As amended in the Standing Committee, considered.
(2) The function of each sub-group shall be to provide views to the district commander of the sub-group's police district and to the Board on any matter concerning policing of that district.
(3) Each sub-group shall consist of at least six members of the partnership.
(4) The members of a sub-group shall be appointed by the partnership.
(5) The members of a sub-group shall appoint a member to act as chairman of the sub-group.
(6) If they are unable to agree on whom to appoint as chairman, the partnership shall appoint the chairman.
(7) The code issued under section 19 may contain guidance as to the exercise by sub-groups of their functions.'.-- [Mr. Ingram.]
Brought up, and read the First time.
I beg to move, That the clause be read a Second time.
Mr. Deputy Speaker (Mr. Michael Lord):
With this it will be convenient to discuss the following: Amendment No. 14, in clause 14, page 7 line 32, after "establish", insert--
The function of each sub-group shall be to provide views to the district commander of the sub-group's police district.
is satisfied that a district council has failed to comply with . . . section 14(1)
shall have regard to a code of practice.
The Board may, with the consent of the Secretary of State, issue and from time to time revise a code of practice . . .
Each district council shall establish for its district a body to be known as the district policing partnership.
shall make arrangements for obtaining--
the views of the public about matters concerning the policing of the district.
Nothing in this section shall require a district commander or his nominee to answer any question or disclose any information which compromises effective policing.
the effectiveness of district policing partnerships,
the level of public satisfaction with the performance of individual district policing partnerships.
I also intend to consider further the arrangements proposed for Belfast, where I am not satisfied that it would be right to have four separate partnerships.--[ Official Report , 19 January 2000; Vol. 342, c. 847.]
be free to exercise their responsibilities.
that the chairperson be appointed by the Secretary of State.
Question put, That the clause be read a Second time:--
The House divided: Ayes 338, Noes 7.
Historical Hansard | Online Hansard |
Votes by party, red entries are votes against the majority for that party.
Includes MPs who were absent (or abstained)
from this vote.
Name | Constituency | Party | Vote |
Peter Ainsworth | East Surrey | Con | absent |
Sir David Amess | Southend West | Con (front bench) | absent |
Michael Ancram | Devizes | Con (front bench) | absent |
James Arbuthnot | North East Hampshire | Con (front bench) | absent |
Mr David Atkinson | Bournemouth East | Con | absent |
Peter Atkinson | Hexham | Con | absent |
Tony Baldry | Banbury | Con (front bench) | absent |
John Bercow | Buckingham | Con (front bench) | absent |
Paul Beresford | Mole Valley | Con (front bench) | absent |
Crispin Blunt | Reigate | Con (front bench) | absent |
Mr Richard Body | Boston and Skegness | Con | absent |
Tim Boswell | Daventry | Con (front bench) | absent |
Peter Bottomley | Worthing West | Con (front bench) | absent |
Mrs Virginia Bottomley | South West Surrey | Con | absent |
Graham Brady | Altrincham and Sale West | Con (front bench) | absent |
Julian Brazier | Canterbury | Con (front bench) | absent |
Mr Peter Brooke | Cities of London and Westminster | Con (front bench) | absent |
Angela Browning | Tiverton and Honiton | Con (front bench) | absent |
Mr Ian Bruce | South Dorset | Con | absent |
Simon Burns | West Chelmsford | Con (front bench) | absent |
John Butterfill | Bournemouth West | Con | absent |
Bill Cash | Stone | Con (front bench) | absent |
Sir Sydney Chapman | Chipping Barnet | Con | absent |
Christopher Chope | Christchurch | Con (front bench) | absent |
James Clappison | Hertsmere | Con (front bench) | absent |
Dr Michael Clark | Rayleigh | Con | absent |
Kenneth Clarke | Rushcliffe | Con | absent |
Geoffrey Clifton-Brown | Cotswold | Con (front bench) | absent |
Mr Tim Collins | Westmorland and Lonsdale | Con | absent |
Patrick Cormack | South Staffordshire | Con (front bench) | absent |
Mr James Cran | Beverley and Holderness | Con | absent |
David Curry | Skipton and Ripon | Con | absent |
Quentin Davies | Grantham and Stamford | Con | absent |
David Davis | Haltemprice and Howden | Con (front bench) | absent |
Mr Stephen Day | Cheadle | Con | absent |
Stephen Dorrell | Charnwood | Con | absent |
Alan Duncan | Rutland and Melton | Con (front bench) | absent |
