab (minister) | no |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | no |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | no |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Lochaber | LDem | aye |
Robert Key | Salisbury | Con (front bench) | aye |
Sadiq Khan | Tooting | Lab (minister) | no |
David Kidney | Stafford | Lab (minister) | no |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | no |
Greg Knight | East Yorkshire | Con (front bench) | aye |
Jim Knight | South Dorset | Lab (minister) | no |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | no |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | no |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | aye |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | aye |
Norman Lamb | North Norfolk | LDem (front bench) | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab (minister) | no |
Mark Lancaster | North East Milton Keynes | Con (front bench) | aye |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Mark Lazarowicz | Edinburgh North and Leith | Lab (minister) | no |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab (minister) | no |
Oliver Letwin | West Dorset | Con (front bench) | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab (minister) | no |
Ivan Lewis | Bury South | Lab (minister) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater | Con (front bench) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | no |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab (minister) | no |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | no |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | no |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | aye |
David Maclean | Penrith and The Border | Con (front bench) | aye |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab (minister) | no |
Anne Main | St Albans | Con (front bench) | aye |
Shahid Malik | Dewsbury | Lab (minister) | no |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab (minister) | no |
John Mann | Bassetlaw | Lab (minister) | no |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | aye |
Rob Marris | Wolverhampton South West | Lab | no |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | no |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | no |
Eric Martlew | Carlisle | Lab (minister) | no |
John Mason | Glasgow East | SNP (front bench) | aye |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | aye |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | aye |
Thomas McAvoy | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | no |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | no |
Kerry McCarthy | Bristol East | Lab (minister) | no |
Sarah McCarthy-Fry | Portsmouth North | Lab (minister) | no |
William McCrea | South Antrim | DUP (front bench) | aye |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | no |
Pat McFadden | Wolverhampton South East | Lab (minister) | no |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | no |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | no |
Anne McGuire | Stirling | Lab | no |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab (minister) | no |
Ann McKechin | Glasgow North | Lab (minister) | no |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab | no |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab | no |
Patrick Mercer | Newark | Con (front bench) | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab (minister) | no |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab (minister) | no |
Alan Milburn | Darlington | Lab | no |
Ed Miliband | Doncaster North | Lab (minister) | no |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | no |
Anne Milton | Guildford | Con (front bench) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | no |
Anne Moffat | East Lothian | Lab (minister) | no |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | no |
Chris Mole | Ipswich | Lab (minister) | no |
Madeleine Moon | Bridgend | Lab (minister) | no |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | no |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab (minister) | no |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | no |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | no |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | no |
David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | Con (front bench) | aye |
Meg Munn | Sheffield, Heeley | Lab | no |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | no |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | no |
Andrew Murrison | Westbury | Con (front bench) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab (minister) | no |
Brooks Newmark | Braintree | Con (front bench) | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab (minister) | no |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | no |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab (minister) | no |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem (front bench) | aye |
Sandra Osborne | Ayr, Carrick and Cumnock | Lab (minister) | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | no |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab (minister) | no |
Ian Pearson | Dudley South | Lab (minister) | no |
Andrew Pelling | Croydon Central | whilst Independent (front bench) | aye |
Mike Penning | Hemel Hempstead | Con (front bench) | aye |
John Penrose | Weston-Super-Mare | Con (front bench) | aye |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab (minister) | no |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | no |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab (minister) | no |
Gordon Prentice | Pendle | Lab (minister) | no |
Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | aye |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | no |
Mark Prisk | Hertford and Stortford | Con (front bench) | aye |
Mark Pritchard | The Wrekin | Con (front bench) | aye |
Gwyn Prosser | Dover | Lab (minister) | no |
John Pugh | Southport | LDem (front bench) | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab (minister) | no |
Bill Rammell | Harlow | Lab (minister) | no |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | aye |
John Redwood | Wokingham | Con | aye |
