House of Commons Sitting Start Time on Tuesdays — 11 Jul 2012 at 15:48
The majority of MPs voted to change the time at which the House of Commons starts its session on a Tuesday.
The motion defeated in this vote was:
-
That no change be made to the time at which the House sits on a Tuesday.
Debate in Parliament | Source |
Public Whip is run as a free not-for-profit service. If you'd like to support us, please
consider switching your (UK) electricity and/or gas to
Octopus Energy or
tip us via Ko-Fi.
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
What is Tell?
'+1 tell' means that in addition one member of that party was a
teller for that division lobby.
What are Boths? An MP can vote both
aye and no in the same division. The boths
page explains this.
What is Turnout? This is measured against
the total membership of the party at the time of the vote.
Party | Majority (No) | Minority (Aye) | Both | Turnout |
Alliance | 1 | 0 | 0 | 100.0% |
Con | 86 (+1 tell) | 142 (+2 tell) | 1 | 75.8% |
DUP | 0 | 1 | 0 | 12.5% |
Green | 1 | 0 | 0 | 100.0% |
Independent | 0 | 1 | 0 | 100.0% |
Lab | 140 | 69 | 0 | 81.3% |
LDem | 22 (+1 tell) | 21 | 0 | 77.2% |
PC | 1 | 2 | 0 | 100.0% |
SDLP | 2 | 1 | 0 | 100.0% |
SNP | 2 | 3 | 0 | 83.3% |
Total: | 255 | 240 | 1 | 77.8% |
MPs
for which their vote in this division differed from the majority vote of their party.
You can see all votes in this division,
or every eligible MP who could have
voted in this division
Sort by: Name | Constituency | Party | Vote
Name | Constituency | Party | Vote |
Ian Austin | Dudley North | Lab (minister) | aye |
Adrian Bailey | West Bromwich West | Lab (minister) | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Gordon Birtwistle | Burnley | LDem | aye |
Tom Blenkinsop | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab (minister) | aye |
Kevin Brennan | Cardiff West | Lab (minister) | aye |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | Lab (minister) | aye |
Jeremy Browne | Taunton Deane | LDem (front bench) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab (minister) | aye |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | aye |
Alistair Carmichael | Orkney and Shetland | LDem (front bench) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Michael Connarty | Linlithgow and East Falkirk | Lab (minister) | aye |
Rosie Cooper | West Lancashire | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab (minister) | aye |
John Cryer | Leyton and Wanstead | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab | aye |
Tony Cunningham | Workington | Lab (minister) | aye |
Nicholas Dakin | Scunthorpe | Lab (minister) | aye |
Simon Danczuk | Rochdale | Lab (minister) | aye |
Geraint Davies | Swansea West | Lab (minister) | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Thomas Docherty | Dunfermline and West Fife | Lab (minister) | aye |
Brian H Donohoe | Central Ayrshire | Lab | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Natascha Engel | North East Derbyshire | Lab (minister) | aye |
Tim Farron | Westmorland and Lonsdale | LDem (front bench) | aye |
Rob Flello | Stoke-on-Trent South | Lab (minister) | aye |
Don Foster | Bath | LDem | aye |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Helen Goodman | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Tom Greatrex | Rutherglen and Hamilton West | Lab (minister) | aye |
Andrew Gwynne | Denton and Reddish | Lab (minister) | aye |
David Hamilton | Midlothian | Lab (minister) | aye |
John Healey | Wentworth and Dearne | Lab | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
John Hemming | Birmingham, Yardley | LDem (front bench) | aye |
Julie Hilling | Bolton West | Lab (minister) | aye |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab (minister) | aye |
Martin Horwood | Cheltenham | LDem | aye |
George Howarth | Knowsley | Lab (minister) | aye |
Mark Hunter | Cheadle | LDem (front bench) | aye |
Graham Jones | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Kevan Jones | North Durham | Lab (minister) | aye |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | aye |
John Leech | Manchester, Withington | LDem (front bench) | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Ian Lucas | Wrexham | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Michael McCann | East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow | Lab (minister) | aye |
Alasdair McDonnell | Belfast South | SDLP (front bench) | aye |
Jim McGovern | Dundee West | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
Ian Mearns | Gateshead | Lab (minister) | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab (minister) | aye |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | aye |
Michael Moore | Berwickshire, Roxburgh and Selkirk | LDem (front bench) | aye |
Jessica Morden | Newport East | Lab (minister) | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab (minister) | aye |
Greg Mulholland | Leeds North West | LDem (front bench) | aye |
Pamela Nash | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Albert Owen | Ynys Môn | Lab (minister) | aye |
Toby Perkins | Chesterfield | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Alan Reid | Argyll and Bute | LDem (front bench) | aye |
Jonathan Reynolds | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Dan Rogerson | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Steve Rotheram | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab (minister) | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem | aye |