Iain Duncan Smith | Chingford and Woodford Green | Con (front bench) | absent |
Sir Peter Emery | East Devon | Con | absent |
Nigel Evans | Ribble Valley | Con (front bench) | absent |
Mr David Faber | Westbury | Con | absent |
Michael Fabricant | Lichfield | Con (front bench) | absent |
Michael Fallon | Sevenoaks | Con (front bench) | absent |
Mr Howard Flight | Arundel and South Downs | Con | absent |
Eric Forth | Bromley and Chislehurst | Con | absent |
Mr Norman Fowler | Sutton Coldfield | Con | absent |
Liam Fox | Woodspring | Con (front bench) | absent |
Christopher Fraser | Mid Dorset and North Poole | Con | absent |
Roger Gale | North Thanet | Con (front bench) | absent |
Edward Garnier | Harborough | Con (front bench) | absent |
Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | Con (front bench) | absent |
Mr Christopher Gill | Ludlow | Con | absent |
Dame Cheryl Gillan | Chesham and Amersham | Con (front bench) | absent |
Mrs Teresa Gorman | Billericay | Con | absent |
James Gray | North Wiltshire | Con (front bench) | absent |
Damian Green | Ashford | Con (front bench) | absent |
John Greenway | Ryedale | Con | absent |
Dominic Grieve | Beaconsfield | Con (front bench) | absent |
John Gummer | Suffolk Coastal | Con | absent |
William Hague | Richmond (Yorks) | Con (front bench) | absent |
Sir Archie Hamilton | Epsom and Ewell | Con (front bench) | absent |
Philip Hammond | Runnymede and Weybridge | Con (front bench) | absent |
Mr Nick Hawkins | Surrey Heath | Con | absent |
John Hayes | South Holland and The Deepings | Con (front bench) | absent |
Oliver Heald | North East Hertfordshire | Con (front bench) | absent |
Mr Edward Heath | Old Bexley and Sidcup | Con | absent |
David Heathcoat-Amory | Wells | Con | absent |
Mr Michael Heseltine | Henley | Con | absent |
Douglas Hogg | Sleaford and North Hykeham | Con | absent |
John Horam | Orpington | Con | absent |
Michael Howard | Folkestone and Hythe | Con | absent |
Gerald Howarth | Aldershot | Con (front bench) | absent |
Mr Andrew Hunter | Basingstoke | Con | absent |
Michael Jack | Fylde | Con | absent |
Robert Jackson | Wantage | Con | absent |
Bernard Jenkin | North Essex | Con (front bench) | absent |
Sir Geoffrey Johnson Smith | Wealden | Con | absent |
Robert Key | Salisbury | Con | absent |
Mr Tom King | Bridgwater | Con (front bench) | absent |
Julie Kirkbride | Bromsgrove | Con | absent |
Eleanor Laing | Epping Forest | Con (front bench) | absent |
Jacqui Lait | Beckenham | Con | absent |
Andrew Lansley | South Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Edward Leigh | Gainsborough | Con (front bench) | absent |
Oliver Letwin | West Dorset | Con | absent |
Julian Lewis | New Forest East | Con (front bench) | absent |
David Lidington | Aylesbury | Con (front bench) | absent |
Peter Lilley | Hitchin and Harpenden | Con | absent |
Sir Peter Lloyd | Fareham | Con | absent |
Tim Loughton | East Worthing and Shoreham | Con (front bench) | absent |
Peter Luff | Mid Worcestershire | Con (front bench) | absent |
Sir Nicholas Lyell | North East Bedfordshire | Con | absent |
Mr John MacGregor | South Norfolk | Con | absent |
Andrew MacKay | Bracknell | Con | absent |
David Maclean | Penrith and The Border | Con | absent |
Mr David Madel | South West Bedfordshire | Con | absent |
Mr John Major | Huntingdon | Con | absent |
Humfrey Malins | Woking | Con | absent |
John Maples | Stratford-on-Avon | Con | absent |
Michael Mates | East Hampshire | Con | absent |
Francis Maude | Horsham | Con (front bench) | absent |
Dr Brian Mawhinney | North West Cambridgeshire | Con | absent |
Theresa May | Maidenhead | Con (front bench) | absent |
Anne McIntosh | Vale of York | Con (front bench) | absent |
Patrick McLoughlin | West Derbyshire | Con (front bench) | absent |
Malcolm Moss | North East Cambridgeshire | Con | absent |
Mr Patrick Nicholls | Teignbridge | Con | absent |
Mr Archie Norman | Tunbridge Wells | Con | absent |
Stephen O'Brien | Eddisbury | Con (front bench) | absent |
Richard Ottaway | Croydon South | Con (front bench) | absent |
Mr Richard Page | South West Hertfordshire | Con | absent |
James Paice | South East Cambridgeshire | Con (front bench) | absent |
Owen Paterson | North Shropshire | Con (front bench) | absent |
Eric Pickles | Brentwood and Ongar | Con (front bench) | absent |
Mr Michael Portillo | Kensington and Chelsea | Con | absent |
Mr David Prior | North Norfolk | Con (front bench) | absent |
John Randall | Uxbridge | Con (front bench) | absent |
John Redwood | Wokingham | Con | absent |
Andrew Robathan | Blaby | Con (front bench) | absent |
Laurence Robertson | Tewkesbury | Con (front bench) | absent |