Andy Reed | Loughborough | Lab (minister) | no |
Jamie Reed | Copeland | Lab (minister) | no |
John Reid | Airdrie and Shotts | Lab | no |
Willie Rennie | Dunfermline and West Fife | LDem (front bench) | aye |
Linda Riordan | Halifax | Lab (minister) | no |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | aye |
Angus Robertson | Moray | SNP (front bench) | aye |
Hugh Robertson | Faversham and Mid Kent | Con (front bench) | aye |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | tellaye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab (minister) | no |
Andrew Rosindell | Romford | Con (front bench) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | no |
Lindsay Roy | Glenrothes | Lab (minister) | no |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | no |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab (minister) | no |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab (minister) | no |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | no |
Martin Salter | Reading West | Lab (minister) | no |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Central | Lab (minister) | no |
Lee Scott | Ilford North | Con (front bench) | aye |
Alison Seabeck | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | no |
Andrew Selous | South West Bedfordshire | Con (front bench) | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab (minister) | no |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con (front bench) | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | no |
Mark Simmonds | Boston and Skegness | Con (front bench) | aye |
Siôn Simon | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | no |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
David Simpson | Upper Bann | DUP (front bench) | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | no |
Andrew Slaughter | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | no |
Andrew Smith | Oxford East | Lab | no |
Angela Smith | Basildon | Lab (minister) | no |
Angela Smith | Sheffield, Hillsborough | Lab (minister) | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab (minister) | no |
Jacqui Smith | Redditch | Lab | no |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Anne Snelgrove | South Swindon | Lab | no |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con (front bench) | aye |
Peter Soulsby | Leicester South | Lab (minister) | no |
Helen Southworth | Warrington South | Lab (minister) | no |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | no |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | aye |
Bob Spink | Castle Point | whilst Independent (front bench) | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab (minister) | no |
Ian Stewart | Eccles | Lab (minister) | no |
Howard Stoate | Dartford | Lab (minister) | no |
Gavin Strang | Edinburgh East | Lab (minister) | no |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | no |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | no |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | no |
Graham Stuart | Beverley and Holderness | Con (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | no |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | aye |
Hugo Swire | East Devon | Con | aye |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | no |
Dari Taylor | Stockton South | Lab (minister) | no |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem | aye |
Richard Taylor | Wyre Forest | Independent (front bench) | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | no |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con (front bench) | aye |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | no |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab (minister) | no |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con | aye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | no |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | no |
Andrew Turner | Isle of Wight | Con (front bench) | aye |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab (minister) | no |
Neil Turner | Wigan | Lab (minister) | no |
Derek Twigg | Halton | Lab (minister) | no |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | aye |
Peter Viggers | Gosport | Con (front bench) | aye |
Theresa Villiers | Chipping Barnet | Con (front bench) | aye |
Charles Walker | Broxbourne | Con (front bench) | aye |
Claire Ward | Watford | Lab (minister) | no |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con (front bench) | aye |
Angela Watkinson | Upminster | Con (front bench) | aye |
Tom Watson | West Bromwich East | Lab (minister) | no |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | no |
Michael Weir | Angus | SNP (front bench) | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab (minister) | no |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con (front bench) | aye |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab | no |
Bill Wiggin | Leominster | Con (front bench) | aye |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | aye |
Betty Williams | Conwy | Lab | no |
Mark Williams | Ceredigion | LDem (front bench) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Stephen Williams | Bristol West | LDem (front bench) | aye |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | aye |
Jennifer Willott | Cardiff Central | LDem (front bench) | aye |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | no |
Phil Wilson | Sedgefield | Lab (minister) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con (front bench) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | no |
Ann Winterton | Congleton | Con (front bench) | aye |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab (minister) | no |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | no |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab (minister) | no |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab (minister) | no |
David Wright | Telford | Lab (minister) | no |
Jeremy Wright | Rugby and Kenilworth | Con (front bench) | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab (minister) | no |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | aye |
Richard Younger-Ross | Teignbridge | LDem (front bench) | aye |