Jim Sheridan | Paisley and Renfrewshire North | Lab (minister) | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab | aye |
Graham Stringer | Blackley and Broughton | Lab (minister) | aye |
Mark Tami | Alyn and Deeside | Lab (minister) | aye |
John Thurso | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem (front bench) | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Roger Williams | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
David Wright | Telford | Lab (minister) | aye |
Nigel Adams | Selby and Ainsty | Con | no |
Steven Baker | Wycombe | Con (front bench) | no |
Gregory Barker | Bexhill and Battle | Con (front bench) | no |
John Baron | Basildon and Billericay | Con (front bench) | no |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | no |
Nicholas Boles | Grantham and Stamford | Con | no |
Karen Bradley | Staffordshire Moorlands | Con (front bench) | no |
Andrew Bridgen | North West Leicestershire | Con (front bench) | no |
Aidan Burley | Cannock Chase | Con | no |
Simon Burns | Chelmsford | Con (front bench) | no |
David Burrowes | Enfield, Southgate | Con | no |
Douglas Carswell | Clacton | Con | no |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | no |
Caroline Dinenage | Gosport | Con (front bench) | no |
Nadine Dorries | Mid Bedfordshire | Con (front bench) | no |
James Duddridge | Rochford and Southend East | Con (front bench) | no |
Jonathan Edwards | Carmarthen East and Dinefwr | PC (front bench) | no |
Jane Ellison | Battersea | Con (front bench) | no |
George Eustice | Camborne and Redruth | Con (front bench) | no |
Graham Evans | Weaver Vale | Con (front bench) | no |
David Evennett | Bexleyheath and Crayford | Con | no |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | no |
Mark Field | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | no |
George Freeman | Mid Norfolk | Con | no |
Mike Freer | Finchley and Golders Green | Con (front bench) | no |
Lorraine Fullbrook | South Ribble | Con (front bench) | no |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | no |
Zac Goldsmith | Richmond Park | Con (front bench) | no |
Michael Gove | Surrey Heath | Con (front bench) | no |
Helen Grant | Maidstone and The Weald | Con | no |
Chris Grayling | Epsom and Ewell | Con (front bench) | no |
Ben Gummer | Ipswich | Con (front bench) | no |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | no |
Stephen Hammond | Wimbledon | Con | no |
Matthew Hancock | West Suffolk | Con (front bench) | no |
Richard Harrington | Watford | Con (front bench) | no |
Rebecca Harris | Castle Point | Con (front bench) | no |
Mark Hoban | Fareham | Con (front bench) | no |
Stewart Hosie | Dundee East | SNP (front bench) | no |
Margot James | Stourbridge | Con (front bench) | no |
Sajid Javid | Bromsgrove | Con | no |
Jo Johnson | Orpington | Con | no |
Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | Con | no |
Simon Kirby | Brighton, Kemptown | Con (front bench) | no |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Andrea Leadsom | South Northamptonshire | Con (front bench) | no |
Jessica Lee | Erewash | Con | no |
Jeremy Lefroy | Stafford | Con (front bench) | no |
Brandon Lewis | Great Yarmouth | Con (front bench) | no |
Ian Liddell-Grainger | Bridgwater and West Somerset | Con (front bench) | no |
Mary Macleod | Brentford and Isleworth | Con | no |
Paul Maynard | Blackpool North and Cleveleys | Con (front bench) | no |
Stephen McPartland | Stevenage | Con | no |
Patrick Mercer | Newark | Con | no |
Maria Miller | Basingstoke | Con (front bench) | no |
Nicky Morgan | Loughborough | Con | no |
Anne Marie Morris | Newton Abbot | Con | no |
David Morris | Morecambe and Lunesdale | Con | no |
David Mowat | Warrington South | Con (front bench) | no |
Caroline Nokes | Romsey and Southampton North | Con (front bench) | no |
Guy Opperman | Hexham | Con | no |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | no |
Daniel Poulter | Central Suffolk and North Ipswich | Con (front bench) | no |
Dominic Raab | Esher and Walton | Con (front bench) | no |
Amber Rudd | Hastings and Rye | Con (front bench) | no |
Laura Sandys | South Thanet | Con (front bench) | no |
Alok Sharma | Reading West | Con | no |
Chloe Smith | Norwich North | Con (front bench) | no |
Julian Smith | Skipton and Ripon | Con | no |
Anna Soubry | Broxtowe | Con | no |
Andrew Stephenson | Pendle | Con | no |
Rory Stewart | Penrith and The Border | Con (front bench) | no |
Mel Stride | Central Devon | Con | no |
Edward Timpson | Crewe and Nantwich | Con | no |
Justin Tomlinson | North Swindon | Con (front bench) | no |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | no |
Elizabeth Truss | South West Norfolk | Con (front bench) | no |
Paul Uppal | Wolverhampton South West | Con (front bench) | no |
Shailesh Vara | North West Cambridgeshire | Con (front bench) | no |
Angela Watkinson | Hornchurch and Upminster | Con (front bench) | no |
James Wharton | Stockton South | Con (front bench) | no |
Heather Wheeler | South Derbyshire | Con (front bench) | no |
Eilidh Whiteford | Banff and Buchan | SNP (front bench) | no |
Craig Whittaker | Calder Valley | Con (front bench) | no |
John Whittingdale | Maldon | Con (front bench) | no |
Rob Wilson | Reading East | Con | no |
Sarah Wollaston | Totnes | Con (front bench) | no |
Jeremy Wright | Kenilworth and Southam | Con (front bench) | tellno |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | no |
Nadhim Zahawi | Stratford-on-Avon | Con (front bench) | no |
Richard Bacon | South Norfolk | Con (front bench) | both |