Mrs Marion Roe | Broxbourne | Con | absent |
Mr Andrew Rowe | Faversham and Mid Kent | Con | absent |
David Ruffley | Bury St Edmunds | Con (front bench) | absent |
Mr Jonathan Sayeed | Mid Bedfordshire | Con | absent |
Mrs Gillian Shephard | South West Norfolk | Con | absent |
Richard Shepherd | Aldridge-Brownhills | Con | absent |
Keith Simpson | Mid Norfolk | Con (front bench) | absent |
Nicholas Soames | Mid Sussex | Con | absent |
Caroline Spelman | Meriden | Con (front bench) | absent |
Michael Spicer | West Worcestershire | Con (front bench) | absent |
Richard Spring | West Suffolk | Con | absent |
Mr Nick St Aubyn | Guildford | Con | absent |
John Stanley | Tonbridge and Malling | Con (front bench) | absent |
Anthony Steen | Totnes | Con | absent |
Gary Streeter | South West Devon | Con (front bench) | absent |
Desmond Swayne | New Forest West | Con (front bench) | absent |
Robert Syms | Poole | Con (front bench) | absent |
Peter Tapsell | Louth and Horncastle | Con | absent |
Ian Taylor | Esher and Walton | Con | absent |
Mr John Taylor | Solihull | Con | absent |
Mr Teddy Taylor | Rochford and Southend East | Con | absent |
Mr John Townend | East Yorkshire | Con | absent |
David Tredinnick | Bosworth | Con (front bench) | absent |
Mr Michael Trend | Windsor | Con | absent |
Andrew Tyrie | Chichester | Con (front bench) | absent |
Peter Viggers | Gosport | Con | absent |
Robert Walter | North Dorset | Con | absent |
Charles Wardle | Bexhill and Battle | whilst Con | absent |
Nigel Waterson | Eastbourne | Con | absent |
Mr Bowen Wells | Hertford and Stortford | Con | absent |
Sir Ray Whitney | Wycombe | Con | absent |
John Whittingdale | Maldon and East Chelmsford | Con | absent |
Ann Widdecombe | Maidstone and The Weald | Con | absent |
Mr John Wilkinson | Ruislip - Northwood | Con | absent |
David Willetts | Havant | Con (front bench) | absent |
David Wilshire | Spelthorne | Con | absent |
Ann Winterton | Congleton | Con | absent |
Nicholas Winterton | Macclesfield | Con | absent |
Tim Yeo | South Suffolk | Con (front bench) | absent |
George Young | North West Hampshire | Con (front bench) | absent |
Alan Haselhurst | Saffron Walden | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Lord | Central Suffolk and North Ipswich | Deputy Speaker (front bench) | absent |
Michael Martin | Glasgow Springburn | whilst Deputy Speaker (front bench) | absent |
Ian Paisley | North Antrim | DUP (front bench) | no |
Peter Robinson | Belfast East | DUP | no |
Mr Martin Bell | Tatton | Independent | aye |
Dennis Canavan | Falkirk West | whilst Independent | absent |
Ken Livingstone | Brent East | whilst Independent | absent |
Tommy Graham | West Renfrewshire | whilst Independent Labour | absent |
Diane Abbott | Hackney North and Stoke Newington | Lab (minister) | aye |
Mrs Irene Adams | Paisley North | Lab (minister) | aye |
Nick Ainger | Carmarthen West and South Pembrokeshire | Lab | aye |
Bob Ainsworth | Coventry North East | Lab (minister) | aye |
Graham Allen | Nottingham North | Lab (minister) | tellaye |
Janet Anderson | Rossendale and Darwen | Lab (minister) | aye |
Hilary Armstrong | North West Durham | Lab (minister) | aye |
Mr Joe Ashton | Bassetlaw | Lab | aye |
Ms Candy Atherton | Falmouth and Camborne | Lab | aye |
Charlotte Atkins | Staffordshire Moorlands | Lab | aye |
Mr Harry Barnes | North East Derbyshire | Lab | aye |
Kevin Barron | Rother Valley | Lab (minister) | aye |
John Battle | Leeds West | Lab (minister) | aye |
Hugh Bayley | City of York | Lab (minister) | aye |
Mr Nigel Beard | Bexleyheath and Crayford | Lab | aye |
Margaret Beckett | Derby South | Lab (minister) | aye |
Anne Begg | Aberdeen South | Lab (minister) | aye |
Hilary Benn | Leeds Central | Lab (minister) | aye |
Mr Andrew Bennett | Denton and Reddish | Lab | aye |
Roger Berry | Kingswood | Lab | aye |
Mr Harold Best | Leeds North West | Lab | aye |
Liz Blackman | Erewash | Lab | aye |
Bob Blizzard | Waveney | Lab | aye |
David Borrow | South Ribble | Lab | aye |
Mr Keith Bradley | Manchester, Withington | Lab (minister) | aye |
Mr Peter Bradley | The Wrekin | Lab | aye |
Ben Bradshaw | Exeter | Lab (minister) | aye |
Russell Brown | Dumfries | Lab (minister) | aye |
Des Browne | Kilmarnock and Loudoun | Lab | aye |
Karen Buck | Regent's Park and Kensington North | Lab (minister) | aye |
Richard Burden | Birmingham, Northfield | Lab | aye |
Mrs Christine Butler | Castle Point | Lab | aye |
Mrs Anne Campbell | Cambridge | Lab | aye |
Ronnie Campbell | Blyth Valley | Lab (minister) | aye |
Mr Dale Campbell-Savours | Workington | Lab (minister) | aye |
Mr Roger Casale | Wimbledon | Lab | aye |
Martin Caton | Gower | Lab (minister) | aye |
Ian Cawsey | Brigg and Goole | Lab | aye |
Ben Chapman | Wirral South | Lab | aye |
Malcolm Chisholm | Edinburgh North and Leith | Lab | aye |
Michael Clapham | Barnsley West and Penistone | Lab | aye |
Dr David Clark | South Shields | Lab | aye |
Ms Helen Clark | Peterborough | Lab | aye |
Dr Lynda Clark | Edinburgh Pentlands | Lab (minister) | aye |
Paul Clark | Gillingham | Lab | aye |
Charles Clarke | Norwich South | Lab (minister) | aye |
Mr Eric Clarke | Midlothian | Lab | aye |
Tom Clarke | Coatbridge and Chryston | Lab | aye |
David Clelland | Tyne Bridge | Lab (minister) | aye |
Ann Clwyd | Cynon Valley | Lab (minister) | aye |
Vernon Coaker | Gedling | Lab | aye |
Ann Coffey | Stockport | Lab | aye |
Mr Iain Coleman | Hammersmith and Fulham | Lab | aye |
Mr Tony Colman | Putney | Lab | aye |
Michael Connarty | Falkirk East | Lab (minister) | aye |
Frank Cook | Stockton North | Lab | aye |
Yvette Cooper | Pontefract and Castleford | Lab (minister) | aye |
Mr Robin Corbett | Birmingham, Erdington | Lab (minister) | aye |
Jeremy Corbyn | Islington North | Lab | aye |
Jim Cousins | Newcastle upon Tyne Central | Lab | aye |
Mr Tom Cox | Tooting | Lab | aye |
David Crausby | Bolton North East | Lab (minister) | aye |
Ann Cryer | Keighley | Lab | aye |
John Cryer | Hornchurch | Lab | aye |
John Cummings | Easington | Lab | aye |
Dr Jack Cunningham | Copeland | Lab | aye |
Jim Cunningham | Coventry South | Lab (minister) | aye |
Mr Tam Dalyell | Linlithgow | Lab | aye |
Alistair Darling | Edinburgh Central | Lab (minister) | aye |
Mr Keith Darvill | Upminster | Lab | aye |
Mrs Valerie Davey | Bristol West | Lab | aye |
Mr Denzil Davies | Llanelli | Lab | aye |
Mr Terry Davis | Birmingham, Hodge Hill | Lab | aye |
Mr Hilton Dawson | Lancaster and Wyre | Lab | aye |
Janet Dean | Burton | Lab | aye |
John Denham | Southampton, Itchen | Lab (minister) | aye |
Jim Dobbin | Heywood and Middleton | Lab | aye |
Brian H Donohoe | Cunninghame South | Lab (minister) | aye |
Frank Doran | Aberdeen Central | Lab | aye |
Jim Dowd | Lewisham West | Lab (minister) | aye |
David Drew | Stroud | Lab (minister) | aye |
Gwyneth Dunwoody | Crewe and Nantwich | Lab | aye |
Angela Eagle | Wallasey | Lab (minister) | aye |
Maria Eagle | Liverpool, Garston | Lab | aye |
Mr Huw Edwards | Monmouth | Lab | aye |
Clive Efford | Eltham | Lab (minister) | aye |
Louise Ellman | Liverpool, Riverside | Lab | aye |
Bill Etherington | Sunderland North | Lab | aye |
Mark Fisher | Stoke-on-Trent Central | Lab | aye |
Jim Fitzpatrick | Poplar and Canning Town | Lab | aye |
Ms Lorna Fitzsimons | Rochdale | Lab | aye |
Barbara Follett | Stevenage | Lab | aye |
Mr Derek Foster | Bishop Auckland | Lab (minister) | aye |
Michael Foster | Worcester | Lab | aye |
Michael Jabez Foster | Hastings and Rye | Lab | aye |
Mrs Maria Fyfe | Glasgow Maryhill | Lab | aye |
George Galloway | Glasgow Kelvin | Lab | aye |
Bruce George | Walsall South | Lab | aye |
Neil Gerrard | Walthamstow | Lab | aye |
Linda Gilroy | Plymouth, Sutton | Lab | aye |
Dr Norman Godman | Greenock and Inverclyde | Lab | aye |
Roger Godsiff | Birmingham, Sparkbrook and Small Heath | Lab | aye |
Paul Goggins | Wythenshawe and Sale East | Lab | aye |
Mrs Llin Golding | Newcastle-under-Lyme | Lab | aye |
Ms Jane Griffiths | Reading East | Lab | aye |
Mr Bruce Grocott | Telford | Lab | aye |
Mr John Gunnell | Morley and Rothwell | Lab | aye |
Mike Hall | Weaver Vale | Lab (minister) | aye |
Patrick Hall | Bedford | Lab | aye |
Fabian Hamilton | Leeds North East | Lab (minister) | aye |
David Hanson | Delyn | Lab (minister) | aye |
Sylvia Heal | Halesowen and Rowley Regis | whilst Lab | aye |
John Healey | Wentworth | Lab | aye |
Doug Henderson | Newcastle upon Tyne North | Lab | aye |
Mr Ivan Henderson | Harwich | Lab | aye |
Stephen Hepburn | Jarrow | Lab (minister) | aye |
John Heppell | Nottingham East | Lab | aye |
Stephen Hesford | Wirral West | Lab | aye |
Keith Hill | Streatham | Lab (minister) | aye |
Margaret Hodge | Barking | Lab (minister) | aye |
Jimmy Hood | Clydesdale | Lab (minister) | aye |
Geoff Hoon | Ashfield | Lab (minister) | aye |
Phil Hope | Corby | Lab | aye |
Kelvin Hopkins | Luton North | Lab | aye |
Mr Alan Howarth | Newport East | Lab (minister) | aye |
George Howarth | Knowsley North and Sefton East | Lab (minister) | aye |
Lindsay Hoyle | Chorley | Lab (minister) | aye |
Mr Kevin Hughes | Doncaster North | Lab (minister) | aye |
Joan Humble | Blackpool North and Fleetwood | Lab | aye |
Mr Alan Hurst | Braintree | Lab | aye |
John Hutton | Barrow and Furness | Lab (minister) | aye |
Brian Iddon | Bolton South East | Lab | aye |
Adam Ingram | East Kilbride | Lab (minister) | aye |
Mrs Helen Jackson | Sheffield, Hillsborough | Lab | aye |
Brian Jenkins | Tamworth | Lab | aye |
Miss Melanie Johnson | Welwyn Hatfield | Lab (minister) | aye |
Mr Barry Jones | Alyn and Deeside | Lab | aye |
Fiona Jones | Newark | Lab | aye |
Helen Jones | Warrington North | Lab (minister) | aye |
Ms Jenny Jones | Wolverhampton South West | Lab | aye |
Mr Jon Owen Jones | Cardiff Central | Lab | aye |
Lynne Jones | Birmingham, Selly Oak | Lab | aye |
Tessa Jowell | Dulwich and West Norwood | Lab (minister) | aye |
Sally Keeble | Northampton North | Lab | aye |
Ann Keen | Brentford and Isleworth | Lab | aye |
Fraser Kemp | Houghton and Washington East | Lab | aye |
Jane Kennedy | Liverpool, Wavertree | Lab (minister) | aye |
Piara S Khabra | Ealing, Southall | Lab | aye |
David Kidney | Stafford | Lab | aye |
Peter Kilfoyle | Liverpool, Walton | Lab | aye |
Mr Andy King | Rugby and Kenilworth | Lab | aye |
Ashok Kumar | Middlesbrough South and East Cleveland | Lab | aye |
Stephen Ladyman | South Thanet | Lab | aye |
David Lammy | Tottenham | Lab | aye |
Mrs Jackie Lawrence | Preseli Pembrokeshire | Lab | aye |
Bob Laxton | Derby North | Lab | aye |
David Lepper | Brighton, Pavilion | Lab | aye |
Chris Leslie | Shipley | Lab | aye |
Tom Levitt | High Peak | Lab | aye |
Mr Terry Lewis | Worsley | Lab | aye |
Mrs Helen Liddell | Airdrie and Shotts | Lab (minister) | aye |
Martin Linton | Battersea | Lab | aye |
Tony Lloyd | Manchester Central | Lab | aye |
Mr David Lock | Wyre Forest | Lab (minister) | aye |
Andrew Love | Edmonton | Lab (minister) | aye |
Mr Calum MacDonald | Na h-Eileanan an Iar | Lab | aye |
Denis MacShane | Rotherham | Lab | aye |
Mrs Alice Mahon | Halifax | Lab | aye |
Judy Mallaber | Amber Valley | Lab | aye |
Mr Peter Mandelson | Hartlepool | Lab (minister) | aye |
Gordon Marsden | Blackpool South | Lab (minister) | aye |
Mr Paul Marsden | Shrewsbury and Atcham | Lab | aye |
David Marshall | Glasgow Shettleston | Lab | aye |
Dr Jim Marshall | Leicester South | Lab | aye |
Robert Marshall-Andrews | Medway | Lab | aye |
Eric Martlew | Carlisle | Lab | aye |
Thomas McAvoy | Glasgow Rutherglen | Lab (minister) | aye |
Chris McCafferty | Calder Valley | Lab | aye |
John Martin McDonnell | Hayes and Harlington | Lab | aye |
John McFall | Dumbarton | Lab (minister) | aye |
Anne McGuire | Stirling | Lab (minister) | aye |
Shona McIsaac | Cleethorpes | Lab | aye |
Rosemary McKenna | Cumbernauld and Kilsyth | Lab | aye |
Mr Kevin McNamara | Kingston upon Hull North | Lab | aye |
Tony McNulty | Harrow East | Lab (minister) | aye |
Mr Tony McWalter | Hemel Hempstead | Lab | aye |
Mr John McWilliam | Blaydon | Lab | aye |
Alan Meale | Mansfield | Lab (minister) | aye |
Gillian Merron | Lincoln | Lab | aye |
Alun Michael | Cardiff South and Penarth | Lab | aye |
Mr Bill Michie | Sheffield, Heeley | Lab | aye |
Andrew Miller | Ellesmere Port and Neston | Lab | aye |
Dr Lewis Moonie | Kirkcaldy | Lab (minister) | aye |
Margaret Moran | Luton South | Lab | aye |
Julie Morgan | Cardiff North | Lab | aye |
Ms Estelle Morris | Birmingham, Yardley | Lab (minister) | aye |
Kali Mountford | Colne Valley | Lab | aye |
George Mudie | Leeds East | Lab | aye |
Denis Murphy | Wansbeck | Lab | aye |
Jim Murphy | East Renfrewshire | Lab (minister) | aye |
Paul Murphy | Torfaen | Lab (minister) | aye |
Doug Naysmith | Bristol North West | Lab | aye |
Dan Norris | Wansdyke | Lab | aye |
Mr Bill O'Brien | Normanton | Lab | aye |
Mr Martin O'Neill | Ochil | Lab (minister) | aye |
Bill Olner | Nuneaton | Lab | aye |
Mrs Diana Organ | Forest of Dean | Lab | aye |
Sandra Osborne | Ayr | Lab | aye |
Nick Palmer | Broxtowe | Lab | aye |
Ian Pearson | Dudley South | Lab | aye |
Mr Tom Pendry | Stalybridge and Hyde | Lab | aye |
Ms Linda Perham | Ilford North | Lab | aye |
Mr Colin Pickthall | West Lancashire | Lab | aye |
Mr Peter Pike | Burnley | Lab | aye |
James Plaskitt | Warwick and Leamington | Lab | aye |
Mr Chris Pond | Gravesham | Lab | aye |
Greg Pope | Hyndburn | Lab (minister) | aye |
Steve Pound | Ealing North | Lab (minister) | aye |
Mr Raymond Powell | Ogmore | Lab | aye |
Bridget Prentice | Lewisham East | Lab | aye |
Gordon Prentice | Pendle | Lab | aye |
John Prescott | Kingston upon Hull East | Lab (minister) | aye |
Ken Purchase | Wolverhampton North East | Lab | aye |
Mr Lawrie Quinn | Scarborough and Whitby | Lab | aye |
Mr Giles Radice | North Durham | Lab (minister) | aye |
Bill Rammell | Harlow | Lab | aye |
Mr Syd Rapson | Portsmouth North | Lab | aye |
Nick Raynsford | Greenwich and Woolwich | Lab (minister) | aye |
Mrs Barbara Roche | Hornsey and Wood Green | Lab (minister) | aye |
Mr Jeff Rooker | Birmingham, Perry Barr | Lab (minister) | aye |
Terry Rooney | Bradford North | Lab | aye |
Mr Ernie Ross | Dundee West | Lab | aye |
Mr Ted Rowlands | Merthyr Tydfil and Rhymney | Lab (minister) | aye |
Frank Roy | Motherwell and Wishaw | Lab | aye |
Chris Ruane | Vale of Clwyd | Lab (minister) | aye |
Joan Ruddock | Lewisham, Deptford | Lab | aye |
Christine Russell | City of Chester | Lab | aye |
Martin Salter | Reading West | Lab | aye |
Mohammad Sarwar | Glasgow Govan | Lab | aye |
Mr Phil Sawford | Kettering | Lab | aye |
Jonathan R Shaw | Chatham and Aylesford | Lab | aye |
Barry Sheerman | Huddersfield | Lab (minister) | aye |
Mr Robert Sheldon | Ashton-under-Lyne | Lab (minister) | aye |
Alan Simpson | Nottingham South | Lab | aye |
Dennis Skinner | Bolsover | Lab (minister) | aye |
Angela Smith | Basildon | Lab | aye |
Geraldine Smith | Morecambe and Lunesdale | Lab | aye |
John Smith | Vale of Glamorgan | Lab | aye |
Mr Llew Smith | Blaenau Gwent | Lab | aye |
Mr Peter Snape | West Bromwich East | Lab | aye |
Mr Clive Soley | Ealing, Acton and Shepherd's Bush | Lab (minister) | aye |
Helen Southworth | Warrington South | Lab | aye |
Rachel Squire | Dunfermline West | Lab | aye |
Phyllis Starkey | Milton Keynes South West | Lab | aye |
Mr Gerry Steinberg | City of Durham | Lab | aye |
Mr George Stevenson | Stoke-on-Trent South | Lab | aye |
Ian Stewart | Eccles | Lab | aye |
Mr Paul Stinchcombe | Wellingborough | Lab | aye |
Howard Stoate | Dartford | Lab | aye |
Jack Straw | Blackburn | Lab (minister) | aye |
Graham Stringer | Manchester, Blackley | Lab (minister) | aye |
Gisela Stuart | Birmingham, Edgbaston | Lab (minister) | aye |
Gerry Sutcliffe | Bradford South | Lab (minister) | aye |
Mrs Ann Taylor | Dewsbury | Lab (minister) | aye |
Dari Taylor | Stockton South | Lab | aye |
David Taylor | North West Leicestershire | Lab | aye |
Mr Peter Temple-Morris | Leominster | whilst Lab | aye |
Mr Gareth Thomas | Clwyd West | Lab | aye |
Gareth Thomas | Harrow West | Lab (minister) | aye |
Stephen Timms | East Ham | Lab (minister) | aye |
Mark Todd | South Derbyshire | Lab | aye |
Don Touhig | Islwyn | Lab (minister) | tellaye |
Jon Trickett | Hemsworth | Lab | aye |
Paul Truswell | Pudsey | Lab | aye |
Mr Dennis Turner | Wolverhampton South East | Lab (minister) | aye |
Dr George Turner | North West Norfolk | Lab | aye |
Neil Turner | Wigan | Lab | aye |
Derek Twigg | Halton | Lab | aye |
Stephen Twigg | Enfield, Southgate | Lab (minister) | aye |
Mr Bill Tynan | Hamilton South | Lab | aye |
Rudi Vis | Finchley and Golders Green | Lab | aye |
Joan Walley | Stoke-on-Trent North | Lab (minister) | aye |
Claire Ward | Watford | Lab | aye |
Robert Wareing | Liverpool, West Derby | Lab | aye |
Dave Watts | St Helens North | Lab (minister) | aye |
Mr Brian White | North East Milton Keynes | Lab | aye |
Alan Whitehead | Southampton, Test | Lab | aye |
Dr Alan Williams | Carmarthen East and Dinefwr | Lab | aye |
Alan Williams | Swansea West | Lab | aye |
David Winnick | Walsall North | Lab (minister) | aye |
Mike Wood | Batley and Spen | Lab | aye |
Phil Woolas | Oldham East and Saddleworth | Lab | aye |
Mr Tony Worthington | Clydebank and Milngavie | Lab | aye |
Mr Jimmy Wray | Glasgow Baillieston | Lab | aye |
Anthony D Wright | Great Yarmouth | Lab | aye |
Tony Wright | Cannock Chase | Lab | aye |
Douglas Alexander | Paisley South | Lab | absent |
Mr Donald Anderson | Swansea East | Lab (minister) | absent |
John Austin | Erith and Thamesmead | Lab | absent |
Mr Tony Banks | West Ham | Lab (minister) | absent |
Stuart Bell | Middlesbrough | Lab (minister) | absent |
Mr Tony Benn | Chesterfield | Lab | absent |
Joe Benton | Bootle | Lab | absent |
Mr Gerry Bermingham | St Helens South | Lab | absent |
Clive Betts | Sheffield, Attercliffe | Lab (minister) | absent |
Tony Blair | Sedgefield | Lab (minister) | absent |
Hazel Blears | Salford | Lab | absent |
David Blunkett | Sheffield, Brightside | Lab (minister) | absent |
Mr Paul Boateng | Brent South | Lab (minister) | absent |
Gordon Brown | Dunfermline East | Lab (minister) | absent |
Nick Brown | Newcastle upon Tyne East and Wallsend | Lab (minister) | absent |
Colin Burgon | Elmet | Lab | absent |
Stephen Byers | North Tyneside | Lab (minister) | absent |
Richard Caborn | Sheffield Central | Lab (minister) | absent |
Alan Campbell | Tynemouth | Lab (minister) | absent |
Mr Jamie Cann | Ipswich | Lab | absent |
Mr Ivor Caplin | Hove | Lab | absent |
David Chaytor | Bury North | Lab | absent |
Ms Judith Church | Dagenham | Lab | absent |
Mr Tony Clarke | Northampton South | Lab | absent |
Harry Cohen | Leyton and Wanstead | Lab | absent |
Robin Cook | Livingston | Lab (minister) | absent |
Ms Jean Corston | Bristol East | Lab | absent |
Professor Ross Cranston | Dudley North | Lab (minister) | absent |
Mr Lawrence Cunliffe | Leigh | Lab | absent |
Claire Curtis-Thomas | Crosby | Lab | absent |
Ian Davidson | Glasgow Pollok | Lab (minister) | absent |
Geraint Davies | Croydon Central | Lab (minister) | absent |
Mr Ron Davies | Caerphilly | Lab | absent |
Donald Dewar | Glasgow Anniesland | Lab | absent |
Andrew Dismore | Hendon | Lab | absent |
Frank Dobson | Holborn and St Pancras | Lab | absent |
Ms Julia Drown | South Swindon | Lab | absent |
Jeff Ennis | Barnsley East and Mexborough | Lab | absent |
Frank Field | Birkenhead | Lab | absent |
Caroline Flint | Don Valley | Lab | absent |
Paul Flynn | Newport West | Lab | absent |
Mr George Foulkes | Carrick, Cumnock and Doon Valley | Lab (minister) | absent |
Sam Galbraith | Strathkelvin and Bearsden | Lab | absent |
Mike Gapes | Ilford South | Lab (minister) | absent |
Barry Gardiner | Brent North | Lab (minister) | absent |
Ian Gibson | Norwich North | Lab | absent |
Mrs Eileen Gordon | Romford | Lab | absent |
Nigel Griffiths | Edinburgh South | Lab | absent |
Mr Win Griffiths | Bridgend | Lab | absent |
John Grogan | Selby | Lab (minister) | absent |
Peter Hain | Neath | Lab | absent |
Harriet Harman | Camberwell and Peckham | Lab (minister) | absent |
Patricia Hewitt | Leicester West | Lab (minister) | absent |
Mr David Hinchliffe | Wakefield | Lab | absent |
Kate Hoey | Vauxhall | Lab (minister) | absent |
John Home Robertson | East Lothian | Lab | absent |
Kim Howells | Pontypridd | Lab (minister) | absent |
Beverley Hughes | Stretford and Urmston | Lab (minister) | absent |
Eric Illsley | Barnsley Central | Lab | absent |
Glenda Jackson | Hampstead and Highgate | Lab | absent |
Mr David Jamieson | Plymouth, Devonport | Lab (minister) | absent |
Alan Johnson | Kingston upon Hull West and Hessle | Lab (minister) | absent |
Martyn Jones | Clwyd South | Lab | absent |
Gerald Kaufman | Manchester, Gorton | Lab (minister) | absent |
Alan Keen | Feltham and Heston | Lab | absent |
Ruth Kelly | Bolton West | Lab | absent |
Ms Oona King | Bethnal Green and Bow | Lab (minister) | absent |
Ms Tess Kingham | Gloucester | Lab | absent |
Ivan Lewis | Bury South | Lab | absent |
Andrew MacKinlay | Thurrock | Lab | absent |
Fiona Mactaggart | Slough | Lab | absent |
Dr John Marek | Wrexham | Lab | absent |
Mr John Maxton | Glasgow Cathcart | Lab | absent |
John McAllion | Dundee East | Lab | absent |
Steve McCabe | Birmingham, Hall Green | Lab (minister) | absent |
Ian McCartney | Makerfield | Lab (minister) | absent |
Siobhain McDonagh | Mitcham and Morden | Lab | absent |
Henry McLeish | Central Fife | Lab | absent |
Michael Meacher | Oldham West and Royton | Lab (minister) | absent |
Alan Milburn | Darlington | Lab (minister) | absent |
Austin Mitchell | Great Grimsby | Lab (minister) | absent |
Laura Moffatt | Crawley | Lab | absent |
Mr Rhodri Morgan | Cardiff West | Lab | absent |
Elliot Morley | Scunthorpe | Lab (minister) | absent |
Sir John Morris | Aberavon | Lab | absent |
Dr Mo Mowlam | Redcar | Lab (minister) | absent |
Chris Mullin | Sunderland South | Lab (minister) | absent |
Mike O'Brien | North Warwickshire | Lab (minister) | absent |
Edward O'Hara | Knowsley South | Lab | absent |
Mr Kerry Pollard | St Albans | Lab | absent |
Dawn Primarolo | Bristol South | Lab (minister) | absent |
Gwyn Prosser | Dover | Lab | absent |
Ms Joyce Quin | Gateshead East and Washington West | Lab (minister) | absent |
Andy Reed | Loughborough | Lab | absent |
John Reid | Hamilton North and Bellshill | Lab (minister) | absent |
Geoffrey Robinson | Coventry North West | Lab | absent |
Mr Allan Rogers | Rhondda | Lab | absent |
Joan Ryan | Enfield North | Lab | absent |
Mr Malcolm Savidge | Aberdeen North | Lab | absent |
Mr Brian Sedgemore | Hackney South and Shoreditch | Lab | absent |
Ms Debra Shipley | Stourbridge | Lab | absent |
Clare Short | Birmingham, Ladywood | Lab (minister) | absent |
Marsha Singh | Bradford West | Lab | absent |
Andrew Smith | Oxford East | Lab (minister) | absent |
Mr Chris Smith | Islington South and Finsbury | Lab (minister) | absent |
Jacqui Smith | Redditch | Lab (minister) | absent |
John Spellar | Warley | Lab (minister) | absent |
Mr David Stewart | Inverness East, Nairn and Lochaber | Lab | absent |
Gavin Strang | Edinburgh East and Musselburgh | Lab | absent |
Paddy Tipping | Sherwood | Lab (minister) | absent |
Desmond Turner | Brighton, Kemptown | Lab | absent |
Keith Vaz | Leicester East | Lab (minister) | absent |
Malcolm Wicks | Croydon North | Lab (minister) | absent |
Betty Williams | Conwy | Lab | absent |
Michael Wills | North Swindon | Lab (minister) | absent |
Mr Brian Wilson | Cunninghame North | Lab (minister) | absent |
Rosie Winterton | Doncaster Central | Lab | absent |
Ms Audrey Wise | Preston | Lab | absent |
Shaun Woodward | Witney | whilst Lab | absent |
Derek Wyatt | Sittingbourne and Sheppey | Lab | absent |
Mr Richard Allan | Sheffield, Hallam | LDem (front bench) | aye |
Mrs Jackie Ballard | Taunton | LDem | aye |
Alan Beith | Berwick-upon-Tweed | LDem (front bench) | aye |
Dr Peter Brand | Isle of Wight | LDem | aye |
Mr John Burnett | Torridge and West Devon | LDem | aye |
Paul Burstow | Sutton and Cheam | LDem (front bench) | aye |
Menzies Campbell | North East Fife | LDem (front bench) | aye |
Mr David Chidgey | Eastleigh | LDem (front bench) | aye |
Mr Brian Cotter | Weston-Super-Mare | LDem (front bench) | aye |
Edward Davey | Kingston and Surbiton | LDem (front bench) | aye |
Mr Ronnie Fearn | Southport | LDem | aye |
Andrew George | St Ives | LDem (front bench) | aye |
Sandra Gidley | Romsey | LDem | aye |
Donald Gorrie | Edinburgh West | LDem | aye |
Mike Hancock | Portsmouth South | LDem (front bench) | aye |
Nick Harvey | North Devon | LDem (front bench) | aye |
David Heath | Somerton and Frome | LDem (front bench) | aye |
Simon Hughes | North Southwark and Bermondsey | LDem (front bench) | aye |
Charles Kennedy | Ross, Skye and Inverness West | LDem (front bench) | aye |
Mr Archy Kirkwood | Roxburgh and Berwickshire | LDem (front bench) | aye |
Mr Richard Livsey | Brecon and Radnorshire | LDem (front bench) | aye |
Mr Robert Maclennan | Caithness, Sutherland and Easter Ross | LDem | aye |
Mrs Ray Michie | Argyll and Bute | LDem | aye |
Michael Moore | Tweeddale, Ettrick and Lauderdale | LDem (front bench) | aye |
Lembit Öpik | Montgomeryshire | LDem | aye |
Mr David Rendel | Newbury | LDem | aye |
Bob Russell | Colchester | LDem (front bench) | aye |
Adrian Sanders | Torbay | LDem (front bench) | aye |
Robert Smith | West Aberdeenshire and Kincardine | LDem (front bench) | aye |
Andrew Stunell | Hazel Grove | LDem (front bench) | aye |
Matthew Taylor | Truro and St Austell | LDem (front bench) | aye |
Dr Jenny Tonge | Richmond Park | LDem | aye |
Mr Paul Tyler | North Cornwall | LDem (front bench) | aye |
Steve Webb | Northavon | LDem (front bench) | aye |
Mr Paddy Ashdown | Yeovil | LDem (front bench) | absent |
Norman Baker | Lewes | LDem (front bench) | absent |
Tom Brake | Carshalton and Wallington | LDem (front bench) | absent |
Colin Breed | South East Cornwall | LDem | absent |
Malcolm Bruce | Gordon | LDem (front bench) | absent |
Vincent Cable | Twickenham | LDem (front bench) | absent |
Don Foster | Bath | LDem (front bench) | absent |
Evan Harris | Oxford West and Abingdon | LDem | absent |
Mr Nigel Jones | Cheltenham | LDem (front bench) | absent |
Paul Keetch | Hereford | LDem | absent |
Mark Oaten | Winchester | LDem | absent |
Jim Wallace | Orkney and Shetland | LDem | absent |
Phil Willis | Harrogate and Knaresborough | LDem (front bench) | absent |
Elfyn Llwyd | Meirionnydd Nant Conwy | PC (front bench) | aye |
Mr Simon Thomas | Ceredigion | PC | aye |
Mr Ieuan Wyn Jones | Ynys Môn | PC | absent |
Mr Dafydd Wigley | Caernarfon | PC | absent |
Mr John Hume | Foyle | SDLP | aye |
Mr Seamus Mallon | Newry and Armagh | SDLP | aye |
Eddie McGrady | South Down | SDLP | aye |
Gerry Adams | Belfast West | SF | absent |
Martin McGuinness | Mid Ulster | SF | absent |
Margaret Ewing | Moray | SNP | aye |
Alasdair Morgan | Galloway and Upper Nithsdale | SNP | aye |
John Swinney | North Tayside | SNP | aye |
Andrew Welsh | Angus | SNP | aye |
Roseanna Cunningham | Perth | SNP | absent |
Alex Salmond | Banff and Buchan | SNP (front bench) | absent |
Miss Betty Boothroyd | West Bromwich West | Speaker (front bench) | absent |
Robert McCartney | North Down | UKUP | no |
Mr Roy Beggs | East Antrim | UUP | tellno |
Jeffrey M. Donaldson | Lagan Valley | UUP (front bench) | tellno |
Mr Ken Maginnis | Fermanagh and South Tyrone | UUP | no |
Mr William Ross | East Londonderry | UUP | no |
Mr William Thompson | West Tyrone | UUP | no |
Rt Hon David Trimble | Upper Bann | UUP (front bench) | no |
Martin Smyth | Belfast South | UUP | absent |
John Taylor | Strangford | UUP | absent |
Mr Cecil Walker | Belfast North | UUP | absent |